- Surask savo organizaciją
- Parenk tobulą CV / motyvacinį laišką
- Susikurk patrauklų LinkedIn profilį
- Pasiruošk darbo pokalbiui
Surask savo organizaciją
Išsikelk darbo paieškos tikslus
Į darbo paiešką verta žiūrėti kaip į darbą, kuris apima konkrečias užduotis ir veiksmus. Kad darbo paieška būtų efektyvi, valdyk šį procesą:
Įsivardink kriterijus: kokio darbo ieškai?
Nusistatyk darbo paieškos kriterijus, t. y., per kiek laiko ketini rasti norimą darbą ir kokio darbo nori.
Kriterijus | Aprašymas | |
Pareigybės, darbo užduotys
|
|
|
Vieta: geografinė vieta, ūkio sektorius, organizacijos tipas (UAB, valstybės tarnyba ir kt.)
|
||
Sąlygos: atlyginimas, etato dalis, karjeros galimybės, komanda, lūkesčiai vadovui)
|
|
|
Darbo pradžios data
|
|
Pasirenk darbo paieškos planą
Susidaryk darbo paieškos planą: kuriomis dienomis atliksi konkrečias užduotis, kiek laiko joms skirsi, kokių priemonių (knygos, pokalbiai, karjeros konsultacija) reikės. Būtinai įtrauk:
Užduotis | Terminas | Priemonės | Kada darysi (dienos ir laikas) |
Savęs vertinimas | |||
Kontaktų tinklo kūrimas | |||
Įsidarbinimo galimybių tyrimas | |||
CV, Motyvacinio laiško, LinkedIn profilio kūrimas |
Reguliariai stebėk, ar laikaisi susidaryto paieškos plano, vertink paieškos procesą. Sistemink surinktą informaciją apie organizacijas, darbo vietas, kontaktų tinklą popieriuje arba kompiuteryje, kaupk ir tvarkyk susirašinėjimo su organizacijomis laiškus.
SVARBU: Jei dar nežinai kokio darbo nori, pradėk nuo savęs pažinimo. Įsivardinus savo interesus, karjeros vertybes ir gebėjimus bus kur kas lengviau susigaudyti rinkos siūlomų galimybių jūroje.
Sukurk savo kontaktų tinklą
Kontaktų tinklas – tai Tavo pažįstamų ir draugų rato dalis, dirbanti arba pažįstanti dirbančius Tave dominančioje profesinėje srityje. Šie žmonės taps didėle pagalba ieškantis darbo, todėl būtina įdėti pastangų į jo kūrimą bei mokėti pasinaudoti siekiant darbo paieškos tikslų. Štai keli būdai kurti savo kontaktų tinklą studijų metu ir po jų:
Būk pastebėtas dėstytojų
Studijuodamas turi unikalią galimybę užmegzti ryšį su Tavo srities ekspertais – dėstytojais. Juk jie buvo pasirinkti dėstyti būtent dėl savo išmanymo ir dažnai – turtingos praktinės patirties. Tiesa, neužtenka vien būti studentų sąraše, kad galėtum tikėtis pagalbos iš jų ieškant darbo. Teks įdėti pastangų būti pastebėtu dėl savo kruopščiai atliktų užduočių, aktyvumo paskaitų ir seminarų metu, aktyvaus domėjimosi jų tema. Jeigu Tave domina darbas kitoje srityje nei Tavo studijos, pasinaudok galimybe pasirinkti laisvą dalyką pas dominančios srities dėstytojus, įsitrauk į mokslinius ar kitokius projektus, kuriuos jie koordinuoja.
Palaikyk ryšį su bendrakursiais
Po dėstytojų, bendrakursiai yra antra svarbiausia Tavo kontaktų tinklo dalis. Visi jie domisi ta pačia sritimi kaip ir Tu, todėl pabaigę studijas visi būsite suinteresuoti padėti vieni kitiems – dalintis informacija apie egzistuojančias galimybes, organizacijas ir renginius jūsų profesiniame lauke. Štai keli būdai kaip būti matomu bendrakursių rate:
- Dalyvauk diskusijose ir grupinėse užduotyse paskaitų ir seminarų metu. Stenkis rodyti iniciatyvą ir lygiavertiškai įsitraukti į grupinius darbus. Bendradarbiauk.
- Įtrauk juos į savo socialinių tinklų kontaktus: Facebook, Instagram, LinkedIn.
- Susitik akis į akį nuotoliniu būdu ar gyvai, palaikyk ne tik formalius bet ir neformalius ryšius.
Svarbiausia – dalinkis savo idėjomis, domėjimosi sritimis ir domėkis, padėk jiems. Tai leis būti matomu ir nusiteikusiu bendradarbiauti, o jie bus informuoti apie Tavo interesų sritis ir esant galimybei bus labiau motyvuoti pasidalinti Tau naudinga informacija.
Užmegzk ryšius su alumnais
Tai trečioji grupė, su kuria verta palaikyti santykius. Alumnais anksčiau ar vėliau taps vyresnių kursų studentai, tad palaikyk kontaktą su savo kuratoriais, dalyvauk paskutinių kursų studentų baigiamųjų darbų gynimuose, nebijok parašyti tiems, kurie domisi ar dirba Tave dominančioje srityje, pakviesti juos verslo pietų. Kitas būdas susisiekti su alumnais yra per mentorystę. Mentoriais tampa norintys dalintis savo patirtimi ir jos jau sukaupę absolventai, tad jie gali tapti puikiu informacijos šaltiniu apie tavo profesinį lauką ir galimybes jame.
Būk aktyvus po paskaitų
Įsitrauk į studentų organizacijų, mokslinių draugijų, nevyriausybinių organizacijų, projektines veiklas (taip pat daugiau informacios čia). Ten užmezgami profesiniai kontaktai sustiprinami neformaliu bendravimu, bendrų tikslų įgyvendinimu, todėl čia sukurti ryšiai, gali tapti stipriausia Tavo kontaktų tinklo dalimi. Taip pat nepamiršk dalyvauti renginiuose, konferencijose, karjeros mugėse, kurios taip pat yra puikūs kontaktų šaltiniai. Pranešėjus taip pat gali įtraukti į savo profesinį socialinį tinklą LinkedIn, padėkoti jiems žinute už patikusį pranešimą ar įdomų pokalbį. Informaciją apie renginius, skirtus Tavo srities specialistams, gali rasti padalinio ar profesinių asociacijų internetiniuose puslapiuose bei socialinių tinklų paskyrose.
Ieškok įsidarbinimo galimybių
Jau gali atsakyti į klausimus, kokiu tikslu ir kokio darbo nori, kokioje organziacijoje. Taip pat, kai jau žinai savo interesus, vertybes ir gebėjimus, gali pereiti prie darbo paieškos. Šiam žingsniui siūlome naudotis vienu iš šių būdų:
Pasinaudok savo kontaktų tinklu
Pasiimk popieriaus lapą ir jame surašyk:
- visus pažįstamus žmones, kurie dirba Tave dominančioje srityje;
- visus, kurie pažįsta dirbančius Tave dominančioje srityje (dėstytojai, alumnai, bendrakursiai, pažįstami, giminaičiai ir kt.);
- Tave dominančias organizacijas.
Savo sąraše apibrauk lengviausiai pasiekiamus kontaktus: tuos, kuriuos pažįsti tiesiogiai, gerai sutari ir tuos, kurie gali padėti pasiekti tave labiausiai dominančias organizacijas. Šalia kiekvieno apibraukto žmogaus užsirašyk jo kontaktus, arba būdą, kuriuo gali su juo susisiekti (pvz., LinkedIn, VU Karjeros dienos).
