Skandinavistika

Sukurta: 30 balandžio 2012

Scope2x

Padalinys
Filologijos fakultetas

Scope2x

Krypčių grupė
Humanitariniai mokslai

Scope2x

Studijų kryptis (šaka)
Filologija pagal kalbą

Scope2x

Kvalifikacinis laipsnis
Humanitarinių mokslų bakalauras

Scope2x

Trukmė
4 metai

Scope2x

Studijų forma
Nuolatinė

Scope2x

Studijų programos kreditai
240

Scope2x

Metinė studijų kaina įstojus į valstybės nefinansuojamą vietą
4 108 EUR

Šiaurės šalys – neabejotinos pasaulio lyderės. Pagarbus požiūris į žmogų ir gamtą, dėmesys išsilavinimui, paprastumo, santarvės ir pasitikėjimo principai paaiškina, kodėl šiauriečiai nuolat pirmauja laimės reitinguose. Beje, ar žinojai, kad skandinavai turi strategiją paversti savo regioną geriausia vieta jaunimui?

Filologijos fakulteto Skandinavistikos centro programa Skandinavistika (švedų, danų, norvegų, suomių kalba) siūlo tapti Šiaurės Europos kalbų ir kultūrų ekspertu. Pasirinkęs vieną kalbą kaip pagrindinę, išmoksi suprasti ir kitas, o tada ims vertis durys į Šiaurės regiono pažinimą – nuo vikingų istorijų iki šiuolaikinio kino ir komiksų, nuo giminės gramatikoje iki lyčių lygybės, nuo kūrybingo mokyklinio švietimo iki ekologijos, migracijos, technologijų temų šiuolaikinėje literatūroje.

Skandinavistikos centre studentai ir dėstytojai kuria draugišką ir lygiavertį ryšį, su esamais ir buvusiais studentais čia kartu švenčiama prieškalėdinė Liucijos šventė, o Šiaurės šalių ambasadoriai primena, kad šiandien kaip niekad svarbu stiprinti Baltijos ir Šiaurės šalių bendradarbiavimą.

Baigus skandinavistiką, darbą rasti nebebus sunku. Tačiau kad ir kur gyvenime atsidursi, skandinavistika tavo širdies nebepaleis.

Mėgaukis skandinaviška dvasia!
 

  • Nuo antrojo studijų semestro galėsite pasinaudoti nauja individualiųjų studijų galimybe – pasirinkti dalį (nuo 10 iki 25 proc.) studijų dalykų, kurie bus integruoti į jūsų studijų programą. Šia galimybe pasinaudoti galės visi, 2023 m. įstoję į bet kurią Vilniaus universiteto bakalauro ar vientisųjų studijų programą. Daugiau informacijos rasite čia.

 

Kodėl ši programa?

  • tarpdisciplininės studijos leidžia susipažinti su Šiaurės šalimis iš įvairių perspektyvų;

  • dėsto aukštos kvalifikacijos dėstytojai;

  • programa yra tarptautiška: joje dalyvauja lektoriai iš keturių Šiaurės regiono šalių, į dėstomus dalykus įtraukiamos kviestinių mokslininkų paskaitos. Filologijos fakulteto Skandinavistikos centre nuolat lanko Šiaurės šalių rašytojai ir kiti kultūros atstovai, glaudžiai bendradarbiaujama su Šiaurės šalių ambasadomis ir įmonėmis, studentai kviečiami dalyvauti tarptautiniuose studentų renginiuose;

  • studijų turinys nuolat atnaujinamas reaguojant į besikeičiančią situaciją ir studentų poreikius;

  • dalį studijų galėsite rinktis pagal savo interesus: specialybės ir kitų krypčių dalykai, viena ar keletas iš VU dėstomų 25 užsienio kalbų, gretutinės studijos, individualiųjų studijų dalykai;

  • gretutinės studijos ir platus dalykų pasirinkimas leidžia įgyti dar vienos srities (pvz., ekonomikos, verslo vadybos, sociologijos, kultūros istorijos ir antropologijos, istorijos ar kt.) kompetencijų;

  • norintieji dirbti mokytojais galės rinktis Dalyko pedagogikos gretutines studijas (studijuojantys valstybės finansuojamose vietose pretenduoja į kas mėnesį mokamą 300 EUR stipendiją);

  • galima išvykti dalinių studijų į geriausius Šiaurės Europos universitetus (pagal ERASMUS+ ar kitas mainų programas);

  • profesinę praktiką galima atlikti Lietuvoje arba užsienyje: dirbant tarpkultūrinėje srityje lietuvių ar skandinavų įmonėse, mokyklose mokant kalbų arba įsitraukiant į mokslinius tyrimus;

  • galėsite tęsti studijas magistro studijų programoje Languages and Cultures of the Nordic and Baltic Sea Region, kitose humanitarinių ar socialinių mokslų magistro studijų programose Lietuvoje bei Šiaurės šalių ir kituose užsienio universitetuose.

