Lietuvių filologija ir ukrainistika

Sukurta: 30 balandžio 2012

Scope2x

Padalinys
Filologijos fakultetas

Scope2x

Krypčių grupė
Humanitariniai mokslai

Scope2x

Studijų kryptis (šaka)
Filologija pagal kalbą

Scope2x

Kvalifikacinis laipsnis
Humanitarinių mokslų bakalauras

Scope2x

Trukmė
4 metai

Scope2x

Studijų forma
Nuolatinės dieninės

Scope2x

Studijų programos kreditai
240

Scope2x

Metinė studijų kaina įstojus į valstybės nefinansuojamą vietą
3 836 EUR
Lietuvių filologijos programa su užsienio kalbos specializacija turi tvirtą akademinę tradiciją, yra dinamiška ir atliepia šiandieninės visuomenės poreikius. Lietuvių kalbotyros, literatūros bei kultūros studijos ugdo šiuolaikinius, kūrybiškus kalbos, viešo kalbėjimo ir rašymo profesionalus, suteikia platų Lietuvos literatūros bei kultūros pažinimą regiono ir pasauliniuose kontekstuose.

Studentai, pasirinkę lietuvių filologijos ir ukrainistikos studijas, įgyja papildomų kompetencijų – pažįsta ir išmoksta analizuoti Ukrainą iš tarpkultūrinės ir tarpdalykinės (humanitarinių ir socialinių mokslų) perspektyvos bei išsiugo gebėjimą komunikuoti ukrainiečių kalba.

Įgytas universalus humanitarinis išsilavinimas, Ukrainos visuomenės ir kultūros pažinimas ir konkretūs praktiniai įgūdžiai atveria plačias įsidarbinimo galimybes kultūros, švietimo, žiniasklaidos, kūrybinės komunikacijos ir kitose srityse.

Ukrainiečių kalbos pradedama mokytis įstojus.
 
  • Nuo antrojo studijų semestro galėsite pasinaudoti nauja individualiųjų studijų galimybe – pasirinkti dalį (nuo 10 iki 25 proc.) studijų dalykų, kurie bus integruoti į jūsų studijų programą. Šia galimybe pasinaudoti galės visi, 2023 m. įstoję į bet kurią Vilniaus universiteto bakalauro ar vientisųjų studijų programą. Daugiau informacijos rasite čia.

 

Kodėl ši programa?

  • įgyjamas universalus humanitarinis išsilavinimas, kalbotyros ir literatūrologijos pagrindai;

  • išmokstama profesionaliai ir kūrybiškai vartoti kalbą, analizuoti, vertinti ir kurti įvairaus pobūdžio tekstus bei viešąsias kalbas;

  • literatūros pažinimas atveria turtingą kultūros ir meno pasaulį;

  • ukrainiečių kalbos pradedama mokytis įstojus;

  • ukrainiečių kalbos, Ukrainos istorijos ir kultūros studijos leidžia nuodugniau pažinti Ukrainą ir ukrainiečių kultūrą;

  • solidų išsilavinimą užtikrina dėstytojai profesionalai, aukštos kvalifikacijos tyrėjai;

  • galima išvykti dalinių studijų į geriausius užsienio universitetus;

  • išmokstama dirbti ir mokytis savarankiškai ir grupėje, analizuoti, mąstyti kritiškai ir kūrybiškai, siekti kokybės ir atsakyti už savo darbo rezultatus;

  • galima tęsti studijas kalbotyros, literatūrologijos ar kitų krypčių magistrantūroje, o vėliau ir doktorantūroje.

Karjera

  • žiniasklaidoje, viešųjų ryšių, kūrybinės komunikacijos srityje (15min, LRT, Aviva Lietuva, Lietuvos kultūros institutas ir kt.);

  • leidyklose ir redakcijose (Alma Littera, Baltos lankos, Tyto alba, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla ir kt.);

  • kultūros ir švietimo įstaigose (Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Kultūros ministerija, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir kt.);

  • užsienio šalių atstovybėse Lietuvoje bei Lietuvos ambasadose užsienyje;

  • laisvai samdomais redaktoriais, tekstų kūrėjais, vertėjais.

