Lygios galimybės
Vilniaus universitetas vadovaujasi VU įvairovės ir lygių galimybių 2020-2025 metų strategija, kurios tikslas – Universitete kurti studijų ir darbo aplinką, kurioje yra puoselėjama individuali, socialinė ir kultūrų įvairovė ir užtikrinamos Universiteto bendruomenės narių lygios galimybės. Taigi universitetas siekia puoselėti įvairovę bei užtikrinti lygias galimybes visiems, nepaisant jų lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos, šeiminės padėties, ketinimo turėti vaiką (vaikų) ar kitų diskriminacinių pagrindų.
Vilniaus universitete už lygių galimybių politikos priemonių formavimą atsakingas Centrinės administracijos Bendruomenės gerovės skyrius. Vienas iš šio skyriaus tikslų – universiteto bendruomenės narių lygių galimybių užtikrinimas.
Įvairovė ir lygios galimybės Vilniaus universitete
Strategija 2020–2025 m.
Strategijos tikslas – Universitete kurti studijų ir darbo aplinką, kurioje yra puoselėjama individuali, socialinė ir kultūrų įvairovė ir užtikrinamos Universiteto bendruomenės narių lygios galimybės.
Išskirtinis dėmesys skiriamas lygioms galimybėms užtikrinti negalios, lyčių lygybės, skirtingų kultūrų ir socialinės padėties srityse, įgyvendinant šiuos uždavinius:
- Siekti orių, poreikius atitinkančių, kokybiškų sąlygų žmonėms su negalia studijuoti ir dirbti Universitete;
- Siekti lyčių lygybės atskirose Universiteto mokslo ir studijų srityse sudarant ir įgyvendinant lyčių lygybės planus dirbančiųjų ir studijuojančiųjų atžvilgiu, taip pat siekiant lyčių atstovavimo pusiausvyros Universiteto valdymo organuose;
- Puoselėti kultūrų įvairovę Universitete ir siekti lygiavertės studenčių (-tų) ir darbuotojų iš užsienio šalių įtraukties į Universiteto bendruomenę
- Ieškoti būdų, kaip sudaryti sąlygas siekti aukštojo mokslo Universitete žmonėms, patiriantiems socialinę atskirtį dėl finansinės padėties ar kitų socialinių aplinkybių;
- Kurti priemones, padedančias Universiteto bendruomenės narėms (-iams) geriau derinti studijų ir (ar) darbo ir asmeninio gyvenimo įsipareigojimus (motinystė, tėvystė, artimųjų slauga ir kt.);
- Kurti Universitete antidiskriminacines priemones, skirtas mažinti tiesioginę ir netiesioginę diskriminaciją visais draudžiamais diskriminacijos pagrindais, įtvirtintais Lietuvos Respublikos įstatymuose, puoselėti organizacijos kultūrą, kurioje įvairovė laikoma vertybe ir pagarbiai elgiamasi su kiekviena (-u) Universiteto bendruomenės nare (-iu).
VU įvairovės ir lygių galimybių 2020–2025 metų strategijos dokumentą galite rasti čia.
VU įvairovės ir lygių galimybių 2020–2025 metų strategijos video pristatymas
Strategijos įgyvendinimo planai
VU įvairovės ir lygių galimybių strategija įgyvendinama pagal VU Senate patvirtintus įgyvendinimo planus:
Įvairovės ir lygių galimybių situacijos Vilniaus universitete stebėsena
Duomenų stebėsena Vilniaus universitete yra numatyta monitoringo priemonė VU įvairovės ir lygių galimybių 2020–2025 m. strategijoje, todėl reguliarus kiekybinių ir kokybinių duomenų apie skirtingus diskriminacijos pagrindus teikimas tampa nuolatine veikla lygių galimybių srityje. Stebėsena siekiama užfiksuoti jau dabar turimą universiteto įvairovę, permąstyti, kaip būtų galima sąmoningai ją didinti ir plėsti bei užtikrinti lygių galimybių įgyvendinimą.
Įvairovės ir lygių galimybių situacijos Vilniaus universitete stebėsena atliekama kas dvejus metus nuo 2018 m.:
- Įvairovės ir lygių galimybių Vilniaus universitete 2018–2019 m. analizės dokumentą galite rasti čia.
- Įvairovės ir lygių galimybių situacijos Vilniaus universitete 2020 m. stebėsenos dokumentą galite rasti čia.
- Įvairovės ir lygių galimybių situacijos Vilniaus universitete 2021-2022 m. stebėsenos dokumentą galite rasti čia.
VU Lyčių lygybės planas
Šis planas yra parengtas Horizon 2020 projekto „Lyčių lygybės akademinėje ir mokslinių tyrimų srityse stiprinimas ir įgyvendinimas 2019–2022 m. (SPEAR) kontekste. Taip pat, jis yra viena iš VU įvairovės ir lygių galimybių strategijoje 2020–2025 m. numatytų veiklų lyčių lygybės srityje, siekiant įgyvendinti uždavinį „Siekti lyčių lygybės atskirose Universiteto mokslo ir studijų srityse sudarant ir įgyvendinant lyčių lygybės planus dirbančiųjų ir studijuojančiųjų atžvilgiu, taip pat siekiant lyčių atstovavimo pusiausvyros Universiteto valdymo organuose“.
VU lyčių lygybės planą galite rasti čia.
Lyčių lygybės planai VU padaliniuose
Lyčių lygybės planas (Gender Equality Plan (GEP) yra politikos instrumentas, skirtas paskatinti kultūrinius ir institucinius pokyčius organizacijoje. Pirmieji lyčių lygybės planai Vilniaus universiteto padaliniuose buvo parengti programos „Horizontas 2020“ projekto „Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research (SPEAR)“ rėmuose ir vadovaujantis Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) sukurtomis rekomendacijomis (GEAR Tool).
