Pirmosios ir antrosios pakopų, vientisųjų studijų ir profesinių studijų (išskyrus rezidentūrą) studentai turi galimybę keisti savo studijų programą į kitą, nekeičiant studijų programos rūšies (universitetinių, koleginių studijų). Kitų aukštųjų mokyklų studentai taip pat gali keisti savo studijų programas į Vilniaus universtiteto studijų programas.
Dėmesio! Kiekvienas studijų programos keitimo atvejis yra individualus, todėl dėl tikslios informacijos ir papildomų galimybių reikia kreiptis į Universiteto kamieninį akademinį padalinį, į kurio studijų programą norima keisti dabartines studijas. Padalinių kontaktus galima rasti čia.
Vilniaus universiteto studentams, kurie studijuoja valstybės finansuojamoje (VF) vietoje ir perstojant nori ją išlaikyti, keliami šie reikalavimai:
- keisti studijų programą galima ne anksčiau kaip po pirmojo studijų semestro;
- studentas negali turėti akademinių skolų;
- studijuojama ir ketinama studijuoti programos yra toje pačioje studijų krypčių grupėje.
Vilniaus universiteto studentams, kurie studijuoja valstybės nefinansuojamoje (VNF) vietoje yra keliami šie perstojimo reikalavimai:
- studijuojama ir ketinama studijuoti programos yra toje pačioje studijų krypčių grupėje.
Studentai iš kitų aukštųjų mokyklų gali keisti esamą studijų programą į Vilniaus universitete siūlomas studijų programas. Tokiems studentams yra taikomi bendri perstojimo reikalavimai.
Studentams, kurie studijuoja valstybės finansuojamoje (VF) vietoje ir perstojant nori ją išlaikyti, keliami šie reikalavimai:
- keisti studijų programą galima ne anksčiau kaip po pirmojo studijų semestro;
- studentas negali turėti akademinių skolų;
- studijuojama ir ketinama studijuoti studijų programos yra toje pačioje studijų krypčių grupėje.
Svarbu: tais atvejais, kai naujos studijų programos norminė studijų kaina yra didesnė už esamos studijų programos kainą, kainų skirtumas padengiamas programą norinčio keisti studento lėšomis.
Studentams, kurie studijuoja valstybės nefinansuojamoje (VNF) vietoje yra keliami šie perstojimo reikalavimai:
- studijuojama ir ketinama studijuoti studijų programos yra toje pačioje studijų krypčių grupėje.
Vilniaus universiteto bei kitų aukštųjų mokyklų studentai gali keisti studijų formą tik tuo atveju, jeigu asmens studijuojama arba norima studijuoti studijų programa Vilniaus universitete yra vykdoma dviem – nuolatine ir ištęstine – studijų formomis.
Norint keisti studijų formą reikia tenkinti bendruosius studijų programos keitimo reikalavimus.
Dokumentų, skirtų keisti studijų programą į kitą studijų programą, pateikimo tvarka jau studijuojantiems Vilniaus universitete:
Studentas, studijuojantis Universitete ir ketinantis keisti studijų programą ir (ar) studijų formą, vykdomą Universitete, ne vėliau kaip likus 10 kalendorinių dienų iki naujo studijų semestro pradžios Vilniaus universiteto studijų informacinėje sistemoje (toliau – VUSIS) turi pateikti prašymą, adresuotą Universiteto rektoriui, dėl leidimo keisti studijuojamą studijų programą ir (ar) studijų formą Universitete, prašyme nurodant studijuojamą ir norimą studijuoti studijų programa ir (ar) studijų forma. Prašymą dėl studijų keitimo Vilniaus universiteto studentai gali pateikti per VU informacinę sistemą prie skilties „ePrašymai“.