Pedagogika baneriai mobile v2 03 400x156

„Lietuvių filologija – universali studijų kryptis, kuri jums leis lanksčiai rinktis ateities profesiją, o vėliau esant poreikiui ją keisti. Ji padės tvirtą pagrindą, išmokys kritiškai mąstyti bei analizuoti, kelti klausimus ir perpratus taisykles – jas laužyti. Ji atvers duris į sritis, kuriose svarbus platus humanitarinio išsilavinimo akiratis. Pasaulis sukasi aplink žodžius ir istorijas. Jei norite dirbti su kalba, jei svajojate kurti istorijas – šios studijos yra geriausia vieta pradėti.“

Akvilina Cicėnaitė, rašytoja, grožinės literatūros vertėja

„Lietuvių filologijos studijos – labai universalios. Itin rūpestingi ir darbui atsidavę dėstytojai studentui padeda ne tik pakloti tvirtą žinių pamatą, bet ir išlavinti vieną gyvenime nepakeičiamą savybę – kritinį mąstymą. Žinoti visko – neįmanoma, bet išsiugdytas kritiškumas leidžia sėkmingai mokytis savarankiškai ir bristi per nežinomybės upes.“

Miglė Sabalytė, LRT kalbos redaktorė

„Studijuodamas lietuvių kalbą ir literatūrą, supranti svarbiausia – ką reiškia būti savimi. Čia studijuoji tai, ką per visą savo egzistavimo laiką žmonijai pavyko sukurti geriausio: ir lietuvių, ir viso pasaulio literatūrą – nuo Antikos iki šių dienų. Todėl, pabaigęs šias studijas, įgyji ne profesiją, o save. Visai nesvarbu, kuo po studijų tapsite – rašytojais, mokytojais, sodininkais, verslininkais ar laiškanešiais, garantuoju viena – tikrai gyvensite įdomesnį gyvenimą daug erdvesniame, daug turtingesniame pasaulyje. Na, o jei turite ir kūrybinių ambicijų, tuomet jums studijuoti čia – pats teisingiausias pasirinkimas. Juk nebūdamas skaitytoju, rašytoju tikrai netapsi, o čia perskaitysite viską, ant ko būsimasis rašytojas turi tvirtai stovėti kaip ant būtinojo fundamento, idant netektų gaišti laiko rašant tai, kas jau parašyta. Gal esame nykštukai, bet nykštukai, sėdintys ant milžinų pečių. Ir Lietuvių filologijos studijos VU – kaip tik tai, kas padeda ant tų pečių užsiropšti.“

Rimvydas Stankevičius, poetas

„Filologijos studijų vertybė – jų fundamentalumas. Gyvenimas po universiteto išmokys keistis, priimti naujus iššūkius ir galbūt daryti tai, ko universitete nemokė. Bet jūs viską įstengsite, juk studijuodami išmoksite esminių dalykų. Filologijos studijos globalizacijos fone įgyja ypatingą vertę. Jūs išmanysite tai, kas universalėjančiame pasaulyje – išskirtinis dalykas.“

Lolita Varanavičienė, leidyklos „Tyto alba“ direktorė, Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentė

„Aš galiu drąsiai pasakyti, kad studijos Vilniaus universitete, Filologijos fakultete mane iš esmės suformavo. Kaip žmogų ir kaip rašytoją, įkrėtė skonio, kuris lydi per visą gyvenimą. Kartu tai buvo pašėlęs laikas: jaunystė, gangsterių laikai, absoliutaus nesaugumo, bet ir visiškos laisvės pojūtis.“

Marius Ivaškevičius, rašytojas

„Kai pragyveni geras penkias dešimtis, nėra lengva pasakyti, ką tiksliai davė vienas ar kitas gyvenimo etapas, kokį poveikį tavo asmenybei padarė buvimas šen ar ten. Visos patirtys atrodo sumizgusios į sunkiai išmazgomą privalumų ir ydų, pergalių ir pralaimėjimų, atradimų ir praradimų kamuolį. Vis dėlto ryškiausiai šiame kamuoly man šviečia meilės kalboms ir literatūrai gija. Nusidriekusi dar iš vidurinės, bet išgryninta ir išpuoselėta per lituanistikos studijas, o vėliau ir dėstytojo darbą Vilniaus universiteto Filologijos fakultete. Filologyne radau beveik viską, ko ateidamas ieškojau, ir dar daugiau, ko nesitikėjau ir nė nežinojau esant. O bene svarbiausia – lituanistikos studijos išugdė tikrą tekstų alkį – skaityti, analizuoti, tvarkyti, versti, kurti – ir suteikė supratimą, kaip tą alkį numaldyti.“

Egidijus Zaikauskas, Europos Komisijos atstovas Lietuvoje kalbos ir vertimo reikalams