Tai yra vienas efektyviausių darbo paieškos metodų – per kontaktų tinklą gali sužinoti apie „slaptą" darbo rinką, kaip geriau prisistatyti darbdaviams, net jei jie paskelbė apie darbo pasiūlymus viešai.
Kreipkis tiesiai į organizacijas
Tiesioginis kreipimasis reiškia paties inicijuotą susisiekimą su darbdaviais dėl įsidarbinimo ar kitų užimtumo galimybių (pavyzdžiui, praktikos ar savanoriškos veiklos). Šie metodai gali padėti sužinoti neviešinamus darbo pasiūlymus. Skirtingi metodai reikalauja nevienodo laiko ir pastangų indėlio, o jų veiksmingumas priklauso ir nuo asmeninių gebėjimų bendrauti, padaryti pirmą įspūdį. Norėdamas įvertinti, kurie iš šių metodų tinkami, būtinai atsižvelk į konkrečios organizacijos, pareigybės specifiką. Toliau pateikiami tiesioginio kreipimosi būdai:
- „masinis" arba tikslinis CV siuntimas;
- „masiniai" arba tiksliniai skambučiai į organizacijas;
- vizitai į organizacijas;
- darbo anketų pildymas organizacijose;
- praktika, stažuotės;
- dalyvavimas konkursuose, projektinėse veiklose; terminuoti darbai;
- dalyvavimas karjeros dienose, darbo mugėse, organizacijų atvirų dienose.
Pasinaudok darbo paieškos paslaugomis
Dar vienas darbo paieškos būdas – kreipimasis į konsultantus, tarpininkus, kurie gali suteikti informacijos apie įsidarbinimo galimybes (viešas ir/ar slaptas), atrinkti kaip tinkamą kandidatą ir pristatyti konkretiems darbdaviams. Nusprendęs imtis šio būdo, svarbiausia, pasirink patikimus ir sėkmingai dirbančius tarpininkus, aktyviai su jais palaikyk ryšį ir domėkis įsidarbinimo galimybėmis. Štai kur gali juos rasti:
- kreipdamasis į personalo atrankos įmones;
- kreipdamasis į karjeros centrus;
- kreipdamasis į vyriausybines organizacijas (užimtumo tarnybą ir kt.);
- kreipdamasis į profesines asociacijas.
Ieškok darbo skelbimų
- Įprastiniai darbo skelbimų paieškos portalai: cv.lt, cvonline.lt, cvbankas.lt, cvmarket.lt.
- Tarptautiniai darbo paieškos portalai: Glassdoor; MeetFrank, EURES ir kt.
- Socialiniai tinklai, tokie kaip LinkedIn ir Facebook;
- Organizacijų internetinės svetainės;
- Karjeros dienos.
Tai populiariausias ieškančiųjų darbo būdas, tačiau apima tik viešą darbo rinką, tad tenka konkuruoti su dideliu kandidatų skaičiumi. Atmink, kai kurie darbdaviai nesinaudoja darbo skelbimais naujų darbuotojų paieškai, tad būk aktyvus ir atidus!
Atlikęs šiuos keturis žingsnius, būsi pasiruošęs pereiti prie kito etapo – darbo dokumentų ruošimo. Apie tai daugiau sužinosi skiltyse „Kaip parengti gerą CV/Motyvacinį laišką“ ir „Kaip susikurti efektyvų LinkedIn profilį“.
Aktualios paslaugos
Iškilus iššūkių šiame etape, pasinaudok šiomis Karjeros centro paslaugomis:
Karjeros konsultacijos
Kiekvieną darbo dieną konsultuojame nuotoliniu būdu. Karjeros centro konsultantai yra profesionalai, tad į juos gali kreiptis bet kokiu klausimu. Registruokis el. paštu arba tel. (8 5) 236 6253. Daugiau informacijos apie konsultacijas yra čia.
Įprastos darbo valandos:
I-IV: 8.00–17.00 val.
V: 8.00–15.45 val.
(Taip pat galima tartis dėl susitikimų kitu – Tau patogiu – laiku).
Įprasta konsultacijos trukmė – iki 1 val. Konsultacija nereikalauja išankstinio pasiruošimo.
Mentorystė
Jei norėtum pasitarti su Tave dominančios srities profesionalais, sužinoti kokios darbo sąlygos laukia rinkoje ir kokios patirties turėtum įgyti siekdamas vienos ar kitos darbo pozicijos, visada gali pasitarti su mentoriais – Tavo specialybės ekspertais organizacijose ar fakultete (VU Mentorystės programa).
Mokymai
Organizuojame mokymus, kuriuose galėsi išgirsti praktinių patarimų ir gyvai užduoti Tau rūpimus klausimus šia tema! (Mokymų kalendorius)
Naudinga literatūra, tinklalaidės ir tinklaraščiai
Daugiau informacijos rasi čia.
Parenk tobulą CV / motyvacinį laišką
Skaitydami Tavo CV ir motyvacinį laišką darbdaviai siekia išsiaiškinti 3 pagrindinius dalykus:
1. Ar sugebėsi atlikti darbą? Darbdavys tikisi, kad turi darbui atlikti reikalingus gebėjimus, įgūdžius, savybes ir patirtį.
2. Ar esi motyvuotas būsimam darbui organizacijoje? Darbdaviai tikisi, kad Tavo interesai ir vertybės bus susijusios su darbu, o Tu norėsi mokytis ir tobulėti pasirinktoje karjeros kryptyje.
3. Ar sugebėsi prisitaikyti prie organizacijos ir kolektyvo? Organizacija nori, kad Tavo prioritetai bei požiūris derėtų su jos filosofija, požiūriu į darbuotojus, klientus.
Gyvenimo aprašymas jiems suteikia daugiausiai informacijos, kuri atsako į pirmąjį klausimą. Motyvaciniame laiške daugiau dėmesio skiriama antrajam ir trečiajam klausimui, tačiau čia svarbus ir pirmasis. Toliau aptarsime abu šiuos dokumentus.
Gyvenimo aprašymas arba CV (lot. Curriculum Vitae) yra Tavo įgūdžių, pasiekimų ir interesų santrauka. Kartais darbdaviai ir personalo atrankų specialistai praleidžia mažiau nei 5 sekundes peržvelgdami CV, todėl labai svarbu, kad jis patrauktų akį, o informacija, kurios ieško darbdavys, būtų aiškiai matoma. Skaityk toliau ir sužinok, kaip tą padaryti.
Svarbiausi patarimai
Rašyk glaustai
- Apsiribok vienu, daugiausiai dviem puslapiais;
- Informaciją struktūruok punktais ir pastraipomis;
- Venk detalių, ilgų konteksto aprašymų.
Rašyk tik tai, kas svarbiausia
CV tikslas - būti pakviestam į darbo pokalbį, o ne gauti darbą. Paminėk tik tai, kas paskatintų darbdavio norą sužinoti apie Tave daugiau.
- Atsakomybės;
- Pasiekimai;
- Įgūdžiai, kuriais praturtintum komandą.
Nesiųsk visoms įmonėms tokio paties CV. Pritaikyk gyvenimo aprašymą kiekvienai įmonei ir pozicijai, į kurią kandidatuoji. Atsižvelk į reikalavimus pozicijai, įmonės vertybes, misiją ir skelbime vartojamus terminus. Beje, CV turėtų atsidurti tik ta patirtis, kuri juos atitinka.
