Sužinok, koks darbas tau tinka
1. Pažink save
Jei nežinai, kokios darbo ar praktikos vietos norėtum ar net neįsivaizduoji, kaip atrodys gyvenimas pabaigus studijas (t. y., nežinai, kokia yra Tavo karjeros vizija), sek šiuos žingsnius. Pirmas žingsnis – pažinti save. Savęs pažinimas pravers prisistatant darbdaviui, kai reikės įvardinti savo stipriąsias ar tobulintinas puses.
Savęs pažinimas yra informacijos apie save rinkimas, analizė bei įvertinimas. Save geriau pažinti gali dviem būdais: atsitiktinai ar konkrečiomis sąmoningomis pastangomis. Būtent šį būdą išsamiau pristatysime toliau.
Pažink savo interesus ir vertybes
Pirmiausia svarbu atpažinti ir įvardinti savo interesus. Juos padės atpažinti veiklos sritys, kuriomis nuoširdžiai domiesi. Savo interesus gali pažinti šiais būdais:
- Sudaryk sąrašą dalykų, kuriuos mėgsti veikti laisvalaikiu;
- Nuoširdžiai atsakyk sau į klausimą – ką veiktum gyvenime, jei turėtum neribotas galimybes;
- Imkis naujų, neišbandytų veiklų (taip praplėsi akiratį, atrasi, kas Tau įdomu);
- Apmąstyk savo jau priimtus karjeros sprendimus (pvz., kaip rinkaisi profesiją, studijas, darbą vasaros atostogų metu ar kt.) ir įvertink, kas Tau buvo svarbu renkantis vieną ar kitą alternatyvą;
- Atlik testus. Rekomenduojame naudoti Euroguidance, Truity ar 16 Personalities. Kritiškai peržvelk juos ir susirašyk tai, kas tau tinka: profesijos, asmenybės savybės, kt.;
- Gauk grįžtamąjį ryšį iš draugų, mokytojų / dėstytojų, kolegų, vadovų ar tam tikros srities ekspertų apie savo gabumus, kompetencijas ir asmenybę. Nebijok klausti jų nuomonės apie tai, kaip sekėsi atlikti vieną ar kitą užduotį, kokias jie mato tavo stiprybes ir tobulintinas puses.
Išsiaiškink savo stipriąsias puses
Išsiaiškinti savo stipriąsias puses, t. y. turimus gabumus, kompetencijas, asmenybės bruožus ir potencialą. Savo stipriąsias asmenybės puses gali sužinoti taip:
- Prisimink savo sėkmes ir nesėkmes. Asmenybė, turimi gabumai ir kompetencijos geriausiai atskleidžiamos per realią patirtį. Įvertink, kokios kompetencijos, asmeninės savybės ar gabumai lėmė sėkmę, o kurių trūkumas buvo susijęs su patirtomis nesėkmėmis. Savo patirčiai analizuoti gali pasinaudoti šiuo įrankiu;
- Profesiją pasirinkti gali padėti ir testas „profesija pagal asmenybę“;
- Atlik specialius, konkrečioms kompetencijoms vertinti sudarytus testus ir klausimynus, ar laikyk tokiam įvertinimui skirtus egzaminus. Pavyzdžiui, spręsdamas kelių eismo taisyklių testą gali pasitikrinti savo teorines vairavimo žinias.
Analizuok surinktą informaciją
Kai surinksi visą šią informaciją, peržvelk ją. Kokias tendencijas matai? Apibendrink, išskirk 5 pagrindines interesų temas, 3-5 vertybes ir sudaryk 10-20 gabumų bei įgūdžių sąrašą. Galbūt jau matai, kokioje profesijoje galėtum visa tai realizuoti? Jei vis dar sunku pamatyti save dideliame informacijos kiekyje, ženk kitą žingsnį – susikurk savo karjeros viziją. Ji leis susiaurinti savo profesinio kelio tikslą iki vieno sakinio, o tada liks tik sugalvoti, koks darbas, studijos, praktika ir papildomos veiklos gali padėti jį pasiekti.
Aktualios paslaugos
Karjeros konsultacijos
Jei vien atlikti čia pateiktų pratimų nepakanka ir vis vien kyla sumaištis mintyse arba esi iš tų, kuriems lengviau spręsti problemas kalbantis – kreipkis karjeros konsultacijai. Konsultuojame kiekvieną darbo dieną nuotoliniu būdu. Registruokis el. paštu arba tel. (8 5) 236 6253.
Mokymai
Visi mokymai skelbiami VU Facebook paskyroje ir mūsų Mokymų kalendoriuje (kalendoriuje datos preliminarios).