Dokumentų, skirtų keisti studijų programą į kitą studijų programą, pateikimo tvarka studijuojantiems kitoje aukštojoje mokykloje ir norintiems keisti studijų programą į Vilniaus universitete siūlomas studijas:
Studentas, studijuojantis kitoje aukštojoje mokykloje ir ketinantis keisti studijų programą ir (ar) studijų formą, į vykdomą Universitete, ne vėliau kaip likus 10 kalendorinių dienų iki naujo studijų semestro pradžios turi elektroniniu paštu kreiptis į Padalinį, kuriame yra vykdoma jo ketinama studijuoti studijų programa. Su kreipimusi reikia pateikti prašymą, adresuotą Universiteto rektoriui, dėl leidimo keisti studijuojamą studijų programą ir (ar) studijų formą tarp aukštųjų mokyklų bei akademinę pažymą iš aukštosios mokyklos, kurioje asmuo studijuoja, liudijančią asmens pasiektus studijų rezultatus aukštojoje mokykloje studijuojamoje universitetinių studijų programoje.
Su Studijų programos ir studijų formos keitimo atvejų bei tvarkos Vilniaus universitete tvarkos aprašu galima susipažinti čia.
Jeigu studijų metų perstoti nepavyktų, tokiu atveju galima dalyvauti bendrajame priėmime ir studijas pradėti nuo pirmo kurso.
Pradėjus studijas naujojo kamieninio akademinio padalinio administracijai galima pateikti prašymą dėl išklausytų dalykų užskaitymo:
- administracija galėtų įvertinti studijų dalykus ir jeigu kurie nors dalykai būtų užskaityti, jų pakartotinai mokytis nereikėtų;
- dalykų užskaitymas tuo pačiu principu galimas ne tik iš naujo stojant į studijų programą, bet ir perstojant;
- užskaityti galima ne daugiau nei 75 % studijų programos apimties;
- dėl tikslios informacijos apie dalykus, kurie gali būti užskaityti, konsultacijas teikia pats kamieninis akademinis padalinys, į kurio studijų programą perstojama ar stojama iš naujo.
Studijų rezultatų įskaitymo Vilniaus universitete tvarka
Gyvenimas bendrabutyje yra neįkainojama patirtis, tad visus įstojusius kviečiame apsigyventi viename iš Vilniaus universiteto bendrabučių miestelių, esančių Saulėtekio al., M. K. Čiurlionio ir Didlaukio gatvėse. Rezervuoti vietą bendrabutyje galite elektrononiu būdu, pirmakursiams studentams reikia rinktis Registracija būsimiems VU pirmakursiams skiltį.
Informaciją apie bendrabučius, vidaus taisykles ir apgyvendinimo kainas rasite www.bustas.vu.lt
Vilniaus universiteto Kauno fakultetas suteikia galimybę studentams apsigyventi Vytauto Didžiojo universiteto (toliau – VDU) bendrabučiuose.
Daugiau informacijos apie VDU bendrabučius ir apgyvendinimo sąlygas rasite apgyvendinimas.vdu.lt.
Norintiems apsigyventi bendrabutyje Kaune:
- sudaryti studijų sutartį su VU;
- susikurti asmeninę paskyrą sistemoje apgyvendinimas.vdu.lt pasirinkus skiltį „Kiti asmenys“.
Prie sistemos apgyvendinimas.vdu.lt „Kiti asmenys“ skilties jungiamasi su susikurtos paskyros duomenimis, o gyvenamoji vieta rezervuojama iš pateikto laisvų vietų sąrašo, pateikiant VU studijų sutartį (el. jos versiją), kaip pagrindą sudaryti apgyvendinimo sutartį;
- gauti patvirtinimą į nurodytą asmeninę el. pašto dėžutę, kad vieta rezervuota;
- gauti dar vieną el. laišką dėl apgyvendinimo sutarties sudarymo ir informacijos apie apsigyvenimą (apgyvendinimo sutartis el. būdu sudaroma naudojant tuos pačius prisijungimo duomenimis iš apgyvendinimas.vdu.lt „Kiti asmenys“ skilties);
- apsigyventi bendrabutyje.
