Tyrėjo karjera VU
Podoktorantūros stažuotės
Podoktorantūros stažuočių tikslas – skatinti novatoriškus mokslinius tyrimus, suteikti jauniesiems mokslininkams galimybę plėtoti savarankišką akademinę karjerą ir įsitraukti į Vilniaus universiteto akademinę bendruomenę.
Viena iš galimybių didinti VU atliekamų mokslinių tyrimų potencialą pritraukiant talentingų jaunųjų tyrėjų iš užsienio – pasinaudoti Marie Skłodowska–Curie Actions Postdoctoral Fellowships (MSCA PF) finansavimo schema.
MSCA PF remia veiklas, kuriomis siekiama stiprinti daktaro laipsnį turinčių mokslininkų kūrybinį ir novatorišką potencialą, skatinti tarptautinį, tarpdisciplininį, tarpsektorinį mobilumą. Paraišką konkursui teikia tyrėjas kartu su priimančiąja institucija, įsteigta ES valstybėje narėje arba asocijuotoje šalyje. Tinkami pareiškėjai – tyrėjai, turintys mokslo daktaro laipsnį ir iki 8 metų mokslinio darbo patirties po jo įgijimo. Dotacijos gavėjai daktaro laipsnį turi būti įgiję iki kvietimo teikti paraiškas termino pabaigos (kandidatai, sėkmingai apgynę daktaro disertaciją, bet kuriems dar nėra oficialiai suteiktas daktaro laipsnis, taip pat bus laikomi tinkamais teikti paraiškas).
MSCA PF stažuočių tipai:
- European Postdoctoral Fellowships (EPF), į kurias pretenduoti gali tyrėjai, vykdyti projekto atvykstantys į ES valstybę narę ar Horizon Europe asocijuotąją šalį iš bet kurios pasaulio šalies arba persikeliantys iš vienos Europos valstybės į kitą. Standartinė projekto trukmė – nuo 12 iki 24 mėnesių.
- Global Postdoctoral Fellowships (GPF) rėmuose finansuojami tyrėjų, kurie yra ES valstybių narių piliečiai ar nuolatiniai gyventojai ir išvyksta stažuotis į trečiąją šalį, projektai. Standartinė projekto trukmė – nuo 24 iki 36 mėn. Stažuotės trečiojoje šalyje trukmė – nuo 12 iki 24 mėn., privalomas 12 mėn. trukmės grįžimo į priimančiąją instituciją ES valstybėje narėje ar Horizon Europe asocijuotoje šalyje laikotarpis.
Mobilumo taisyklė.Tyrėjas negali būti gyvenęs ar vykdęs savo pagrindinės veiklos (darbas, studijos ar kt.) šalyje, kurioje yra įsteigta priimančioji institucija (EPF atveju) arba trečiosios šalies priimančioji institucija (GPF atveju), ilgiau nei 12 mėn. per paskutinius 36mėn. iki kvietimo galiojimo pabaigos.
ERA Fellowships. Schema yra skirta tyrėjams, kurie planuoja projektą vykdyti vienoje iš vadinamųjų plėtros šalių* (widening country), pasižyminčių žemesniais mokslo ir inovacijų rodikliais, ir kurių projektas nebuvo finansuotas bendro MSCA EPF konkurso metu. Norint dalyvauti ERA Fellowships, būtina teikti paraišką MSCA EPF konkursui ir, jei paraiška yra gerai įvertinama, tačiau vis dėlto nefinansuojama, ji automatiškai dalyvauja ERA Fellowships konkurse.
* Plėtros šalys: Bulgarija, Croatija, Kipras, Čekija, Estija, Graikija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Malta, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija ir visos atitinkamais rodikliais mokslo ir inovacijų srityje pasižyminčios Horizon Europe asocijuotos šalys bei atokiausi regionai (Outermost regions, kaip apibrėžta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 349 str.)
Daugiau informacijos apie MSCA PF paraiškų teikimą kartu su VU rasite universiteto tinklalapio versijoje anglų kalba.
Dėl papildomos informacijos, susijusios su MSCA PF programa ir kvietimu teikti paraiškas, kviečiame kreiptis į Mokslo ir inovacijų departamento Mokslo projektų skyrių el.p. .
Mokymai tyrėjams
Vilniaus universiteto padaliniai, identifikavę savo tyrėjų poreikius, gali kreiptis į Mokslo ir inovacijų departamentą. Dalis Bendrųjų kompetencijų gebėjimų mokymų metu skaitytų paskaitų gali būti pristatytos kiekvienam padaliniui atskirai, atsižvelgiant į to padalinio tyrėjų išsakytus pageidavimus. Akademinio rašymo seminarai, kurie akcentuotų specifinius mokslo krypties niuansus, galėtų būti rengiami kelių padalinių ar doktorantūros komitetų iniciatyva.
Tema | Potemės |
Mokslinių rezultatų publikavimas |
Mokslo vertinimo duomenų bazių specifika Žurnalų ir publikacijų tipai Informacijos ištekliai, paieškos strategijos ir įrankiai Citavimas ir bibliografinių nuorodų tvarkymo sistemos Atviro mokslo koncepcija: atvira prieiga prie publikacijų, duomenų, įrangos Publikavimo etika |
Akademinis rašymas |
Akademinio rašymo specifika Skirtingo tipo publikacijų rašymas |
Mokslinio darbo organizavimas ir specifika |
Teisiniai aspektai, susiję su mokslininko profesija Mokslo sritį kontroliuojančios institucijos Mokslo procesų administravimas universitete Mokslinės veiklos vertinimas Lietuvoje Viešieji pirkimai |
Mokslo projektų tipai ir valdymas |
Mokslo projekto sąvoka Mokslo projektų tipai ir finansavimo šaltiniai Mokslo projektų paraiškų rengimas (pavyzdžiai) Mokslo projektų administravimas (turinio ir finansų) |
Mokslo rezultatų apsauga ir komercinimas |
Mokslinės idėjos vertinimas (publikavimas vs apsauga) Intelektinės nuosavybės sąvoka ir tipai Patentų tipai ir patentavimo proceso ypatybės Inovacijų tipai Intelektinės nuosavybės komercinimo būdai (licencijavimas, sutarčių rūšys, įmonių steigimas) Bendradarbiavimo su verslu ypatybės Mokslo bei inovacijų rinkodara |
Doktorantams | |
Doktorantūros studijų procesas ir reikalavimai |
Privalomi ir pasirenkamieji egzaminai Doktorantūros planai ir atsiskaitymai Reikalavimai publikacijoms Reikalavimai disertacijai |