2. Susikurk viziją
Karjeros vizija – tai ateities karjeros vaizdinys, kurio siekiama. Vizija atsako į klausimą – ką aš noriu pasiekti?. Keli pavyzdžiai, kaip gali būti formuluojamos vizijos:
• „Taikydamas naujoviškus žemdirbystės metodus, tėvų ūkį paversiu klestinčiu bei garsiu visoje Lietuvoje, jo pavyzdžiu seks kiti ir semsis patirties“.
• „Tapsiu Lietuvoje žinomu matematikos mokytoju, kurio mokiniai skins pergales respublikinėse ir tarptautinėse matematikų olimpiadose“.
• „Būsiu didelės statybų bendrovės vadovas, su dideliu entuziazmu siekiantis aukščiausios kokybės savo klientams. Taip pat visuomet išliksiu rūpestingas tėvas savo vaikams“ .
Kaip tą padaryti?
Gera vizija įkvepia veikti, todėl labai svarbu, kad ji būtų sukurta atsižvelgiant į Tavo asmenybę, nuoširdžius norus ir svajones, o ne vien remiantis sveiku protu ir išskaičiavimu. Keli patarimai, kaip susikurti gerą karjeros viziją:
- Leisk sau fantazuoti ir svajoti apie tai, ką nori veikti gyvenime. Užsirašyk savo svajones, pvz., sudaryk 100 svajonių sąrašą (tai bus puiki medžiaga Tavo karjeros vizijai).
- Peržvelk informaciją, kurią parašei savęs pažinimo žingsnyje.
- Susidėliok gyvenimo prioritetus, išsigrynink, kas Tau yra svarbiausia – darbas, šeima, o gal malonus laiko leidimas ar dvasinis tobulėjimas? Tai svarbu suderinti su karjeros vizija.
- Pažvelk į savo gyvenimą iš ateities perspektyvos – įsivaizduok, kaip norėtum jį gyventi, kokius siekius realizuoti, ką sukurti ir palikti po savęs. Padėti sau gali atliekant tokį pratimą: įsivaizduok, kad po 150 metų kas nors sugalvoja apie Tave parašyti biografiją. Ką jie rašytų? Kokie Tavo pasiekimai būtų aprašomi? Su kokiais iššūkiais būtum susidūręs? Kas būtų padėjęs juos įveikti? Užsirašyk tai.
Aktualios paslaugos
Karjeros konsultacijos
Jei vien atlikti čia pateiktų pratimų nepakanka ir vis vien kyla sumaištis mintyse arba esi iš tų, kuriems lengviau spręsti problemas kalbantis – kreipkis karjeros konsultacijai. Konsultuojame kiekvieną darbo dieną nuotoliniu būdu. Registruokis el. paštu arba tel. (8 5) 236 6253.
Mokymai
Visi mokymai skelbiami VU Facebook paskyroje ir mūsų Mokymų kalendoriuje (kalendoriuje datos preliminarios).
3. Išsikelk karjeros tikslus
Jau turi karjeros viziją, todėl gali išsikelti karjeros tikslus ir suplanuoti konkrečias užduotis šiems tikslams pasiekti. Tai gali būti planai, susiję su studijomis, norimo darbo paieška, paaukštinimu pareigose, verslo kūrimu ir pan. Planų pavadinimų pavyzdžiai:
- Magistro studijos
- Pardavimų skyriaus vadovas
- Psichologo darbas mokykloje
- Vasaros praktika
- „Versliukas"
- Savanorystė Afrikoje
Numatyk terminus iki kada planas turi būti įgyvendintas.
Formuluok užduotis
Kiekvienam planui priskirk užduotis. Tam ypač tinkama SMART (specifinės, išmatuojamos, pasiekiamos, apribotos laike) metodika.
- Užduotys turi logiškai vesti prie išsikeltų tikslų. Pavyzdžiui, jei nori rasti darbo vietą, tai užduotys gali būti tokios: darbo paieškos strategijos sukūrimas, CV ir motyvacinio laiško parengimas, dokumentų siuntimas potencialiems darbdaviams ir t. t.
- Užduotis turi būti formuluojama konkrečiai ir aiškiai, kad galėtum ją įgyvendinti bei lengvai atsakyti, ar užduotis jau atlikta, tikslas pasiektas (pvz., paruoštas gyvenimo aprašymas, gautas darbo pasiūlymas).
- Numatyk realistiškas užduotis ir jų atlikimo terminus, įvertink turimus išteklius, laiką, situaciją darbo rinkoje.
- Venk ir per daug lengvų, ir per daug sunkių užduočių – jos mažina motyvaciją. Ir svarbiausia – ne tik planuok, bet ir veik. Daryk tai aktyviai ir drąsiai, nebijodamas suklysti!
Šiuolaikiniame pasaulyje viskas greitai kinta, todėl ir Tavo planas turi būti lankstus. Turėsi retkarčiais jį peržiūrėti ir pakoreguoti pagal vykstančius ekonomikos, visuomenės poreikių ir karjeros galimybių pokyčius. Taip pat labai svarbu, kaip keičiantis Tau, keičiasi Tavo interesai, vertybės, gabumai, savybės ir kompetencijos. Gal atradai naujų talentų ir įgijai savybių, kurias norėtum realizuoti? Pirmyn!