Kiekvienam studentui, ypač pirmakursiui, atvykusiam studijuoti į kitą miestą, iškyla klausimas: kur gyventi – bute ar bendrabutyje? Abu variantai siūlo savus gyvenimo ypatumus ir iššūkius. Didelis VU Šiaulių akademijos bendrabučio privalumas yra tas, kad jis įsikūręs netoli mokomųjų korpusų ir miesto centrinėje dalyje. Atvykstantiems iš kitų miestų taip pat aktualu, kad šalia yra geležinkelio ir autobusų stotys. Daugiau informacijos apie bendrabutį, apgyvendinimo tvarką bei kainas rasite čia.
Iškilus klausimams galite kreiptis į bendrabučio valdytoją: , tel. (8 41) 393 028.
Tiek valstybės, tiek savomis lėšomis studijų kainą mokantys Universiteto studentai gali teikti prašymus įvairių rūšių stipendijoms gauti. Šių stipendijų skyrimo tvarką nustato VU stipendijų nuostatai ir Lietuvos teisės aktai. Daugiau informacijos
Socialinė stipendija (130 EUR) skiriama konkursine eile pagal studijuojamą kursą, studijų formą ir pasiekimų lygmenį. Stipendija skiriama kiekvieną semestrą ir išmokama kas mėnesį.
Socialinė išmoka skiriama užsienio lietuviams studentams, kurie atitinka vieną iš šių kriterijų:
- yra iki 26 metų amžiaus (įskaitytinai) ir tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų) ar globėjai (rūpintojai) yra mirę (319 EUR);
- yra iki 26 metų amžiaus (įskaitytinai) ir vienas iš tėvų ar globėjų (rūpintojų) yra miręs (261 EUR);
- yra iki 26 metų amžiaus (įskaitytinai) ir bent vienas iš tėvų ar globėjų (rūpintojų) yra neįgalus (232 EUR);
- yra iki 26 metų amžiaus (įskaitytinai) iš daugiavaikių šeimų, kuriose ne mažiau kaip 3 nepilnamečiai vaikai ar suaugusieji iki 26 metų (įskaitytinai) mokosi (studijuoja) pagal formaliojo švietimo programas (203 EUR).
Socialinė išmoka išmokama vieną kartą per semestrą.
Prašymai socialinei stipendijai ir išmokai gauti teikiami elektroniniu būdu Valstybiniam studijų fondui internetinėje paraiškų teikimo sistemoje nuo rugpjūčio 26 d. iki rugsėjo 30 d. rudens semestre ir nuo sausio 20 d. iki vasario 20 d. pavasario semestre. Daugiau informacijos apie papildomus reikalavimus ir paraiškų teikimą.
Studentai turi galimybę gauti valstybės remiamas paskolas, kurios teikiamos iš kredito įstaigų lėšų. Valstybės remiamos paskolos skiriamos šiais atvejais:
- Paskola studijų kainai sumokėti (šios paskolos suma per vienerius studijų metus negali viršyti studento už studijų metus mokamos studijų kainos ar jos dalies);
- Paskola gyvenimo išlaidoms (šios paskolos suma per vienerius studijų metus negali viršyti teisės aktų nustatytos BSI 50 dydžių (šiuo metu – 2000 EUR) (papildomų paraiškų, teikiamų pavasario semestre – 25 BSI (1000 EUR));
- Paskola dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) sutartis (šios paskolos suma per vienerius metus negali viršyti 60 BSI dydžių (2400 EUR).
Valstybės remiama paskola pradedama grąžinti ne vėliau kaip po 12 mėnesių po studijų baigimo, nutraukimo ar išbraukimo, ir grąžinama ne vėliau kaip per 15 metų nuo paskolos grąžinimo pradžios.
Paskolų išdavimą, tarpininkaujant Universitetui, administruoja Valstybinis studijų fondas. Daugiau informacijos adresu www.vsf.lrv.lt.
Valstybės nefinansuojamose (VNF) ir valstybės nefinansuojamose studijų vietose su stipendija (VNF/ST) esantys studentai kiekvieną semestrą gali pasinaudoti Universiteto siūlomomis galimybėmis įmokų mokėjimui:
- Semestro studijų įmoką atidėti ne vėliau kaip iki gruodžio 1 dienos rudens semestre ir gegužės 1 dienos pavasario semestre.;
- Semestro studijų įmoką mokėti dalimis ne mažiau kaip 30% sumos sumokant iki pirmojo semestro mėnesio pabaigos ir likusią sumą išdalijant į vieną ar dvi įmokas, jas sumokant vėliausiai gruodžio 1 d. rudens semestre ir gegužės 1 d. pavasario semestre.
