Vilniaus universitete studijų kokybė užtikrinama per visapusišką bendruomenės įsitraukimą ir įsipareigojimą laikytis aukščiausių akademinių standartų. Universitetas taiko nuoseklią studijų kokybės vadybos sistemą, apimančią visus pagrindinius studijų kokybės gerinimo procesus – nuo planavimo iki nuolatinio vertinimo ir tobulinimo. Ši sistema pagrįsta Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo nuostatomis ir gairėmis (ESG), Vilniaus universiteto statutu, Vilniaus universiteto strateginiu veiklos planu, Vilniaus universiteto mokslo, meno veiklos ir studijų reguliaminu, Vilniaus universiteto studijų kokybės politika ir kitais teisės aktais, kuriais Universitetas vadovaujasi planuodamas, įgyvendindamas, vertindamas ir reflektuodamas savo veiklas.
Studijų programos grindžiamos mokslo ir studijų vienovės principu, visuomenės poreikiais bei pasižymi tarptautiškumu ir tarpkryptiškumu/tarpdiscipliniškumu, vadovaujasi į studentą orientuotu požiūriu.
Už studijų programų kokybės užtikrinimą ir nuolatinį tobulinimą atsakingi studijų programų komitetai, sudaryti iš dėstytojų, socialinių partnerių ir studentų atstovų, kurie siekia nuolat tobulinti studijų kokybę, remdamiesi surinktais duomenimis ir išorinio vertinimo rezultatais.
Studijų kokybės vadovas yra pagrindinis Vilniaus universiteto studijų kokybės vadybos sistemos dokumentas, apibrėžiantis vidinius studijų kokybės užtikrinimo sistemos principus, atsakomybes, procesus ir vertinimo rodiklius. Vadovas padeda užtikrinti, kad visi Universiteto veiklos procesai atitiktų aukščiausius standartus, skatintų nuolatinį tobulėjimą ir stiprintų kokybės kultūrą, atsižvelgiant į Universiteto misiją, viziją bei strategines veiklos kryptis, taip įgalinant bendruomenės narius prisiimti atsakomybę už kokybės gerinimą.
Universitetas taiko ir tobulina įvairius studijų vidinio kokybės užtikrinimo procesus ir procedūras:
- studijų programų ir suteikiamų kvalifikacijų patvirtinimą, stebėseną bei vertinimą (Vilniaus universiteto studijų nuostatai, Vilniaus universiteto studijų programų reglamentas, Vilniaus universiteto studijų programos komiteto nuostatai);
- metodinės medžiagos pateikimą (Studijų programų rengimo ir tobulinimo rekomendacijos, Studijų programų atnaujinimo metodika, Studijų programų vadovas, Studijų programų atnaujinimas: studentų vaidmuo diegiant ir tobulinant kompetencijomis grįstą ir į studentus orientuotą studijų sistemą);
- studentų rezultatų vertinimo (Vilniaus universiteto studijuojančiųjų rašto darbų rengimo, gynimo ir kaupimo nuostatai, Cum Laude ir Magna Cum Laude išdavimo kriterijai), kompiuterinio egzaminavimo ir plagiato patikros sistemas;
- dėstytojų pedagoginės kompetencijos gilinimo ir plėtros sistemą (Akademinio personalo kvalifikacijos tobulinimo nuostatai, naujai priimto akademinio personalo įvadinė programa, mokymai dėstytojų kvalifikacijai tobulinti, virtualių mokymosi aplinkų kūrimo metodinė parama);
- studijų išteklių ir akademinės, kultūrinės, socialinės paramos studentams užtikrinimą: Vilniaus universiteto Akademinio konsultavimo sektorius, Vilniaus universiteto Biblioteka, Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centras, Vilniaus universiteto Kultūros centras, Informacinių technologijų ir paslaugų centras, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė;
- karjeros paslaugų teikimą;
- grįžtamojo ryšio iš studijų proceso dalyvių – studentų, doktorantų, dėstytojų, darbdavių, socialinių partnerių – organizavimą pagal patvirtintą tvarką ir informacijos apie kokybės tobulinimo geriausias patirtis sklaidą;
- gerosios studijų kokybės užtikrinimo praktikos pripažinimo (Vilniaus universiteto geriausių dėstytojų rinkimų tvarkos aprašas) ir sklaidos sistemą bei Vilniaus universiteto geriausių dėstytojų sąrašo skelbimą;
- studentų įsitraukimą (studentų akcijų prieš nesąžiningumą ir nusirašinėjimą egzaminų metu organizavimą; studentų kuratorių ir mentorių rengimą; pirmakursių stovyklų ir pirmakursių integracijos savaitės organizavimą; kasmetinį Studentiško gyvenimo vadovo parengimą ir kt).