Patirtį pagrįsk įrodymais
- Pasinaudok savo atsakomybėmis, kad įrodytum turimus įgūdžius;
- Paminėk pasiekimus, naudodamas skaičius, procentus (pvz., kiekvieną ketvirtį pardavimai augo 10%; buvau trečias savo kurse).
Siek aiškumo ir tvarkos
- Aiškus šriftas, nemažesnis nei 10pt ar 11pt; palik baltų vietų tarp teksto; išlaikyk paraštes;
- Venk žargono, apibendrintų teiginių (pvz., prisidėjau prie įvairių projektų), trumpinių;
- Venk rašyti, kad kažko nemoki ar nesugebi. CV vieta pateikti savo sugebėjimus, o ne tobulintinas vietas;
- Paprašyk, kad kas nors patikrintų, ar nėra klaidų;
- Naudok aktyvias žodžių formas (pvz. „vadovavau", „organizavau", „planavau", „vertinau“).
Kaip parengti struktūruotą, tikslingą CV
Atrink svarbiausią patirtį ir pasiekimus
1. Surašyk visą savo turimą darbo patirtį, pasiekimus ir svarbiausias datas. Įtrauk ne tik darbo patirtį, bet ir pasiekimus moksluose, prizus, apdovanojimus, savanorišką veiklą, sportą, būrelius bei kitus įgūdžius ir pomėgius (pvz., kalbas, puslapių kūrimo ar IT įgūdžius). Surašyk pagrindinius įgūdžius, kuriuos panaudojai įgyjant kiekvieną patirtį arba kurie padėjo pasiekti atitinkamų laimėjimų.
2. Įsivardink norimai pozicijai reikalingas kompetencijas ir įgūdžius. Tą gali padaryti skaitydamas darbo skelbimus ar organizacijos tinklalapį. Atkreipk dėmesį į organizacijos misiją, vertybes, viziją, strateginius tikslus.
3. Iš savo sąrašo išsirink labiausiai poziciją atitinkančius pasiekimus ir darbo patirtį.
4. Pasirink CV tipą – chronologinį, funkcinį arba mišrų (apie juos daugiau – ketvirtame žingsnyje).
Įtrauk į CV šias dalis
CV sudaro šios būtinos dalys:
Asmeniniai duomenys
Vardas pavardė, gyvenamasis miestas bei šalis, telefono numeris, el. pašto adresas (pateikiamas formalus el. pašto adresas bei Linkedin nuoroda).
Išsilavinimas
- Jei darbo patirtis nedidelė, pirmiausia aprašyk išsilavinimą;
- Jei studijuoji Universitete, nerašyk vidurinio išsilavinimo;
- Įtrauk apdovanojimus, dalyvavimą konkursuose, baigiamųjų darbų temas, svarbesnius studijų projektus;
Patirtis arba kompetencijos
- Įtrauk ne tik apmokamą darbą, bet ir atliktas praktikas, savanoriavimą, projektinę veiklą;
- Patirtį rašyk nuo pačios naujausios;
- Nurodyk organizaciją, pareigas, funkcijas bei įgūdžius, kuriuos įgijai darbe.
Papildomos nebūtinos dalys, kurios gali padėti išsiskirti iš kitų:
Darbo tikslas. Rašomas iš karto po vardu ir pavarde, lapo viršuje. Nurodyk, kokio darbo ieškai ir kokioje kompanijoje, pavyzdžiui „Projektų vadovas x įmonėje.“
Santrauka. Įterpk 2-3 sakinius apie karjerą, kokie Tavo pagrindiniai privalumai, ko ieškai.
Pomėgiai ir įgūdžiai. Juos minėk tik tada, jei jie yra išskirtiniai, nedažnai pasitaikantys. Tai gali būti kalbos, IT įgūdžiai, hobiai.
Publikacijos. Nurodyk publikuoto straipsnio ir leidinio pavadinimą bei leidimo metus. Trumpai apibūdink publikacijas ar mokslinius tyrimus.
Ko neturėtų būti CV
- Prisimink, kad CV tikslas – gauti kvietimą darbo pokalbiui, todėl jame nereikia nurodyti visų smulkių detalių. Konkrečios detalės, kurių minėti nereikia:
- Žodžių „Gyvenimo aprašymas“ arba „CV“;
- Gimimo datos ar amžius;
- Šeimyninės padėties, negalios, rasės ir tautybės, religijos;
- Namų adreso (užteks miesto);
- Rekomenduojančių asmenų – jei reikės, jų konktaktų paprašys interviu metu;
- Bazinių IT įgūdžių: šiais laikais visi moka naudotis internetu ir MsOffice paketu. Žinoma, jeigu turi ypatingų nepopuliarių įgūdžių naudojantis šiomis programomis, juos paminėti reikia;
- Religinių įsitikinimų, politinių pažiūrų;
- Minkštųjų kompetencijų, tokių kaip „bendrauti su žmonėmis“, „gaminti valgyti“ ir pan. Jei turi specifinių pomėgių, pateik daugiau detalių, pavyzdžiui, „Tarpukario Lietuvos istorija“.
Trys CV tipai
Toliau pateiktoje lentelėje rasi trijų CV tipų palyginimą.
Chronologinis | Funkcinis | Mišrus | |
Kas būdinga |
|
|
|
Kada geriausia naudoti |
|
|
|
Trūkumai |
|
|
|
CV pavyzdžiai ir ruošiniai
Ruošinių gali rasti internete, jų yra daugybė. Jie padės išlaikyti dokumento struktūrą ir informaciją pateikti paprastai. Keletas nuorodų čia:
www.wozber.com
www.freesumes.com
https://templates.office.com/en-US/Resumes-and-Cover-Letters
Jei norėtum į CV įdėti daugiau individualumo, ypač, jei kandidatuoji į kūrybiškumo reikalaujančias pozicijas, gali pasinaudoti grafinio dizaino platforma Canva.
Akademinis CV
Akademinio CV prireiks kandidatuojant į pozicijas akademinėse institucijose, stojant į doktorantūrą ar kitas studijų pakopas užsienio universitetuose, ruošiant paraišką įvairiems moksliniams projektams. Jame pristatoma būtent akademinė patirtis ir pasiekimai. Jam netaikomas puslapių limitas. Visgi jame pateikta informacija taip pat turėtų būti koncentruota ir tikslinga.
Rengiant šį CV, taip pat reikės pradėti nuo savo įgūdžių ir kompetencijų apžvalgos. Tiesa, ji bus orientuota būtent į akademinę veiklą:
- moksliniai darbai;
- laboratoriniai darbai;
- parengtos publikacijos;
- darbas ir praktika mokslinėse institucijose;
- dalyvavimas konferencijose;
- skaityti pranešimai ir pan.;
- pozicijos/projekto reikalaujami įgūdžiai ir kompetencijos (pvz., jei darbo dalį sudarys dėstymas, gali prašyti panašios patirties).
Atidžiai perskaityk reikalavimus. Gali būti, kad su CV turėsi pateikti motyvacinį laišką, užpildyti paraišką.
Įprastos akademinio CV dalys
- Asmeninė informacija. Vardas, adresas, telefonas, el. paštas.
- Mokslinės interesų sritys. Išvardink punktais, arba trumpai aprašyk savo tyrimus.
- Išsilavinimas. Čia pateik išsilavinimą, baigiamųjų darbų temas ir darbo vadovus.
- Apdovanojimai ir Parama. Įtrauk studijų metu gautus apdovanojimus, stažuotes, stipendijas, finansuotus projektus.