Prašymai studijų įmokos atidėjimui ir mokėjimui dalimis pirmą semestro mėnesį teikiami raštu akademiniame kamieniniame padalinyje arba eStudentas aplinkoje.
Semestro studijų įmoką galima sumažinta:
- Aktyviai Universiteto mokslinėje veikloje dalyvaujančiam studentui vienam semestrui.
Įmoka gali būti sumažinta iki 100% pasaulio arba Europos mokslinių konkursų nugalėtojams ar prizininkam, išradimų, patentuotų Europos patentų tarnyboje (EPO), Jungtinių Amerikos Valstijų patentų ir prekių ženklų tarnyboje (USPTO) arba Japonijos patentų tarnyboje (JPO) bendraautoriams.
Nuo 30% iki 90% studijų įmokos gali būti sumažinta studentams, jeigu jie yra Lietuvos mokslinių konkursų nugalėtojai arba prizininkai.
- Aktyviai, ne mažiau kaip du metus, Universiteto kultūrinėje veikloje dalyvaujančiam studentui vienam semestrui.
Įmoka gali būti sumažinta nuo 30% iki 90% studentams, jeigu jie yra Universiteto meno kolektyvų nariai, kurie atstovaudami Universitetą laimėjo prizines vietas, tapo laureatais arba diplomantais tarptautiniuose ar nacionaliniuose muzikos, teatro, chorų, folkloro konkursuose arba festivaliuose.
- Aktyviai sportuojančiam ir Universitetą atstovaujančiam studentui vienam semestrui.
Įmoka gali būti sumažinta iki 100% studentams sportininkams, jei jie yra Olimpinės rinktinės nariai ir kandidatai, savo sporto šakos pasaulio suaugusiųjų ir jaunimo čempionai ir prizininkai, Europos čempionai ir prizininkai, pasaulio studentų čempionatų nugalėtojai ir prizininkai.
Nuo 30% iki 90% studijų įmokos gali būti sumažinta studentams sportininkams, jei jie yra Lietuvos čempionatų nugalėtojai ir prizininkai, SELL (Baltijos šalių studentų žaidynių) čempionai ir prizininkai, Lietuvos studentų čempionai, Lietuvos suaugusiųjų ir jaunimo rinktinių nariai, Universiteto rinktinių nariai.
- Universiteto darbuotojui - vieneriems mokslo metams (su galimybe laikotarpį išdalinti į semestrus).
Ne daugiau kaip 70% studijų įmokos gali būti sumažinta darbuotojui, Universitete dirbančiam ne mažesne nei 0,5 etato dalimi bent 10 mėnesių nepertraukiamai.
Daugiau informacijos apie studijų įmokų sumažinimą galima rasti VU įmokų už studijas mokėjimo, grąžinimo ir išieškojimo tvarkos apraše.
Už studijas sumokėta kaina gali būti kompensuojama pirmosios ir antrosios studijų pakopos ar vientisųjų studijų studentams, pasiekusiems geriausių studijų rezultatų. Teisę į už studijas sumokėtos kainos kompensavimą turi Lietuvos aukštojoje mokykloje valstybės nefinansuojamoje vietoje atitinkamą studijų laikotarpį baigęs asmuo:
- turintis teisę į valstybės finansuojamą studijų vietą ar į studijų kainos kompensavimą (Mokslo ir studijų įstatymo 80 straipsnis);
- neturintis akademinių skolų;
- yra pasiekęs puikų arba tipinį studijų pasiekimų lygmenį.