Išorinė studijų kokybės užtikrinimo sistema:
Nuo 2020 metų pradėtas vykdyti išorinis studijų krypčių vertinimas, kurio pagrindu akredituojamos studijų kryptys. Aukštosios mokyklos studijų programas gali vykdyti tik akredituotose studijų kryptyse. Vienu metu bus vertinamos visos vienos krypties studijos, vykdomos visose Lietuvos aukštosiose mokyklose.
Studijų krypčių išorinis vertinimas ir akreditavimas atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2019 m. liepos 17 d. įsakymu Nr. V-835 „Dėl Studijų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo, vertinamųjų sričių ir rodiklių patvirtinimo“ patvirtintu Studijų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašu (Aprašas).
Vilniaus universiteto vykdomų krypties studijų išorinis vertinimas ir akreditavimas atliekamas ne rečiau kaip kartą per 7 metus. Atliekant krypties studijų išorinį vertinimą ir akreditavimą atskirai įvertinamos ir akredituojamos vykdomos studijų krypties pirmosios pakopos, antrosios pakopos, vientisosios, profesinės pedagoginės studijos. Išorinis studijų vertinimas padeda universitetui efektyviau įsivertinti studijų kokybę ir atliekamus vidinius studijų kokybės užtikrinimo procesus bei padeda tobulinti studijas. Išorinio studijų vertinimo rezultatai leidžia informuoti universiteto bendruomenę ir visuomenę apie studijų kokybę.
Visų aukštųjų mokyklų vykdomos studijų kryptys laikomos akredituotomis, kol nebus įvertintos ir akredituotos vadovaujantis Apraše nustatyta tvarka, pagal Studijų kokybės ir vertinimo centro numatytą planą.
Universitetas skelbia objektyvią informaciją apie:
- teikiamas studijų programas, programų išorinio vertinimo ir akreditavimo rezultatus;
- Universiteto bendruomenės narių nuomonę apie studijas ir jų įgyvendinimą (detalios ataskaitos patalpintos Vilniaus universiteto vidiniame tinklalapyje, Studijų kokybės ir plėtros skiltyje „Grįžtamasis ryšys“);
- kiekybinę ir kokybinę informaciją apie studijų programas, suteikiamas aukštojo mokslo kvalifikacijas, mokslo (meno) veiklą, įsivertinimo rezultatus, studentų, absolventų ir kitų suinteresuotų šalių nuomonę apie studijų kokybę, pripažintų institucijų atliktus aukštosios mokyklos veiklos vertinimus, absolventų karjeros rodiklius, taip pat gali skelbti kitus duomenis, kurių reikia visuomenei informuoti apie studijas.
Bendradarbiavimas su studentais
Studentai, kaip svarbi universiteto bendruomenės dalis, kviečiami būti aktyviais studijų proceso dalyviais ir prisidėti prie studijų kokybės tobulinimo!
Kaip tai padaryti?
Vienas būdų – išsakyti savo nuomonę du kartus per mokslo metus organizuojamose dviejų rūšių apklausose: apie studijas ir konkrečius studijuotus dalykus. Studijų kokybės vertinimo anketos – tai įrankis, kuris studentų rankose tampa galinga priemone įsisenėjusiems universiteto iššūkiams spręsti.
Kodėl verta dalyvauti?
Sėkmingai partnerystei reikia abipusio bendradarbiavimo – rezultatai pasiekiami tik veikiant kartu! Klausimynai talpinami studento informacinėje sistemoje pasibaigus kiekvieno semestro studijoms. Studentų anonimiškumas garantuojamas!