Patvirtinti Lyčių lygybės planai:
- VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto lyčių lygybės planą galite rasti čia.
- VU Filosofijos fakulteto lyčių lygybės planą galite rasti čia.
- VU istorijos fakulteto lyčių lygybės planą galite rasti čia.
- VU Komunikacijos fakulteto lyčių lygybės planą galite rasti čia.
- VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto lyčių lygybės planą galite rasti čia.
- VU Teisės fakulteto lyčių lygybės planą rasite čia.
- VU Verslo mokyklos lyčių lygių galimybių užtikrinimo planą galite rasti čia.
VU lyčiai jautrios kalbos gairės
VU lyčiai jautrios kalbos gairės yra dokumento projektas, apibrėžiantis lyčiai jautrios kalbos naudojimo variantus rašytinėje ir sakytinėje kalboje universitete. Paskelbtos bendruomenėje, gairės yra diskusijos pradžia ir dėmesio atkreipimas į svarbias lyčių ar kitų tapatybių diskriminacijos, nelygiateisiškumo, nepagarbos problemas.
Lyčiai jautrios kalbos naudojimas yra ir bus rekomendacinio pobūdžio, siekiant kalbinio sąmoningumo ir jautrumo lyčiai bei įvairovei skatinimo universiteto bendruomenėje.
VU lyčiai jautrios kalbos gairės yra viena iš 2020 m. vasario 18 d. Senato nutarimu (Nr. SPN-6) patvirtintos Vilniaus universiteto įvairovės ir lygių galimybių strategijos 2020-2025 metams veiklų. Šias gaires parengė Bendruomenės gerovės skyrius (buv. Bendruomenės vystymo skyrius), bendradarbiaudamas su universiteto mokslininkais (-ėmis): prof. dr. Natalija Arlauskaite (Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas), prof. dr. Loreta Vaicekauskiene (Filologijos fakultetas), prof. dr. Jurgiu Pakeriu (Filologijos fakultetas), dr. Vuk Vukotic (Filologijos fakultetas), dokt. Akvile Giniotaite (Filosofijos fakultetas).
VU lyčiai jautrios kalbos gairių dokumento projektą galite rasti čia.
Lygios galimybės ir negalia
Vilniaus universitetas sistemingai siekia sudaryti lygias galimybes bendruomenės nariams (-ėms) su negalia, dirbti ir studijuoti universitete.
- Studentams (-ėms): Jei turite negalią, įskaitant ir psichikos, autizmo spektro, dėmesio ar mokymosi sutrikimų ir kitų sveikatos sunkumų, dėl kurių studijų metu gali kilti individualiųjų poreikių, kviečiame užpildyti šią formą, taip pat prieinamą vu.lt puslapyje apie studijas ir negalią, VU IS ar susisiekti Jums patogiu būtų su negalios reikalų koordinatore el. paštu ar telefonu (8 5) 219 3161.
- Darbuotojams (-oms) ir svečiams: turint klausimų susijusių su negalia universitete, esant pritaikymo poreikiams kviečiame susisiekti el. paštu ar telefonu (8 5) 219 3161.
Pasitikėjimo linija: pagalba ir pranešimų teikimas
Jei patyrėte, pastebėjote arba sužinojote apie diskriminacijos, priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo, smurto ar persekiojimo atvejį Vilniaus universitete:
- Galite kreiptis pagalbos – gavus kreipimąsi, su Jumis bus siekiama aptarti esamą situaciją, išsiaiškinti galimus pagalbos būdus ir rasti tinkamiausią sprendimą. Pagalbos teikimo metu užtikrinamas konfidencialumas. Kreipkitės į:
- Savo, nukentėjusiojo, ar skundžiamojo tiesioginį ar padalinio vadovą (-ę)
- Savo, nukentėjusiojo, ar skundžiamojo padalinio darbuotoją, atsakingą už diskriminacijos prevenciją. Atsakingų darbuotojų kontaktus galite rasti čia
- “Pasitikėjimo liniją” el. paštu
- Galite pateikti oficialų pranešimą apie įvykį (-ius), skirtą Vilniaus universiteto Diskriminacijos, priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo, smurto ir persekiojimo atvejų nagrinėjimo komisijai (sudėtis – čia). Komisija sieks išsiaiškinti atvejo aplinkybes ir parengti išvadą (sprendimą), kuri bus pateikiama numatytiems atsakingiems asmenims (pvz. padalinio vadovui (-ei), VU personalo skyriaus vadovui (-ei) ar kt.). Pateikti pranešimą galite el. paštu Anonimiški pranešimai nėra nagrinėjami.
Išsamiau kreipimosi ir pagalbos teikimo bei pranešimo teikimo/nagrinėjimo eiga iliustruojama šioje schemoje:
Svarbiausi dokumentai
Diskriminacijos, priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo, smurto ir persekiojimo atpažinimo būdus, galimas formas, dėl diskriminacijos, priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo, smurto ir persekiojimo besikreipusių ar apie šiuos atvejus pranešusių asmenų apsaugos, jiems teikiamos pagalbos ir jų pateiktų pranešimų nagrinėjimo principus aprašo ir įtvirtina:
- Vilniaus universiteto diskriminacijos, priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo, smurto ir persekiojimo prevencijos politika
- Vilniaus universiteto diskriminacijos, priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo, smurto ir persekiojimo atvejų nagrinėjimo tvarkos aprašas
Dokumentuose įtvirtintos nuostatos yra privalomos visiems Vilniaus universiteto bendruomenės nariams.