Geriausiai besimokančių asmenų, kuriems siūloma kompensuoti už studijas sumokėtą kainą, sąrašą Valstybiniam studijų fondui teikia Universitetas. Kompensacija yra teikiama už praėjusį laikotarpį kas metus. Studentai, kuriems yra kompensuojama studijų kaina, informuojami asmeniškai ir turi Valstybiniam studijų fondui pateikti prašymą gauti studijų įmokos kompensaciją. Daugiau informacijos adresu www.vsf.lrv.lt.
Į valstybės nefinansuojamas studijų vietas įstoję, gero mokymosi kriterijus atitinkantys studentai, studijų metu į valstybės finansuojamą vietą perstoti gali:
- Jeigu valstybės finansuojama vieta atsiranda studijas nutraukus kitam valstybės finansuojamoje vietoje studijavusiam tos pačios studijų krypties, studijų formos ir kurso studentui arba Universitetui jį pašalinus iš studentų sąrašų. Tokiu atveju studentų perkėlimas į valstybės finansuojamas vietas vykdomas du kartus per metus, pirmąjį kiekvieno studijų semestro mėnesį;
- Jeigu valstybės finansuojama vieta atsiranda studijas nutraukus kitam tos pačios studijų krypties, studijų formos ir kurso studentui ją praradus po rotacijos.
Tokiu atveju studentų perkėlimas į valstybės finansuojamas vietas vykdomas vieną kartą per metus, po studentų rotacijos – iki spalio 15 d.
Kamieninio akademinio padalinio administracija apie atsilaisvinusias valstybės finansuojamas vietas per 5 d. d. studentus informuoja padalinio internetinėje svetainėje ir eStudentas aplinkoje.
Studentų perkėlimas iš valstybės finansuojamų vietų į valstybės nefinansuojamas vietas ir atvirkščiai vykdomas remiantis Laikinuoju Vilniaus universiteto studentų reitingavimo pagal studijų rezultatus ir rotacijos tvarkos aprašu.
Daugiau informacijos apie rotaciją rasite čia.
Perstojant nėra žiūrima į valstybinių brandos egzaminų rezultatus - figūruoja tik Universiteto pasiekimai bei atitikimas perstojimo kriterijams.
Konkretus studijų semestras, nuo kurio bus leidžiama tęsti studijas, priklauso nuo ankstesnių studijų metu įvykdytos studijų programos dalies ir studijų programos, į kurią studentas priimamas tęsti studijas, studijų dalykų (modulių) santykio. Daugiau informacijos šiame dokumente.
Jeigu studijų programos skiriasi daugiau, nei 15 kreditų, tokiu atveju reikėtų dalyvauti bendrajame priėmime LAMA BPO ir studijas pradėti nuo pirmojo kurso. Informaciją apie priėmimą į bakalauro ir vientisųjų studijų programas rasite šioje nuorodoje.
Pretenduoti į kitą studijų programą Bendrojo priėmimo metu galite ir turint galiojančią studijų sutartį. Jeigu studijuojate valstybės finansuojamoje (VF) vietoje ir pretenduojate į valstybės finansuojamą (VF) vietą kitoje programoje, tuomet gavus naują pakvietimą reikės nutraukti senąją studijų sturartį prieš sudarant naująją. Studijuojant valstybės nefinansuojamoje (VNF) vietoje, senąją sutartį galima nutraukti ir po naujos sutarties sudarymo.
Jeigu nesate išklausę daugiau kaip pusės studijų programos kreditų valstybės finansuojamoje (VF) vietoje ar jeigu dar nesate baigę tos pačios pakopos studijų valstybės biudžeto lėšomis, tuomet galite pretenduoti į valstybės finansuojamą (VF) vietą (žr. LR mokslo ir studijų įstatymo 80 straipsnį).
Pradėjus studijas fakulteto administracijai galima pateikti prašymą dėl išklausytų dalykų užskaitymo ir, jeigu kurie nors dalykai būtų užskaityti, jų pakartotinai mokytis nereikėtų. Kokius konkrečius dalykus būtų galima užskaityti, tiksliausiai galėtų atsakyti fakulteto, į kurį norite pereiti, administracija.
Ne, kolegijoje įgyti studijų kreditai nėra įskaitomi universitetinėse studijose.