- Dėstymo patirtis. Nurodyk visus (jei jų daug – labiausiai susijusius su pozicija) skaitytus seminarus, parengtą mokomąją medžiagą, vadovavimą darbams, mentorystės patirtį, galbūt ir neakademinę mokymo patirtį. Pateik informaciją apie pareigas ir atsakomybes, net jeigu tai vyko neakademinėje aplinkoje. Gali pateikti studentų kursus, grupės dydžius ir temas, kurias dėstei.
- Administracinio darbo patirtis. Įtrauk konferencijas, seminarus, mokslines grupes, kurias organizavai, komitetus, kurių veikloje dalyvavai, projektus, kuriems vadovavai.
- Aktualūs mokymai. Pabrėžk kursus, seminarus, kuriuose dalyvavai, turimas licencijas ir pan.
- Aktualūs tyrimo, techniniai ir laboratoriniai įgūdžiai.
- Patentai. Pateik pavadinimą, išradėjus, patento numerį ir jo suteikimo datą.
- Narystės. Surašyk tas, kurios aktualios pozicijai, į kurią kandidatuoji.
- Publikacijos. Pateik visas detales, kurias nurodytum cituodamas, suvienodink visų publikacijų citavimo stilių.
- Rekomendacijos. Idealiu atveju jos turėtų būti iš akademinio personalo, Tavo tyrimų lauko.
Svarbiausi patarimai
- Apsiribok akademine veikla. Neakademinę veiklą įtrauk tik tada, kai tai aktualu ten, kur kandidatuoji. Gali įtraukti kalbas ir IT įgūdžius.
- Jei manai, kad tai gali būti pranašumas, prie asmeninės informacijos nurodyk savo tautybę, pavyzdžiui, jei Tavo šalis priklauso Europos sąjungai ir šiems kandidatams teikiama pirmenybė.
- Jei turi nepabaigtų projektų, darbų, juos taip pat gali nurodyti, pateikdamas jų būseną: „planuojama publikuoti...“, „pateikta spausdinimui“ ir pan.
- Jei buvai pakviestas skaityti pranešimą, paskaitą, seminarą, pateik šią informaciją atskira dalimi.
- Pasidomėk, kas vertins paraiškas ir koks vertintojo išsilavinimas. Pasirūpink, kad CV būtų naudojamos tik tos sąvokos ir sutrumpinimai, kuriuos vertintojas supras.
- Perskaityk „Svarbiausius patarimus“, pateiktus pirmoje „Parenk tobulą CV“ dalyje, jie taip pat aktualūs rengiant akademinį CV.
Motyvacinis laiškas
Motyvaciniai laiškai rašomi siekiant išsiskirti iš kitų, išreikšti savo siekius ir pademonstruoti, jog esi tinkamas konkrečiai veiklai. Rekomenduojama gyvenimo aprašymą visada siųsti su motyvaciniu laišku, o motyvacinį laišką pritaikyti konkrečiam darbdaviui.
Prieš rašydamas motyvacinį laišką apgalvok:
- Kam skirtas laiškas? Rašydamas įsivaizduok, ką jame norėtų rasti tas, kuris jį skaitys.
- Kodėl šis darbdavys turi Tave pasamdyti?
- Kokios Tavo kompetencijos, patirtis, pasiekimai yra svarbiausi šiam darbdaviui?
- Kodėl Tau svarbu dirbti šioje organizacijoje ir šį darbą?
- Kokią gali pateikti papildomą svarbią informaciją, kurios nėra gyvenimo aprašyme?
Svarbiausi patarimai
- Jei nežinai, kam adresuoti laišką, pasiskambink į organizaciją ir sužinok asmens vardą, pavardę, pareigas, elektroninio pašto adresą.
- Laiškas turi būti unikalus, vizualiai patrauklus, struktūruotas, leidžiantis greitai surasti esminę informaciją (laiškas turi būti ne ilgesnis nei 1 puslapis). Raktinius žodžius gali paryškinti.
- Laiškas turi būti lengvai skaitomas, parašytas pozityviai, neturi būti gramatinių ir stiliaus klaidų.
- Nekalbėk už visus, pavyzdžiui, „Mūsų komanda pasiekė...“. Paminėk savo asmeninius pasiekimus.
- Venk apibendrinimų, netikslumų, nepagrįstų teiginių ir klišių, pavyzdžiui, „Kaip ir visi jauni žmonės“, „Turiu daug vertingų žinių“ ir pan.
- Vartok aktyvias veiksmažodžių formas, pavyzdžiui, „bendrauju“, „sprendžiu.“
- Kiekvienos pastraipos nepradėk nuo „aš“ – toks rašymo stilius gali erzinti laišką skaitantį asmenį, taip gali jam pasirodyti arogantiškas ir orientuotas tik į save.
- Elektroninio pašto žinutės gali būti siunčiamos kaip motyvacinis laiškas.
- Būtinai aiškiai parašyk elektroninio pašto žinutės temą („Subject“), nurodant darbo poziciją, į kurią pretenduoji.
Motyvacinio laiško struktūra
Paprastai laišką sudaro šios dalys:
- Asmeninė informacija (vardas, pavardė, adresas, telefono numeris, el. pašto adresas).
- Data.
- Adresato informacija ir tikslus adresas, kam skirtas laiškas (adresato vardas, pavardė, pareigos, organizacijos adresas).
- Mandagus kreipinys (gerbiamasis(-oji) Vardeni (-e) Pavardeni (-e).
- Tekstas. Paprastai ne mažiau nei trijų ir ne daugiau nei penkių pastraipų:
- baigiamoji pastraipa (jei reikia, trumpai apibendrink anksčiau pateiktą informaciją ir tiksliai nurodyk, kaip su Tavimi susisiekti).
- pagrindinės pastraipos, atskleidžiančios Tavo motyvaciją ir gebėjimus (pagrindinė informacija aprašoma paprastai 1-2 pastraipomis);
- pirmoji pastraipa paaiškina, kodėl rašai;
- Pabaiga (pavyzdžiui, „Nuoširdžiai“ arba „Pagarbiai“).
- Parašas.
- Priedai (jei prie laiško pridėsi gyvenimo aprašymą ar kitus dokumentus).
Susikurk patrauklų LinkedIn profilį
Socialiniai tinklai gali padėti ne tik palaikyti ryšius su draugais, bet ir susirasti darbą. LinkedIn platforma yra skirta būtent tam. Čia gali rasti organizacijas, veikiančias Tave dominančioje srityje, užmegzti kontaktus su darbdaviais, ieškoti darbo pasiūlymų ir į juos kandidatuoti bei, žinoma, susikurti savo gyvenimo aprašymą. Rekomendacijas kaip tą padaryti rasi žemiau.
Profilio ir viršelio nuotraukos
Profilio nuotrauka
- Profesionali. Jeigu dirbi, pasirink nuotrauką, kurioje atrodytum kaip darbo dieną. Jeigu studijuoji, pasirink nuotrauką, kurioje atrodytum kaip keliaudamas į darbo pokalbį. Geriau atrodyk „per rimtai“ nei per daug lengvabūdiškai.
- Natūrali. Linkedin – socialinė platforma, skirta užmegzti pažintims, tad joje save pateik taip, lyg kviestum susipažinti su Tavimi. Jaustis laisvai fotografuojantis bus lengviau, jei tai darysi būdamas geros nuotaikos.
- Parodanti visą veidą. Venk nuotraukų, kuriose esi su saulės akiniais ar rankomis užstoji savo veidą. Taip pat fotografuokis iš arti, kad nuotraukoje gerai matytumeisi.