  • įgysite vertingų bendrųjų gebėjimų: dirbti ir mokytis savarankiškai ir grupėje, mąstyti kritiškai ir kūrybiškai, spręsti problemas, bendradarbiauti daugiakultūrėje aplinkoje, atsakyti už savo darbo rezultatus.

Karjera

  • užsienio šalių institucijų atstovybėse Lietuvoje ir Lietuvos ambasadose užsienyje;

  • tarptautinėse organizacijose;

  • kultūros įstaigose;

  • švietimo įstaigose (mokyklose ir gimnazijose, kalbų mokymo centruose);

  • spaudos ir žiniasklaidos įmonėse;

  • viešųjų ryšių ir kūrybinės komunikacijos srityje;

  • vertimų biuruose, leidyklose, redakcijose;

  • turizmo / kelionių agentūrose;

  • Lietuvos ir užsienio kapitalo verslo ir paslaugų įmonėse (pvz., bankuose, logistikos įmonėse, bendrųjų paslaugų centruose (angl. shared service centers));

  • valstybinėse ir viešosiose įstaigose;

  • laisvai samdomi arba sau darbo vietas susikuriantys turinio kūrėjai, vertėjai, leidėjai, kūrybos komunikacijos darbuotojai

„Jeigu šiandien reikėtų pasirinkti, vėl nedvejodama stočiau į VU Filologijos fakulteto Skandinavistikos centrą. Nuo skandinavistikos studijų prasidėjo rimta pažintis ir kelionė po Europą ir senuosius jos universitetus. Visa tai skatino tirti, pažinti, suprasti, dar labiau plėsti akiratį. Studijos Filologijos fakultete suteikė galimybę dirbti tarptautinėse organizacijose ir įmonėse, tačiau svarbiausia – šis atrastas pažinimo džiaugsmas neišblėso.“

Ringailė Trakymaitė, Rytų Europos studijų centro Pilietinės visuomenės plėtros ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja

„Skandinavistikos studijos Vilniaus universitete ne tik tikrai atitiko, bet net viršijo lūkesčius. Įsiminė dar pirmųjų mokslo metų rugsėjį Baltijos kalbų ir kultūrų instituto direktorės, docentės dr. E. Sausverdes, pasakyti žodžiai: „Šitos studijos duos Jums raktą, kuris atrakins Jums duris į Šiaurės šalis.“ Tai štai, raktą tikrai gavau, naudojuosi, jis puikiai veikia, ir visas duris atrakina.“

Rapolas Glebavičius

„Šios studijos buvo viena didelė asmenybės tobulėjimo kelionė. Supratau, kad Šiaurės šalių kultūra, literatūra ir vertimai – mano arkliukai, kurių toliau noriu imtis siekiant įgyvendinti savo svajonę dirbti šiose srityse.“

Jokūbas Kodoras

 „Po studijų per trejus metus pagyvenau keturiose skirtingose šalyse ir baigiau kompiuterinės lingvistikos MA. Visą tą laiką švedų kalba ištikimai tipeno šalia ir padėjo atverti daugybę durų. Esu be galo dėkinga Skandinavistikos centrui ne tik už raktą į karjerą, bet ir už platų ir gilų Universitetinį Išsilavinimą. Nuostabu, kaip žinios apie runas, gotų kalbą, Skandinavijos istoriją, sagas ir keltų mitus virsta išmintimi apie patį gyvenimą.“

Bernadeta Griciūtė

„Į skandinavistiką stojau su idėja pastudijuoti tik metus, tačiau nuo pirmų dienų ji taip įtraukė, kad pamiršau planus! Nors šiuo metu dirbu finansų srityje, esu kartu su skandinavistika – beveik kiekvieną dieną kalbinu kolegas Norvegijoje darbiniais arba kultūriniais klausimais.“

Justina Pečkytė