Teisės psichologija

Sukurta: 21 sausio 2013

Scope2x

Padalinys
Filosofijos fakultetas

Scope2x

Krypčių grupė
Socialiniai mokslai

Scope2x

Studijų kryptis (šaka)
Psichologija

Scope2x

Kvalifikacinis laipsnis
Socialinių mokslų magistras

Scope2x

Trukmė
2 metai

Scope2x

Studijų forma
Nuolatinės dieninės

Scope2x

Studijų programos kreditai
120

Scope2x

Metinė studijų kaina įstojus į valstybės nefinansuojamą vietą
5 266 EUR

Sužinokite apie šią studijų programą daugiau!

Studijų programos tikslas - parengti aukštos kvalifikacijos teisės psichologus, turinčius naujausių psichologijos, teisės ir kriminologijos žinių sistemą, profesinių uždavinių sprendimo ir mokslinio tyrimo darbo įgūdžius, išmanančius tyrimo metodus ir turinčius statistinių rezultatų apdorojimo įgūdžius bei savo veikloje besivadovaujančius psichologo etika pagrįstomis profesinėmis vertybėmis.

Studijų programa yra tarpdalykinė, jungianti psichologijos studijas su teisės ir kriminologijos problematika.

Teisės psichologijos programa skirta psichologijos bakalaurams, siekiantiems psichologijos žinias ir įgūdžius pritaikyti šiose srityse: teisėsaugos ir nusikaltimų tyrimo; teismo psichologinių ekspertizių atlikimo, nusikaltimų bei asocialaus elgesio prevencinių programų kūrimo ir įgyvendinimo; resocializacijos darbo organizavimo ir įgyvendinimo, nusikaltimų aukų ir teisėtvarkos pareigūnų konsultavimo.

Kodėl ši programa?

  • Teisės psichologijos studijų programos tikslas – perteikti studijuojantiems naujausių psichologijos, teisės ir kriminologijos žinių sistemą; suformuoti profesinius uždavinių sprendimo ir mokslinio tyrimo darbo įgūdžius; išmokyti tyrimo metodų bei išugdyti statistinių rezultatų apdorojimo įgūdžių; suformuoti psichologo etika pagrįstas profesines vertybes; parengti profesinei praktikai.

  • Studijų programa yra tarpdalykinė, jungianti psichologijos studijas su teisės ir kriminologijos problematika. Teisės psichologijos programa skirta studentams, siekiantiems taikyti psichologijos žinias tiriant nusikaltimus, atliekant teismo psichologinę ekspertizę, kuriant ir įgyvendinant įvairias nusikaltimų bei asocialaus elgesio prevencijos programas, organizuojant ir dirbant resocializacijos darbą, konsultuojant nusikaltimų aukas ir teisėtvarkos pareigūnus.

Karjera

  • Teisės psichologijos magistras gali dirbti įvairiose teisėsaugos sistemos institucijose, akademinėse, valstybinėse bei nevyriausybinėse organizacijose, užsiimti privačia praktika.

  • Įsidarbinimo įstaigų pavyzdžiai:

  • Lietuvos Respublikos teismai, Policijos departamentas prie LR Vidaus reikalų ministerijos, Kalėjimų departamentas prie LR Teisingumo ministerijos, Vadovybės apsaugos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos teisės institutas, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas, Vaiko teisių apsaugos tarnyba ir kt.

  • Lietuvoje sparčiai auga teisės psichologų poreikis – kaip pranešama Teismų sistemos naujienose, 2018 metais numatyta įsteigti 14 papildomų teismo psichologų etatų ir jų poreikis turėtų augti dėl 2018 m. liepos 1 d. įsigaliojusios Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, numatančios, kad visose ikiteisminiuose tyrimuose ir baudžiamosiose bylose liudijant mažamečiui arba nepilnamečiui asmeniui iki 14 metų, o tam tikrais atvejais ir virš 14 metų, privalomai turės būti kviečiamas psichologas, kuris padės apklausti vaiką pas ikiteisminio tyrimo pareigūną, prokurorą, ikiteisminio tyrimo teisėją ar teisme. Vadinasi, vaikų apklausų skaičius gali išaugti net kelis kartus, atitinkamai teismai susidurs su keliskart didesniu teisės psichologų poreikiu.

 
Donata Kabelyte „Gyvenime galima rinktis kelius, kurie yra praminti, gerai pažįstami ir kuriais jau ėjo daugelis. Arba galima rinktis įdomesnį variantą. Teisės psichologijos studijos sudarė galimybę eiti kiek kitokia kryptimi – daugeliui nepažinta ir nepatirta. Šios studijos išmokė, kad teorinės žinios yra dar ne viskas, kad einant šiais menkai pažįstamais keliais labai praverčia gebėjimas persiorientuoti greitai besikeičiančiose situacijose ir pasiryžimas išeiti iš savo komforto zonos ribų, taip pat humoro jausmas ir kolegų palaikymas. O geriausia tai, kad po studijų laukė ne monotoniškas darbas, o nuotykis, kuriame kartais gali pasijusti kaip Mažasis Princas, turintis prisijaukinti tai, kas dar neprijaukinta. Šios studijos paruošia kelionei, kupinai iššūkių, atradimų ir kūrybiškumo. Tai ne visada pats lengviausias kelias, bet patirtis, įgyta juo einant, be galo šviesi, prasminga ir auginanti, todėl verta kiekvieno žengto žingsnio.

Donata Kabelytė, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus Vyriausioji specialistė (psichologė)

Rasa Rad „2011 metais baigiau psichologijos ir kriminologijos magistro studijas (taip tuomet buvo vadinama mūsų studijų programa) VU Filosofijos fakultete. Jau beveik 10 metų įgytas žinias taikau dirbdama įvairiose teisėsaugos institucijose, 7 metus – Lietuvos Respublikos vadovybės apsaugos tarnyboje. Studijos padėjo suprasti, o darbo patirtis tik sustiprino suvokimą, kokios svarbios ir reikalingos teisės psichologijos žinios smurto, nusikalstamo elgesio prevencijai, kaip plačiai jos gali būti taikomos ir kokioje tarpdisciplininėje komandoje galima dirbti efektyviai.

Emilija Garbaliauskaitė 

Rasa Rad „Šią magistro studijų programą pasirinkau tikslingai, nes domėjausi asocialaus elgesio psichologiniais aspektais, teisėsaugos pareigūnų darbo ypatumais, nusikaltimų aukų patirtimis teisminiuose procesuose, jų konsultavimu. Džiaugiuosi, jog turėjau galimybę ir patirtį tobulėti būtent šioje psichologijos srityje, derinti skirtingų disciplinų dalykus, mokytis bendradarbiauti su kitų sričių specialistais, kūrybiškai spręsti problemas, atnešti psichologijos mokslo naudą ten, kur to labai trūko. Baigusi šias studijas turėjau nuostabias galimybes gilinti savo žinias melo atpažinimo srityje, atlikti tyrimus poligrafu, konsultuoti teisėsaugos pareigūnus, dalintis psichologijos žiniomis ir teikti pagalbą. Vertinu šią nuostabią patirtį ir galimybes bei laisvę įgyvendinti naujas idėjas!

Arūnė Mačiulienė, Tyrimų poligrafu specialistė ir psichologė