Sumanioji praktika
Sumaniąją praktiką (angl. smart internship) gali atlikti visi Vilniaus universiteto studentai, nepriklausomai nuo studijų programos, pakopos ar kurso. Svarbiausia – Tavo noras tobulėti, maksimaliai išnaudoti visas mokymosi galimybes studijų metais ir atvirumas naujovėms.
Sumanioji praktika organizuojama pagal kūrybinio mąstymo metodiką Design Thinking; praktikos metu studentams organizuojami papildomi mokymai, siekiant ugdyti bendravimo, kūrybiškumo, darbo komandoje kompetencijas. Be to, su kiekviena komanda tiesiogiai dirba jai priskirtas praktikos vadovas.
Registracija
REGISTRACIJA:
2024/2025 m. m. rudens semestro sumaniosios praktikos planas:
09.02 - 09.16 Registracija: pasibaigė
09.19 Komandų sudėčių paskelbimas
09.21 Design Thinking metodikos mokymai (VU Karjeros centre Saulėtekio al. 9, III r., 104 kab.)
09.23 - 12.10 Praktikos trukmė. Plačiau: Sumaniosios praktikos planas
Komandos formuojamos atsižvelgiant į šiuos kriterijus:
- studentų pageidavimai (registracijos formoje nurodyti prioritetai);
- tarpdiscipliniškumas (skirtingų fakultetų/ studijų programų studentai komandoje);
- komandose iki 7 asm.;
- lyčių lygybės aspektas.
2024/2025 m. m. rudens sem. sumaniosios praktikos iššūkiai
MO muziejus
IŠŠŪKIS: Kaip didinti kultūrinės edukacijos lankytojų skaičių? APRAŠYMAS: Kokie faktoriai lemia tikslinių grupių pasirinkimą dalyvauti (arba nedalyvauti) meno ir kultūros institucijų siūlomose edukacinėse veiklose? Pagrindinis prioritetas būtų teiktinas vaikams skirtų kultūrinės edukacijos veiklų tikslinės grupės tyrimui. Reikalinga išanalizuoti rinkoje esamą pasiūlą, kainodarą bei kitus reikšmingus elementus, siekiant išsigryninti, kodėl pasirenkamos (ar nepasirenkamos) vaikams skirtos edukacijos, kokie išoriniai ir vidiniai faktoriai tai lemia. |
„Profitus“
IŠŠŪKIS: Kaip skatinti investuotojų lojalumą bei dažnesnį investavimą? APRAŠYMAS: „Profitus“ yra lyderiaujanti sutelktinio finansavimo platforma, kuri suteikia galimybę investuoti kiekvienam vos nuo 100 eurų. Tai tarpininkas tarp verslų, kurie ieško finansavimo šaltinių verslo projektų finansavimui, ir investuotojų, kurie nori įdarbinti savo pinigus. Šiuo metu įmonė turi daugiau nei 10 tūkst. aktyvių investuotojų, kurie per Profitus platformą investuoja į nekilnojamojo turto projektus. Siekdama skatinti šiuos vartotojus investuoti dažniau, organizacija planuoja sukurti lojalumo programą ir pagerinti jų patirtį platformoje. Atsižvelgiant į tai, „Profitus“ kviečia studentų komandą pasiūlyti lojalumo programos planą, kuris skatintų platformos vartotojus investuoti dažniau. |
NOD Baltic (ESET Lietuva)
IŠŠŪKIS: Kaip sėkmingai į rinką įvesti ir vartotojams pristatyti naują „skaitmeninio saugumo“ produktų kategoriją? APRAŠYMAS: NOD Baltic (ESET Lietuva) yra kibernetinio saugumo įmonė, teikianti platų produktų ir paslaugų asortimentą, skirtą apsaugoti tiek namų vartotojų įrenginius, tiek globalias organizacijas nuo įvairių kibernetinių grėsmių. Organizacijos produktai pasižymi aukštu grėsmių aptikimo lygiu, minimalia sistemos apkrova, vartotojui draugišku dizainu bei yra pritaikyti vartotojams, turintiems ribotas technines žinias. Kartais galima išgirsti: „Naudoju antivirusinę programą ir man visiškai to užtenka“. Nors antivirusinė programinė įranga iš tiesų yra esminė kibernetinio saugumo priemonė, šiuolaikiniame kontekste ji nebėra pakankama vienintelė apsauga. Tai įvertinusi, ESET pristatė naujos kartos „Digital life protection“ skaitmeninius saugumo sprendimus, kurie, be daugybės saugos funkcijų, tokių kaip tapatybės apsauga, virtualus privatus tinklas (VPN), slaptažodžių