- Nauja. Šioje platformoje geriau įsikelti nuotrauką kaip atrodai visada, ji turi būti nauja, ne senesnė nei 1–2 metų.
- Kokybiška. Nuotraukoje už Tavęs esančiame fone neturi būti matoma daug detalių. Ji turi būti aukštos raiškos.
Rekomenduojamas nuotraukos dydis – 400 x 400 px.
Viršelio nuotrauka
Viršelio nuotrauka paskyrai suteiks solidumo. Toliau rasi kelias idėjas kaip, pasinaudojęs ja, galėtum save pristatyti.
- Panaudok įmonės, kurioje dirbi ar aukštosios mokyklos, kurioje studijuoji, viršelio nuotrauką.
- Viršelio nuotraukos erdvę išnaudok įmonės parduodamiems produktams, paslaugoms ar įrangai reklamuoti.
- Jei vykdai privačią veiklą, čia galėtų būti nuolat pateikiami naujausi Tavo kūriniai, renginiai, produktai.
- Jei dirbi išskirtiniame pastate, panaudok pastato, biuro ar darbo vietos nuotrauką.
- Jei dirbi iš namų, nusifotografuok savo darbo stalą, įrankius, su kuriais dirbi.
- Jei dirbi su grafikos dizaino programa, pasidalink šios programinės įrangos vaizdu.
- Jeigu esi pranešėjas(-a), lektorius(-ė) ar dėstytojas(-a), užsidėk nuotrauką, kurioje kalbi prieš auditoriją.
- Kai darbo įrankiai yra ne tokie aiškūs kaip filmavimo kamera, galima išnaudoti kitas detales, kurios „kalbėtų“ apie Tavo dirbamą darbą.
Rekomenduojamas nuotraukos dydis – 1584 x 396 px.
Yra daugybė programų, kurios leis sukurti patrauklų viršelį. Jeigu trūksta idėjų, gali pasinaudoti grafinio dizaino programa canva.com ir ten esančiais šablonais.
Antraštė ir „Apie save“
Bet kuris, užėjęs į Tavo paskyrą, pirmiausiai pamatys dvi dalis: antraštę (Headline), esančią iš karto po vardu pavarde ir „apie mane“ (About). Štai kelios rekomendacijos, ką reikėtų pasakyti šiose dalyse:
Antraštėje vienu trumpu sakiniu pristatyk, kuo užsiimi, ką moki ir/arba ko ieškai.
- Jeigu dirbi, įvardink pareigas, gali pridėti interesų sritį ar pasiekimus, pavyzdžiui, expert in R, Python and Data analysis. Jeigu užsiimi kažkuo papildomai be šios pagrindinės veiklos, nurodyk ir šias pareigas, pavyzdžiui, Lecturer.
- Jei ieškai darbo, būtinai pridėk žodžius „opportunity“ ar „challenge“. Tai padės atrankų specialistams lengviau atrasti Tavo profilį. Be šių raktinių žodžių svarbu nurodyti ir norimas užimti ar turimas pareigas, pavyzdžiui: Data analyst | Lecturer | Looking for new opportunities in biotechnology sector.
Dalyje „Apie save“ (About) pristatyk save iš profesinės ir asmeninės pusės. Paminėk, kokius svarbius įgūdžius lavinai, savo vertybes, unikalias savybes bei karjeros kryptį. Pavyzdžiui,
I'm a health psychologist, working as a trainer and counselor. In the past 5 years I:
- did over 2000 hours of trainings;
- created or co-created more than 20 training programs;
- have been working as a counseling psychologist (4 years).
My areas of expertise are:
- Stress management;
- Mindfulness;
- Health behavior change;
- Emotional first aid.
I am known for being compassionate, self-driven, and always eager to learn!
Pareigos ir patirtis
Pradedant pildyti pareigų pavadinimą, Linkedin gali duoti pasirinkti pareigas (Title), tad pasinaudok šiuo siūlymu ir pasirink siūlomą poziciją, jei ji atitinka Tavąsias. Tai palengvins algoritmams atpažinti Tave kaip potencialų kandidatą. Dar keli svarbūs dalykai:
- Jei jau dirbi, darbo patirtis turi būti išdėstyta chronologiškai pradedant nuo dabartinių pareigų.
- Jei šiuo metu ieškai darbo, pateik darbo patirtį nuo paskutinių turėtų pareigų.
- Jei neturi darbo patirties, šioje skiltyje drąsiai rašyk ir savanorystės patirtį.
Aprašydamas pareigas, aprašyk plačiau ką Tu veiki šiose pareigose. 1-2 sakinius skirk pasakojimui, ką darai, o tada keliais punktais aprašyk savo svarbiausias atsakomybes, pasiekimus ir rezultatus. Jei turi ilgametę darbo patirtį, panaudok artimiausią 10-15 metų laikotarpį. Atsakyk į klausimą, kokį vaizdą nori sukurti apie save.
Įgūdžiai, rekomendacijos ir kt.
Įgūdžiai ir Rekomendacijos tai dar dvi dalys, kurias Tau siūlys užpildyti rengiant savo profilį.
- Įgūdžiai (Skills): įrašyk įgūdžius, kuriuos jau turi. Savo kontaktų sąraše esančių žmonių paprašyk juos įvertinti.
- Rekomendacijos (Recommendations): paprašyk savo vadovų, kolegų, profesorių ar kitų studentų, su kuriais kartu dirbai, parašyti Tau rekomendaciją. Tai suteikia papildomą patvirtinimą apie Tavo stiprybes ir įgūdžius.
LinkedIn kalba: pagrindinė kalba šioje platformoje yra anglų. Lietuvoje esančių darbo skelbimų anglų kalba yra ženkliai daugiau nei lietuvių kalba, o tai lengvai gali patikrinti LinkedIn platformoje suvesdamas pareigų pavadinimus viena ir kita kalba. Tam tikras dalis galima užpildyti ir lietuvių kalba, tačiau didžioji dalis turi būti užpildyta anglų kalba.
Būk aktyvus: kaip ir kiekviename socialiniame tinkle, norėdamas būti matomas, turi būti aktyvus. Tai gali padaryti keliais būdais:
- Suformuok savo kontaktų tinklą. Susirask savo aukštosios mokyklos absolventus ir bendramokslius, draugus, tėvų kolegas, Tave dominančius darbdavius – visus, kurie suinteresuoti Tau padėti, Tave surasti, arba kuriais Tu domiesi.
- Užmegzk kontaktą. Jei ieškai darbo ar praktikos, rašyk asmenines žinutes: pasakyk, ko ieškai, paklausk, ar kas nors turi pasiūlymų Tave dominančioje srityje. Skirk laiko užmegzti asmeninį ryšį ir aplinkiniai tikriausiai mielai norės Tau padėti.
- Kandidatuok. Skiltyje „Darbai“ pagal raktinius žodžius susirask savo srities įmones Lietuvoje ir pasaulyje. Ten rasi informacijos ir apie skelbiamas darbo bei praktikos vietas, į kurias gali pretenduoti.
- Komentuok ir dalinkis. Jei sužinai ar išgirsti ką nors įdomaus iš savo interesų srities, nebijok tuo pasidalinti šioje platformoje, tai padidins matomumą, taip pat rodys Tavo aktyvumą ir suinteresuotumą atitinkama sritimi.
Pasiruošk darbo pokalbiui
Darbo pokalbis – dvišalis procesas, kuriame ir darbdavys, ir Tu turite surinkti informaciją, kad priimtumėte teisingą sprendimą.
