VU – atviras neįgaliesiems universitetas
Vilniaus universiteto (VU) Senatas patvirtino strategiją "Atviras neįgaliesiems universitetas" bei jos įgyvendinimo veiksmų planą 2017-2020 m. Tai labai naujas žingsnis Lietuvoje, kai universiteto mastu priimamas ilgalaikis įsipareigojimas sistemingai dirbti atvirumo, prieinamumo negaliai didinimo srityje: VU visuose savo padaliniuose siekia sudaryti lygiavertes studijų ir darbo sąlygas negalią turintiems bendruomenės nariams.
Pasak šią žinią įvertinusio VU Istorijos fakulteto IV kurso (regėjimo negalią turinčio Grigo Sakalio, jam svarbiausia, kad žmonės apskritai žinotų apie skirtingas negalias.
Tam pritardama VU Gyvybės mokslų centro direktoriaus pavaduotoja studijoms doc. Ingrida Prigodina-Lukošienė pabrėžia strategijos įgyvendinimo universitete svarbą, skleidžiant žinią ir žinias: „Tiek man, kaip bendruomenės narei, tiek padaliniui ir universitetui tokia strategija svarbi, kaip skatinanti neįgaliuosius priimti lygiaverčiais bendruomenės nariais, juos geriau suprasti ir įtraukti į universiteto gyvenimą, sudaryti vienodas mokymosi sąlygas. O tai prisideda ir prie visos visuomenės tolerantiškumo, atvirumo, supratimo apie neįgaliųjų gebėjimus, bendravimo ir jų priėmimo ypatumus. Negalios strategijos atsiradimas čia, universitete, rodo mūsų, kaip atviros, tolerantiškos bendruomenės pavyzdį, bendruomenės, kuri prisideda prie bendrosios dar 2010 m. Europos Komisijos patvirtintos Europos negalios strategijos.“
Strategijos universitete patvirtinimas tik paskatino toliau tęsti pradėtus darbus. Jau vien per šiuos metus pavyko įgyvendinti nemažai veiklų, skatinant žmonių su negalia įtraukimą į Universiteto gyvenimą. Po susitikimų su įvairiomis negalios organizacijomis Universitetui buvo pateiktos rekomendacijas, kaip pagerinti VU fizinę aplinką negalią turintiems asmenims. Atsižvelgiant į jas parengtas būtiniausių Universiteto aplinkos pritaikymo darbų sąrašas, pradedami konkretūs darbai. Taip pat specialaus renginio, skirto sensorinės negalios pažinimui, metu Universiteto bendruomenės nariai turėjo galimybę išgirsti, kaip geriausiai pritaikyti mokymosi aplinką regos ar klausos negalią turintiems asmenims. Organizuoti panašius mokymus bendruomenės nariams, dėstytojams ir studentams planuojama nuolatos.
Ruošiantis naujiems mokslo metams, parengtas taktilinis VU senųjų rūmų kiemelių žemėlapis, kuris, tikimasi, padės geriau orientuotis regos negalią turintiems studentams. Artimiausiu metu bus pristatyta informaciją dėstytojams, kuri padės pritaikyti paskaitas skirtingą negalią turintiems studentams. Nuolat dirbančios neįgaliųjų reikalų koordinatorės VU siekia išsiaiškinti studentų ir darbuotojų, turinčių negalią, poreikius – vykdomos apklausos, individualios konsultacijos.
Universitetas seka ir gerąja užsienio valstybių praktika, teigiančia, kad studijuojant negalia turėtų būti pripažįstami ir mokymosi sunkumai. Tad gruodžio 4-ąją, visame pasaulyje minint Tarptautinę žmonių su negalia dieną, VU kviečia į konferenciją „Mokymosi sunkumai aukštojoje mokykloje: kaip užtikrinti lygias galimybes studijuoti?“.