Aktualios paslaugos
Karjeros konsultacijos
Jei vien atlikti čia pateiktų pratimų nepakanka ir vis vien kyla sumaištis mintyse arba esi iš tų, kuriems lengviau spręsti problemas kalbantis – kreipkis karjeros konsultacijai. Konsultuojame kiekvieną darbo dieną nuotoliniu būdu. Registruokis el. paštu arba tel. (8 5) 236 6253.
Mokymai
Visi mokymai skelbiami VU Facebook paskyroje ir mūsų Mokymų kalendoriuje (kalendoriuje datos preliminarios).
4. Susikurk karjeros planą
Atlikus visus veiksmus iki šio, esi pasirengęs viską, ką apie save sužinojai, sudėti į planą.
Kas yra karjeros planas?
Tai yra tam tikra veiksmų seka, kurią užbaigęs galėtum gauti trokštamą išsilavinimą ir patinkantį darbą. Karjeros planas gali būti užrašytas arba gali jį laikyti mintyse. Užrašytas planas visuomet patogesnis ir efektyvesnis – jis aiškus, tikslus ir išsamus. Be to, tokį planą galėsi ilgai saugoti ir nepamirši reikšmingų detalių, bet kada galėsi pasidalinti juo su karjeros konsultantu ar kitais žmonėmis. Bet koks karjeros planas naudingas tol, kol leidžia judėti link norimos karjeros. Todėl svarbu pačiam pasirinkti tokią jo formą ir struktūrą, kuri būtų patogi ir priimtina. Paprastai į karjeros planus įtraukiama:
• svarbiausia informacija apie save ir karjeros galimybes;
• karjeros vizija;
• ilgalaikiai ir trumpalaikiai karjeros tikslai;
• veiksmų seka, kurią reikia atlikti per tam tikrą laiką norint pasiekti išsikeltus karjeros tikslus.
Karjeros plane taip pat galima pasižymėti veiksmams atlikti reikalingus išteklius. Kadangi šiandien karjera neatsiejama nuo mokymosi – į karjeros planą svarbu įtraukti ir mokymosi bei tobulėjimo tikslus.
Kokia nauda iš karjeros planavimo?
Norint kryptingai ir nuosekliai siekti karjeros tikslų, svarbu išmokti planuoti. Karjeros planas žmogui, kuris rūpinasi asmenine karjera, reikalingas kaip strategija bet kuriai organizacijai. Jei neturi plano – negali kryptingai kurti karjeros. Tuomet gali tapti kažkieno kito karjeros plano dalimi arba chaotiškai gaudyti karjeros galimybes.
Karjeros planavimas Tau gali būti naudingas, nes :
• Suteikia karjerai kryptį. Paprastai sėkminga karjera nepasiekiama per dieną, savaitę ar mėnesį. Tai reikalauja laiko (vien studijos užtrunka keletą metų), pastangų, finansinių investicijų. Karjeros planas leis Tau kryptingai siekti užsibrėžtų tikslų, žingsnis po žingsnio artėti jų link, nesiblaškant dėl smulkmenų ir nesikankinant nuolatinėse abejonėse. Jei turėsi planą, tikėtina, kad net ir lėtai keliaudamas daug greičiau pasieksi tikslą už tuos, kurie jokio plano neturi ir nuolat „suka ratus“ taip ir nepriartėdami prie svajonių karjeros.
• Padeda sutelkti pastangas ir išteklius. Karjeros tikslai taps tuo orientyru, kuriuo imsi vadovautis priimdamas kasdienius sprendimus. Nešvaistysi savo energijos, pinigų bei laiko toms veikloms, kurios nepadeda siekti turimų tikslų.
• Padeda kryptingai mokytis. Žinodamas, ką nori pasiekti, galėsi sistemingai kaupti karjerai reikalingas kompetencijas, mažiau dėmesio skirsi antraeiliams dalykams.
Susikurk savo planą
Karjeros planą gali susikurti savarankiškai arba kartu su karjeros konsultantu. Atsisiųsti formą gali čia.
Aktualios paslaugos
Karjeros konsultacijos
Jeigu vien atlikti čia pateiktų pratimų nepakanka ir vis vien kyla sumaištis mintyse arba esi iš tų, kuriems lengviau spręsti problemas kalbantis – kreipkis karjeros konsultacijai. Konsultuojame kiekvieną darbo dieną nuotoliniu būdu. Registruokis el. paštu arba tel. (8 5) 236 6253.
Mokymai
Visi mokymai skelbiami VU Facebook paskyroje ir mūsų Mokymų kalendoriuje (kalendoriuje datos preliminarios).