Organizacijos tikslai | Tavo tikslai |
- pristatyti organizaciją ir darbo vietą; - tinkamai įvertinti kandidatą; - tinkamai atlikti atranką. |
- pristatyti save; - parodyti, kokią naudą gali duoti organizacijai ir darbui, atskleisti savo gebėjimus ir laimėjimus; - įvertinti savo suderinamumą su organizacija ir darbu; - gauti tinkamą darbo pasiūlymą. |
Šioje dalyje rasi aprašytus žingsnius, kurie padės pasiruošti darbo pokalbiui ir pasiekti savo tikslų.
Pasiruošk darbo pokalbiui
Yra keli darbai, kuriuos derėtų padaryti prieš einant į pokalbį, kad jo metu būtų drąsiau.
Ištirk organizaciją ir būsimą darbą
Surink informaciją apie organizaciją (produktus ar paslaugas, organizacijos filosofiją, kultūrą, vertybes, poreikius ir problemas), būsimą darbą (vietą struktūroje, tikslus, funkcijas, reikalavimus), atrankos procesą (kas su Tavimi susitiks, kaip vyks atranka).
- Dar kartą sugrįžk prie darbo pozicijos aprašymo. Kokie reikalavimai keliami kandidatui? Kokia asmenine patirtimi galėsi pagrįsti, kad juos atitinki?
- Pamėgink įsivaizduoti save žmogaus, kuris Tave kalbins, vietoje. Ko klaustum? Ko tikėtumeisi?
Parenk klausimus žmogui, kuris ves darbo pokalbį
Apgalvok klausimus apie organizaciją, darbą, darbo aplinką. Pagal klausimų turinį, tikslingumą taip pat bus vertinama Tavo kandidatūra: ar supranti ūkio srities, organizacijos ir darbo specifiką, kokie Tavo darbo prioritetai, ar esi smalsus, entuziastingas ir iniciatyvus.
Klausimų pavyzdžiai:
- Kodėl šiai darbo vietai ieškote darbuotojo?
- Kokia yra tipiška darbo diena?
- Kokie yra artimiausi bei tolimesni planai, susiję su šiuo darbu?
- Kokie didžiausi sunkumai gali būti šiame darbe?
- Kokią darbų bei priemonių laisvę aš turėčiau, jei būčiau priimtas į šį darbą?
- Kaip šioje pozicijoje vertinama veikla?
- Su kokiais didžiausiais iššūkiais gali susidurti kompanija per artimiausius trejus metus?
Pasitreniruok
- Įsivaizduok pokalbį mintyse, užsirašyk atsakymus ir pasirepetuok prieš veidrodį.
- Parepetuok darbo pokalbį su draugu arba dalyvauk darbo pokalbio simuliacijoje VU.
- Tai padės nusiraminti ir įgyti daugiau pasitikėjimo savimi.
Sudaryk gerą pirmąjį įspūdį
Pasiruošk pasisveikinti su šypsena, tvirtu rankos paspaudimu ir palaikant akių kontaktą. Taip pat gali pasinaudoti dar keliais patarimais:
Apranga
- Iš anksto apgalvok, kaip apsirengsi. Pasirūpink, kad drabužiai būtų tvarkingi ir švarūs. Pasidomėk, kaip rengiasi tos organizacijos darbuotojai. Tai gali padaryti užėjęs į jų tinklalapį ar praėjęs pro ofisą, pasikalbėjęs su ten dirbančiais ar pažiūrėjęs, kaip rengiasi jų atstovai karjeros mugėse.
- Jeigu tinkama apranga Tau yra neįprasta, pavaikščiok su ja kelias dienas, kad priprastum.
- Venk intensyvių kvepalų.
- Turėk atsargines pėdkelnes/kojines, jei kartais suplyštų.
Atvykimas į pokalbį
Tam, kad į pokalbį atvyktum laiku ir pasiruošęs, pasirūpink, kad turėtum:
- Tikslų interviu laiką (planuok atvykti 15 min. anksčiau) ir vietą.
- Kvietimą į interviu ir žmogaus, kuris ves darbo pokalbį, vardą.
- Organizacijos telefono numerį.
- Savo CV kopiją.
- Sąrašą svarbiausių dalykų, kuriuos nori pasakyti ir klausimų, kuriuos nori užduoti.
- Tapatybės kortelę, leidimą dirbti bei kitus dokumentus, jei organizacija prašo juos atsinešti.
- Maršrutą kaip nuvykti į interviu vietą. Jei važiuoji automobiliu, pasitikrink, ar pakeliuj nėra avarijų, jei naudosiesi viešuoju transportu, iš anksto pasitikrink tvarkaraščius. Išvažiuok bent vienu autobusu/troleibusu anksčiau.
- Išsiaiškink, kur parkuotis automobilį.
- Pakrautą telefoną – jei dalis aukščiau išvardintos informacijos yra jame.
Jeigu staiga pasikeistų planai ir negalėtum atvykti, būtinai informuok žmogų, kuris turėtų vesti pokalbį. Jis supras, kad tam tikri įsipareigojimai šeimai ar studijoms negali būti atšaukti. Informuok ir tuo atveju, jei nusprendei nebekandidatuoti. Nežinai, ar su tais žmonėmis neteks bendrauti ateityje!
Kūno kalba
Svarbu ne tik tai, ką pasakai, bet ir kaip tą pasakai. Pamatyti savo kūno kalbą gali padėti savęs filmavimas repetuojant darbo pokalbį su draugu ar karjeros konsultantu. Jei tokios galimybės neturi, turėk omenyje šiuos dalykus:
Atsisėsk. Nors kitose situacijose mandagu palaukti kol pakvies atsisėsti, interviu metu specialistas paprastai tikisi, kad prisėsi priešais jį.
Atsipalaiduok ir klausyk. Parodyk, kad aktyviai klausai palaikydamas akių kontaktą, linksėdamas, nusišypsodamas ir pritardamas tada, kai tai tinka.
Laikysena: sėdėk tiesiai, tokia laikysena suteiks daugiau pasitikėjimo savimi. Ją sukurti padeda sėdėjimas ant pusės kėdės ir nugaros atitraukimas nuo atlošo. Stenkis nekryžiuoti rankų, nes tai gali būti interpretuojama kaip priešiškumas.
Rankas laikyk ramiai. Jausdami nerimą, dažnai pradedame liesti papuošalus, grąžioti rankas, sukti plaukus. Bus lengviau sukontroliuoti rankas, jei laikysi jas priešais save arba ant stalo. Žinoma, jei dažnai gestikuliuoji, saikingi gestai (neišeinantys už kūno ribų) gali padėti geriau išreikšti save.
Palaikyk akių kontaktą. Jis yra būtinas, jei nori parodyti susidomėjimą darbu. Jei darbuotojų, dalyvaujančių darbo pokalbyje yra keli, normalu palaikyti akių kontaktą su tuo, kuris užduoda klausimus, kartais žvilgtelint ir į kitus.Taip pat natūralu kartais nukreipti akis šalin, pavyzdžiui, kol galvoji, ką atsakyti.
Psichologinis pasiruošimas
Dauguma žmonių jaudinasi prieš darbo pokalbį, tačiau prisimink, kad tai yra normali ir pageidautina reakcija, kadangi ji parodo, kad šis pokalbis Tau svarbus, be to, skatina jam pasiruošti. Prisimink, kad darbo pokalbis nėra tardymas. Žmogaus, vedančio darbo pokalbį, tikslas nėra iš Tavęs pasityčioti ar Tave sužlugdyti. Jis kaip ir Tu, nori padėti Tau atskleisti geriausias Tavo savybes tam, kad nepraleistų jų poreikius atitinkančio kandidato. Taip pat jis nesitiki tobulo pasirodymo. Tai dviejų lygiaverčių pašnekovų pokalbis, kurio metu abu siekia išsiaiškinti, ar atitinka vienas kito lūkesčius.
