Už studijas sumokėta kaina gali būti kompensuojama pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programų studentams ar antrosios pakopos studentams į aukštąsias mokyklas įstojusiems nuo 2017 m. sausio 1 d., jeigu jie visus studijų metus ar jų dalį (semestrą) studijavo valstybės nefinansuojamose vietose ir pasiekė geriausių studijų rezultatų. Faktiškai sumokėta studijų kaina ar jos dalis, ne didesnė, kaip norminė studijų kaina už vienerius studijų metus gali būti kompensuojama asmeniui kasmet.
Studijų kainos kompensavimą iš valstybės biudžeto, tarpininkaujant universitetui, organizuoja Valstybinis studijų fondas, kompensavimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas Už studijas sumokėtos kainos kompensavimo tvarkos aprašas.
Fondas, atsižvelgdamas į kiekvienos studijų krypties studentų skaičius, kiekvienoje studijų kryptyje nustato didžiausią asmenų, kuriems gali būti kompensuota sumokėta studijų kaina skaičių. Kiekvienos studijų krypties studentai yra statomi į konkursinę eilę pagal kompensuojamojo laikotarpio svertinį vidurkį ir sumokėta kaina kompensuojama fondo nustatytam skaičiui geriausiai besimokančių studentų toje kryptyje. Konkursinė eilė sudaroma nustatyta tvarka.
Asmenims, kuriems skirta už studijas sumokėtos kainos kompensacija, lapkričio mėnesį išsiunčiamas pranešimas elektroninio pašto adresu ir SMS žinute, kurį fondui nurodo aukštoji mokykla. Todėl svarbu, kad VU „eStudentas“ aplinkoje nurodytas studentų el. pašto adresas ir kontaktinis telefono numeris būtų tikslūs ir reguliariai atnaujinami. Gavę pranešimą studentai per nurodytą terminą turi fondui pateikti prašymą išmokėti už studijas sumokėtos kainos kompensaciją.
Kas turi teisę į studijų kainos kompensavimą?
Į sumokėtos už studijas kainos kompensavimą gali pretenduoti pirmosios pakopos ar vientisųjų studijų programų studentai ir nuo 2017 m. sausio 1 d. į aukštąsias mokyklas įstoję antrosios pakopos studentai, kurie:
Studijų kainos kompensavimas atlikusiems nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą
Teisę į už studijas sumokėtos kainos dalies kompensavimą turi nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atlikęs ar bazinius karinius mokymus baigęs asmuo:
- pirmą kartą aukštojoje mokykloje studijuojantis pagal pirmosios arba antrosios pakopos, arba vientisųjų studijų programas ar baigęs studijas;
- karo tarnybą atlikęs po 2011 m. rugsėjo 1 d.;
- visą studijų laikotarpį ar jo dalį (semestrą) studijavęs valstybės nefinansuojamoje vietoje;
- neturintis akademinių skolų;
- studijas pradėjęs praėjus ne daugiau negu trejiems metams nuo karo tarnybos atlikimo;
- karo tarnybą atlikęs praėjus ne daugiau negu trejiems metams nuo studijų baigimo datos.
- karo tarnybą pradėjęs iki 2015 m. balandžio 21 d.
Kainos dalies kompensavimas skiriamas asmeniui pabaigus atitinkamą studijų laikotarpį:
- pirmus dvejus (ištęstinių studijų atveju – baigus pirmąją pusę studijų programos) studijų metus;
ir/arba
- trečiuosius studijų metus iki pirmosios pakopos ar vientisųjų studijų pabaigos (ištęstinių studijų atveju – baigus antrąją pusę studijų programos);
- antrosios pakopos studijas.
Kompensuojama ne daugiau kaip 50 procentų per studijų laikotarpį, už kurį kompensuojama, faktiškai sumokėtos studijų kainos, ne didesnės kaip norminė studijų kaina.
Prašymai ir dokumentai už studijas sumokėtos kainos dalies kompensacijai gauti priimami nuo einamųjų metų sausio 5 d. iki vasario 10 d.
Daugiau informacijos
Kas neturi teisės į studijų kainos kompensavimą?
Teisės į studijų kainos kompensavimą neturi:
- asmenys, pakartotinai studijuojantys pagal tos pačios arba žemesnės pakopos studijų programą, jeigu daugiau kaip pusę ankstesnių studijų programos kreditų įgijo valstybės biudžeto lėšomis;
- asmenys, vienu metu studijuojantys pagal dvi ar daugiau tos pačios pakopos laipsnį suteikiančias studijų programas arba pagal laipsnio nesuteikiančias studijų programas, jeigu jų studijos pagal bent vieną iš šių studijų programų finansuojamos valstybės biudžeto lėšomis (jie moka už antrąją ir kitas studijų programas);
- asmenys, kurie gavo studijų stipendiją (už studijų laikotarpį, už kurį jie gavo studijų stipendiją);
- užsieniečiai, išskyrus Mokslo ir studijų įstatymo 82 straipsnio 7 ir 8 dalyse nurodytus asmenis, taip pat Europos Sąjungos valstybių narių ir kitų Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių piliečius, dirbančius ir (arba) turinčius teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje ir jų šeimos narius, kitų užsienio valstybių piliečius ir asmenis be pilietybės, turinčius teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ar kituose teisės aktuose nenustatyta kitaip;
- kitais Vyriausybės nustatytais atvejais.