Investavimas į atžalines įmones
Universitete sukurta intelektinė nuosavybė gali būti licencijuojama įmonei (pradedančiai ar jau kurį laiką vystančiai veiklas). Taip sukuriamos galimybės universiteto tyrėjų sukurtą MTEP sprendimą pateikti rinkai.
Universitetas taip pat gali investuoti į ribotos civilinės atsakomybės asmenis, t.y. atžalinę įmonę, kuri steigiama komercinti universitete sukurtus MTEP sprendimus (angl. Spin-off company). Universitetas gali steigti universiteto atžalinę įmonę kartu su MTEP veiklų (projektų) partneriais, autoriumi ir (ar) kitais fiziniais ar juridiniais asmenimis. Universiteto įnašas į atžalinę įmonę gali būti piniginis arba nepiniginis, tačiau universiteto kapitalo dalis universiteto atžalinėje įmonėje neturėtų viršyti 20 proc.
Jei siekiate universiteto investicijos, tuomet pirmiausia siūlome užpildyti atitinkamą Iniciatyvos anketos formą, esančią VU intranete.
Paraišką dėl universiteto prašomos investicijos į atžalinę įmonę svarsto Intelektinės nuosavybės valdymo ir investavimo komitetas. Paraiška vertinama tokiais kriterijais:
-svarba universiteto studijų organizavimo, mokslo, meno ar kultūriniams tikslams;
-komercinis ir socialinis Iniciatyvos formoje pateiktos informacijos potencialas;
-galimi verslo modeliai ir jų tvarumas.
Intelektinės nuosavybės valdymo ir investavimo komiteto sprendimai yra rekomendacinio pobūdžio. Sprendimą dėl universiteto investicijos į atžalinę įmonę priima rektorius. Tam tikrais atvejais universiteto rektorius sprendimui dėl investavimo į atžalinę įmonę gali pasitelkti universiteto tarybą.
Svarbu pažymėti, kad investuojant į ribotos civilinės atsakomybės asmenis Universiteto taryba priima sprendimus šiais atvejais:
-kai ribotos civilinės atsakomybės asmuo steigiamas ne Lietuvos Respublikos teritorijoje, išskyrus atvejus, kai steigiamas juridinis asmuo, veikiantis narystės principu;
-kuomet prašoma investicija į ribotos civilinės atsakomybės juridinius asmenis viršija 100 000 EUR, nepriklausomai nuo to, ar investicija atliekama vienu kartu, ar per kelis kartus (išskyrus atvejus, kai investuojama universitetui priklausanti intelektinė nuosavybė);
-kai investavus universitetui priklausys ne mažiau kaip 50 proc. balsavimo teisę visuotiniame dalyvių susirinkime suteikiančių balsų.
Sprendžiant, ar steigti, ar investuoti į atžalinę įmonę, yra palankiau vertinamas investavimas kartu su privačiais investuotojais ir (ar) rizikos kapitalo fondu (-ais). Todėl kviečiame pasidomėti ir investavimo galimybėmis, kurias siūlo Vilniaus universiteto neliečiamo kapitalo fondas, privatūs investuotojai, verslo angelai, rizikos kapitalo fondai bei Invega.
Daugiau informacijos apie universiteto investavimo galimybes į atžalines įmones suteiks Inovacijų skyrius (; tel. +370 5 2687017)