Atsipalaidavimo būdai
Kvėpavimas. Pradėk nuo iškvėpimo. Tada giliai įkvėpk ir iškvėpk taip, kad iškvėpimas būtų ilgesnis už įkvėpimą. Kvėpavimo sulėtinimas padės nusiraminti.
Vizualizacija. Atsipalaiduok, užsimerk ir įsivaizduok save entuziastingai ir sėkmingai dalyvaujantį darbo pokalbyje. Sėkmės įsivaizdavimas padidina tikimybę, kad ir pokalbis bus sėkmingas.
Daugiau streso valdymo pratimų gali rasti mūsų paruoštose rekomendacijose „Stresuok produktyviai“.
Dažniausiai užduodami klausimai interviu metu
Visų galimų klausimų numatyti nepavyks, tačiau gali pasiruošti atsakymus į dažniausiai pasitaikančius:
Trumpai prisistatykite (papasakokite apie save)
Šis klausimas atveria galimybę sukurti teigiamą įspūdį apie save ir aiškiai pristatyti savo karjeros tikslus. Prieš eidamas į pokalbį apgalvok trumpą savęs pristatymą (1–2 minučių). Gali naudoti tokią struktūrą:
Įžanga: kas Tu ir kodėl dalyvauji atrankoje.
Išsilavinimas ir mokymai: tiesiogiai susiję su organizacija ir darbo vieta, karjeros interesai ir kaip jie plėtojami. Paminėk savo pasiekimus bei gebėjimus, įgytus studijuojant.
Darbo patirtis: svarbiausia Tavo dabartiniams karjeros siekiams, gautos atsakomybės ir pasiekimai.
Darbas ir karjeros tikslai: kodėl Tave sudomino šis darbas ir organizacija, kokie Tavo karjeros siekiai ir interesai.
Vertė, kurią gali atnešti: ką gali duoti organizacijai.
Trumpas apibendrinimas.
Pavyzdys: „Esu... Studijuodamas(-a) verslo vadybą ir administravimą (išsilavinimas) įgijau žinių apie tai, kaip organizuoti įmonės darbą. Bakalauro darbas tema „...“ buvo įvertintas puikiai (pasiekimai). Atlikau praktiką įmonėje „...“, kur man pavyko sėkmingai įgyvendinti iškeltus tikslus: patobulinti klientų aptarnavimo standartą – dėl to klientų pasitenkinimo indeksas pakilo 10 proc. (pasiekimai). Atsižvelgdamas(-a) į savo klientų aptarnavimo vadybos žinias ir darbo patirtį, noriu dirbti įmonėje – čia galėčiau... Mane domina būtent Jūsų įmonė, nes... Čia pritaikyčiau...“
Kokios savybės Jus geriausiai apibūdina?
Atsakant į šiuos klausimus pateik pavyzdžius, kur Tavo savybės atsiskleidė.
Pavyzdys: „Esu orientuotas(-a) į rezultatą. Visada stengiuosi matyti didesnį paveikslą savo mintyse. Tai padeda susikoncentruoti į tikslą ir priimti skirtingus sprendimus siekiant šio tikslo. Pavyzdžiui, dirbdamas(-a) klientų vadybininku(-e), įsivaizduodavau, kaip aš galiu padidinti pardavimus ir nuolat ieškodavau būdų, kaip galiu geriau atskleisti produkto geriausias savybes klientui, kad kas mėnesį pasiekčiau vis geresnių rezultatų. Man taip pat patinka planuoti ir stebėti savo tikslų pasiekimą, tai motyvuoja judėti pirmyn.“
Kokie Jūsų pranašumai?
Kalbant apie savo pranašumus, reikėtų paminėti tris ar keturis, kurie atitiktų konkrečios įmonės poreikius.
Pavyzdys: „Kaip kibernetinio saugumo specialisto(-ės) pranašumą išskirčiau savo žingeidumą ir smalsumą. Mėgstu gilintis į mokslinę literatūrą, susijusią su naujausiomis technologijomis, o tai padeda apsaugoti esamas kibernetinio saugumo sistemas nepažeistas. Šias žinias gilinu ne tik skaitydamas kibernetinio saugumo žurnalus, bet ir dalyvaudamas kas ketvirtį vykstančiose informacinių technologijų konferencijose – man svarbu nuolatos žinoti naujausią informaciją. Tai padeda man kurti toje pačioje srityje esančių žmonių kontaktų tinklą, kurių dauguma yra lyderiai šioje srityje, tad dabar šiuo tinklu galiu pasinaudoti, kai reikia pasitarti ar gauti informaciją apie pokyčius šioje rinkoje.“
Kokie Jūsų trūkumai?
Atskleidžiant savo trūkumus, reikėtų kalbėti apie savo pranašumus, kurie tam tikrose situacijose galėtų būti vertinami kaip silpnybės. Svarbiausia pabrėžti, kaip tvarkomasi su šia savybe.
Pavyzdys: „Karjeros pradžioje pastebėjau, kad dėl entuziazmo darbe, turėjau tendenciją sakyti „taip“, kai reikėdavo sakyti „ne“. Dėl didelio darbo krūvio dirbdavau vakarais ir savaitgaliais. Tai kėlė daug streso ir kenkė mano darbo kokybei. Aš suvokiau, kad tai neproduktyvu, tad pradėjau naudoti darbo krūvio valdymo įrankius, kad nustatyčiau tinkamus lūkesčius sau ir savo kolegoms bei objektyviai įsivertinti, kiek darbo galiu pasiimti ir atlikti kokybiškai, nepervargdamas."
Kokie Jūsų ilgalaikiai karjeros tikslai?
Atsakant į šį klausimą reikėtų pasvarstyti, ar užsibrėžtus tikslus padės įgyvendinti darbdavys.
Atmink, kad šiuo klausimu, jis nori pamatyti Tavo motyvaciją ir kokią pridėtinę vertę jiems sukursi ateityje, ar darbas šioje organizacijoje susijęs su Tavo ateities tikslais.
Pavyzdys: „Aš vertinu stabilumą. Mano tikslas surasti darbą, kuriame galėčiau būti lojalus ir vertinamas, palaipsniui didinant savo atsakomybes ir gebėjimus. Man ypatingai įdomus Kredito unijos finansų analitiko darbas, nes Jūs turite mokymų programą naujiems darbuotojams. Mano ilgalaikis tikslas – tapti padalinio vadovu, po to, kai išlavinsiu analitinio bei vadovavimo komandai kompetencijas.“
Kokie Jūsų įgūdžiai ir kompetencijos užtikrintų sėkmingą darbą mūsų organizacijoje?
Pateik kelis pagrindinius savo gebėjimus ir įgūdžius, nurodyk su jais susijusius pasiekimus ir jų naudą naujame darbe.
Pavyzdys: „Mano problemų sprendimo gebėjimai leidžia dirbti sąlygose, kurios kelia stresą, kaip suprantu, tai gana dažna situacija šioje darbo pozicijoje. Ankstesnėje pirkimų vadovo pozicijoje, turėjau spręsti, kokias atsargas užsakyti telpant į numatytą biudžetą, tačiau tam nuspręsti turėjau ribotą laiką. Greitai sukūriau skaičiuoklę, kuri mano darbo laikotarpiu padėjo sutaupyti apie 50 000 Eur. Tokį patį interesą ir motyvaciją turiu ir Jūsų kompanijoje.“
Ką žinote apie mūsų organizaciją?