ir prisijungimo paskyrų valdymas, naršyklės privatumo ir apsaugos plėtiniai, apima ir dirbtinio intelekto algoritmais paremtą sukčių atpažinimo, AntoSPAM ir antivirusinę apsaugą skirtą kompiuteriams, išmaniesiems telefonams ar planšetiniams kompiuteriams bei serveriams. Nors įmonė pasiūlė namų vartotojams „viskas viename“ apsaugos sprendimą, ji vis dar dažnai tapatinama tik su viena šio sprendimo dalimi – antivirusine programa. Įmonė kviečia studentų komandą parengti strategiją ir detalų veiksmų planą, kuriame būtų pateiktos įžvalgos ir veiksmai, kaip kibernetinio saugumo įmonė galėtų supažindinti vartotojus su nauja produktų kategorija „skaitmeninio saugumo sprendimai“, netapatinti jos tik su antivirusine programa. Komanda dirbs anglų kalba kartu su VU tarptautiniais studentais! |
VU Metodinis STEAM ugdymo centras
IŠŠŪKIS: Kaip taikant universalaus dizaino principus užtikrinti Vilniaus universiteto STEAM centro teikiamų paslaugų ir aplinkos patogumą ir prieinamumą kiekvienam lankytojui? APRAŠYMAS: Jau šiemet duris pravers naujas Vilniaus universiteto Metodinis STEAM ugdymo centras, įsikūręs buvusio Vilniaus universiteto Planetariumo patalpose. Tai bus didžiausias STEAM centras Lietuvoje, kurį sudarys 8 modernios laboratorijos, kuriose mokiniai pamokų metu atliks praktines tiriamąsias veiklas. Centras bus atviras mokytojų profesiniam tobulėjimui ir renginiams visuomenei. Universalaus dizaino principai siekia, kad visos paslaugos ir erdvės būtų prieinamos ir patogios visiems, nepriklausomai nuo fizinių gebėjimų ar kitų poreikių. Tai apima tiek fizinės aplinkos pritaikymą, tiek edukacinės veiklos proceso koregavimą, siekiant užtikrinti visapusišką įtrauktį ir galimybę visiems lankytojams pilnai pasinaudoti Centro teikiamomis paslaugomis. STEAM centras siekia prisidėti ir prie VU darnaus vystymosi principų puoselėjimo, kuriant aplinkai, visuomenei bei regionui atsakingą visuomenę. Centras tikisi, kad studentai susipažins su universalaus dizaino bei VU darnaus vystymosi principais, atliks STEAM centro pritaikymo įvairių poreikių asmenims analizę, bendradarbiaujant su skirtingais specialistais ir bendruomenėmis, pateiks išsamų pasiūlymą su konkrečiomis realistiškomis rekomendacijomis ir tvarių veiksmų planais, kaip pritaikyti Vilniaus STEAM centro paslaugas ir aplinką pagal universalaus dizaino ir darnaus vystymosi principus. Komanda dirbs anglų kalba kartu su VU tarptautiniais studentais! |
Kas yra sumanioji praktika VU?
Sumanioji praktika yra įmonių paskelbtų realių problemų (angl. case) sprendimas tarpdisciplininėje 5–7 asmenų komandoje, visą procesą palydint praktikos vadovui Universitete ir praktikos mentoriui praktikos organizacijoje. Studentai gali registruotis sumaniąją praktiką atlikti tiek kaip savanorišką (papildomą) praktiką, tiek kaip profesinę studijų praktiką. Žyma apie sumaniosios praktikos atlikimą įrašoma į studento diplomo priedėlį, o taip pat kiekvienam studentui įteikiamas sumaniosios praktikos atlikimo diplomas. Plačiau: Sumaniosios praktikos metodologija.
- Sumanioji praktika Vilniaus universitete;
- Iššūkių pavyzdžiai: 2020-2023 m. iššūkiai;
- 2021/ 2022 m. m. Verslios Lietuvos komandos praktikos rezultatas.
Kuo sumanioji praktika yra sumani?
Nauda studentams:
- dar viena galimybė įgyti praktinės patirties studijų metais ir praturtinti savo CV;
- dalykinių žinių gilinimas ir bendrųjų gebėjimų tobulinimas: darbas komandoje, kūrybiškumas, nestandartinis mąstymas, gebėjimas prisitaikyti, problemų sprendimas ir kt.;
- socialinio tinklo išplėtimas;
- galimybė plačiau pažvelgti į įgyjamos specialybės panaudojamumo sritis.