Atsakant į šį klausimą reikia pademonstruoti, kad žinai konkrečius faktus apie organizaciją ir jos veiklą. Savo žinias apie organizaciją pademonstruok visada, kai tik atsiranda tokia galimybė – nelauk konkretaus klausimo apie tai.
Pavyzdys: „Aš laisvai kalbu daniškai. Atkreipiau dėmesį į tai, kad Jūs siekiate plėtoti verslą Danijoje. Taigi šios šalies kalbos mokėjimas yra labai naudingas.“
Kokio atlyginimo pageidautumėte?
Jeigu klausimo apie pageidaujamą atlyginimą sulauki jau pirmojo pokalbio metu ir nenori konkrečiai įvardyti skaičių, užsimink, jog prieš atsakydamas norėtum daugiau sužinoti apie įgūdžius ir patirtį, kurie yra būtini šiai pozicijai užimti. Vis dėlto ruošdamasis pokalbiui dėl darbo pasiaiškink, koks vidutinis atlyginimas darbuotojams yra siūlomas konkrečioje darbo sferoje bei apgalvok, kiek norėtum gauti Tu.
Pavyzdys: „Kiek man žinoma, šios pareigybės atlyginimas svyruoja nuo ... iki ... eurų. Už tokį darbą ši suma man yra priimtina."
Jeigu tai nėra Tavo pirmasis darbas ir norėtum gauti didesnį atlyginimą, argumentuok savo prašymą nurodydamas turimus gebėjimus ir pridėtinę vertę, kurią sukursi įmonei.
Neteisėti darbdavio klausimai
Yra klausimų, kuriuos užduoti kandidatui nedera, pavyzdžiui: ar Jūs vedęs / ištekėjusi? Ar planuojate turėti vaikų? Kur esate gimęs? Kiek Jums metų? Ar per paskutinius penkerius metus esate gulėjęs ligoninėje? Juos išgirdęs, gali pasirinkti atsakyti į juos arba ne.
Jei nuspręstum atsakyti, paklausk savęs, kokiu tikslu šį klausimą darbdavys gali užduoti. Atsakyk į klausimą Tau priimtinu būdu, pateikiant informaciją ir faktus, susijusius su darbo reikalavimais. pavyzdžiui:
Klausimas: „Ar Jūs turite vaikų?“
Atsakymas: „Suprantu, kad šis darbas susijęs su dažnomis komandiruotėmis. Tačiau aš puikiai sugebu suderinti vaikų priežiūrą ir darbą. Galite susisiekti su mano ankstesniu darbdaviu, kuris patvirtins šią informaciją.“
Jei nuspręstum neatsakyti į šį klausimą:
- Paklausk: „Kaip šis klausimas susijęs su darbu?“, „Kodėl užduodate šį klausimą?“.
- Pasakyk: „Nemanau, kad šis klausimas susijęs su darbu ir jam keliamais reikalavimais.“
- Jei esi nepriimtas į darbą dėl darbdavį netenkinančio atsakymo į šiuo klausimus, susisiek su lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir informuok juos apie šį įvykį.
Elgesio klausimai
Norėdami atsirinkti tinkamiausius darbuotojus, daugelis darbdavių naudoja elgesio klausimus. Jais prašoma papasakoti, kaip kandidatas elgėsi praeityje situacijose, kurios panašios į sutinkamas naujame darbe. Šie klausimai grindžiami prielaida, kad Tavo elgesį ateityje geriausiai prognozuoja praeities pavyzdžiai.
Elgesio klausimų pavyzdžiai:
- Ar galite išsamiai papasakoti, kaip dirbote panašų darbą praeityje?
- Kokią sunkiausią problemą per pastarąjį pusmetį Jums teko spręsti? Papasakokite apie tai.
- Papasakokite, kaip sprendžiate konfliktus su klientais. Pateikite konkretų pavyzdį.
- Ar galite pateikti pavyzdį, kai padarėte daugiau nei iš Jūsų buvo reikalauta ir tikėtasi?
Tinkamas atsakymas į elgesio klausimus apima tris dalis:
1. Problemos (situacijos) apibrėžimas: glaustai nusakyk problemą arba situaciją.
2. Veiksmai: papasakok, ką ir kaip darei, kad problema būtų išspręsta.
3. Rezultatas: nusakyk savo veiksmų rezultatus.
Taigi nepasakok, kaip būna dažniausiai, ką Tu darai įprastai. Prisimink ir apibūdink konkrečią situaciją, savo veiksmus, elgesį ir jo rezultatus. Jei situacijoje veikei kaip grupės narys, vis tiek pasistenk aiškiai apibūdinti, koks buvo konkretus Tavo indėlis į grupės veiklą.
Ruošdamasis pokalbiui peržiūrėk darbo skelbimą ir ten nurodytas savybes, kurių reikalauja pozicija. Prisimink ir apgalvok konkrečius praeities patirties pavyzdžius, kurie geriausiai atskleistų darbdaviui, kad turi jam reikalingų kompetencijų ir sugebėsi spręsti jo problemas.
Pavyzdys
Klausimas: Kokią sunkiausią problemą jums teko spręsti per pastarąjį pusmetį?
Atsakymas: „Tai buvo pirma mano vadovo dviejų savaičių atostogų diena ir agentūros didžiausias klientas pradėjo grasinti, kad jis pereis pas mūsų konkurentus, nes nejaučia, kad jam suteikiamos individualizuotos paslaugos, kaip buvo kalbėta. Aš praleidau pietų valandą kalbėdama su juo telefonu apie jo susirūpinimą. Mes kartu ieškojome naujų idėjų jo kitai kampanijai. Jis buvo labai dėkingas už asmeninį dėmesį ir galiausiai pasirašė šešių mėnesių sutartį.“
Pokalbiui pasibaigus
Po pokalbio dar gali atlikti kelis veiksmus, kurie padės pasiruošti kitiems pokalbiams ir užtvirtinti gerą įspūdį apie save.
Įvertink pokalbio rezultatus
- Prisimink pokalbį ir apgalvok savo įspūdžius, surinktą informaciją apie organizaciją ir darbą.
- Įvertink, ar Tau tinka ši organizacija, darbas, ar nori dirbti su šiais žmonėmis.
- Jei kai kurie atsakymai Tavęs netenkina, paklausk savęs, kaip kitą kartą galėtum atsakyti geriau. Daryti klaidas yra normalu ir geriausiai jas išnaudosi pasimokius iš jų, o ne pasidavus savikritikai.
Per 48 val. po pokalbio nusiųsk padėkos laišką
Laiške dar kartą gali trumpai nurodyti darbdaviui svarbią informaciją apie save ir savo susidomėjimą organizacija bei darbu. Jei darbas organizacijoje nebedomina, nusiųsk mandagų atsisakymo laišką.
Pasirenk tolimesniam pokalbiui
Jei po pirmo pokalbio ir Tu, ir darbdavys nori toliau tartis dėl darbo, ruoškis antrajam ir tolimesniems pokalbiams. Paprastai šie pokalbiai būna konkretesni, smulkiau aptariami įvairūs darbo aspektai: uždaviniai, aplinka, problemos. Nuodugniau tiriamos kandidato kompetencijos ir motyvacija – kartais tam pasitelkiami tam tikri testai, užduotys, namų darbai.