Nauda organizacijoms:
- galimybė prisidėti prie specialistų rengimo;
- talentų – būsimų darbuotojų atranka ankstyvajame etape;
- naujas požiūris į iškilusią problemą.
D.U.K.
Kaip vyksta Sumanioji praktika?
Sumanioji praktika vyksta komandoje. Kartą per savaitę komanda susitinka/ susiskambina ir aptaria individualiai atliktas veiklas, prieina bendrus sprendimus ir pasiskirsto darbais kitam susitikimui. Bent vieną kartą kas dvi savaites vyksta susitikimas/susiskambinimas su organizacijos praktikos vadovu, kuriam komandos nariai pristato tarpinius rezultatus. Siekiant įgyvendinti savaitės užduotį yra dalijamasi atsakomybėmis, todėl svarbus yra kiekvieno dalyvio indėlis.
Norėdamas daugiau sužinoti apie laukiamas veiklas, susipažink su Sumaniosios praktikos planu!
Ar praktika vyksta kontaktiniu būdu, ar per nuotolį?
Praktikos formatas (online, kontaktinis, hibridinis) yra pasirenkamas komandos narių ir praktikos vadovo bendru sprendimu. Pastarųjų semestrų patirtis rodo, kad dažniausiai komandos pasirenka bent vieną kartą gyvai apsilankyti organizacijoje, eilinius komandos susitikimus planuoja online, o reikalaujančius didesnio įsitraukimo – kontaktiniu būdu.
Kur vyksta komandos susitikimai?
Jeigu komanda nusprendžia dirbti kontaktiniu būdu – dalyviai susitinka organizacijos patalpose arba VU erdvėse (Karjeros centre, Centrinės bibliotekos ar MKIC grupinio darbo kambariuose), kavinėse. Tuo atveju, kai komanda dirba online, susitikimai vyksta Teams platformoje.
Ar galiu derinti Sumaniąją praktiką ir darbą?
Minimalus Sumaniosios praktikos dalyvio įsitraukimas sudaro 6 val. per savaitę – 2 val. komandos susitikimui/susiskambinimui, 2 val. komandos susitikimui/susiskambinimui su priimančios organizacijos atstovais ir 2 val. namų darbams atlikti. Komandos susitikimai organizuojami visiems nariams patogiu metu (po paskaitų), todėl jeigu įsivertinai, kad gali derinti studijas ir darbą, ir savo darbotvarkėje gali skirti 6 val. per savaitę naujai veiklai, tikrai gali prisijungti turėdamas ir kitų įsipareigojimų!
Ar mano studijos turi sutapti su Sumaniosios praktikos iššūkiu?
Sumanioji praktika ugdo bendrąsias kompetencijas, todėl gali pasirinkti Sumaniąją praktiką atlikti ir visiškai atitolusioje nuo tavo profesinės veiklos srityje.
Ar galima Sumaniąją praktiką užskaityti kaip privalomą profesinę praktiką, numatytą studijų plane?
Vilniaus universitetas sudaro tokią galimybę, tačiau galutinis sprendimas priklauso nuo studento padalinio (fakulteto) praktikos nuostatų, pavyzdžiui, ar atliekama praktinė veikla atitinka studijų programos tikslus, keliamus praktikos vietai. Dėl individualaus atvejo kreipkis į praktikų koordinatorę Karoliną Urban (tel. 8 5 236 6881, el. p. ).
Jau esu kelis kartus atlikęs savanorišką praktiką, ar galiu atlikti ir Sumaniąją?
Savanoriška praktika kaip užimtumo rėmimo priemonė yra reglamentuojama LR Užimtumo įstatymu (10 str.), todėl siekiant užkirsti kelią galimam piktnaudžiavimui yra taikomi ribojimai. Tuo tarpu, Sumanioji praktika – tai praktinio mokymo priemonė, todėl ją galima atlikti neribojamą kiekį kartų.
Ką daryti jeigu nebuvau atrinktas?
Kitą semestrą anketoje pažymėk, kad jau dalyvavai atrankoje ir Tavo kandidatūra bus vertinama prioritetine tvarka. Be to, pasikeitus komandos sudėčiai gali gauti kvietimą apsikeisti su komandos nariu.
Jeigu sudomino organizacija, gali su atstovais susisiekti savarankiškai ir pasiteirauti apie savanoriškos praktikos galimybes.