Vilniaus universiteto leidykla pristato: „Kalbos variantiškumas ir jo vertinimas perceptyviosios dialektologijos požiūriu: variantų ir vietų vaizdiniai“

Sukurta: 05 balandžio 2018

Vilniaus universiteto leidykla kviečia susipažinti su Vilniaus universiteto Kauno fakulteto mokslininkių prof. dr. Daivos Aliūkaitės, prof. dr. Danguolės Mikulėnienės, dr. Agnės Čepaitienės ir dr. Lauros Geržotaitės moksline monografija „Kalbos variantiškumas ir jo vertinimas perceptyviosios dialektologijos požiūriu: variantų ir vietų vaizdiniai“. Dar XIX amžiaus pabaigoje, norėdami suprasti ir paaiškinti kalbos variantiškumą, tyrėjai atkreipė dėmesį į paprastąjį tarminės bendruomenės narį – klausta apie vartojamą variantą. Mokslininkių teigimu, XXI amžiaus pradžioje pasaulyje perceptyvioji dialektologija išgyvena antrąjį renesansą. „Kalbos variantiškumas ir jo vertinimas perceptyviosios dialektologijos požiūriu: variantų ir vietų vaizdiniai“ – pirmoji tokio pobūdžio monografija, ja bandoma įsitraukti į nevienalytį perceptyviosios dialektologijos diskursą, kuriame plėtojami ir tradicinės perceptyviosios dialektologijos, ir šiuolaikinės perceptyviosios dialektologijos tyrimai. „Visu intensyvumu į mokslinį diskursą įtrauktas paprastojo kalbos bendruomenės nario sąmoningumas, kalbos variantų percepcija, gebėjimas atpažinti ir pažinti skirtingus variantus, projektuoti kalbinę patirtį ir (ar) vaizdinius žemėlapyje ir kt.“, – sako autorės. Empirinis monografijos pagrindas – 2014–2016 metais Valstybinės lietuvių kalbos komisijos lėšomis Vilniaus universiteto Kauno fakultete vykdyto projekto „Bendrinės lietuvių kalbos vieta mentaliniame lietuvių kalbos žemėlapyje“ medžiaga. Monografijos autorės dalyvavo vykdant šį projektą, kaupiant, sisteminant tyrimo medžiagą, analizuojant susistemintus duomenis. Šios monografijos tyrimo aprėptis – 10 skirtingo kalbinio pamato tiriamųjų vietovių, daugiau nei 1400 jaunuolių verbalizuotos ir vizualizuotos kalbinės nuostatos. „Perceptyviosios dialektologijos tradicijos požiūriu tai labai didelė imtis, tapusi ir tyrimo pranašumu, ir trūkumu“, – sako autorės, pridurdamos, kad pirmą kartą Lietuvoje tyrimo medžiaga apdorota ne tik kokybiškai, bet ir kiekybiškai pritaikius šiuolaikinės dialektometrijos metodus. Įvertintas ir statistinis tiriamosios medžiagos skaičiavimų patikimumas. Mokslininkės žada, kad tyrimas bus tęsiamas, „įtraukiant tyrimo rezultatus į kitus perceptyviosios dialektologijos darbus, apimsiančius tiek verbalizuotų, tiek vizualizuotų kalbinių nuostatų, taip pat apriorinių variantų vaizdinių ir jų stimulų percepcijos tyrimus“.

Monografiją „Kalbos variantiškumas ir jo vertinimas perceptyviosios dialektologijos požiūriu: variantų ir vietų vaizdiniai“ netrukus galėsite įsigyti knygynuose „Littera“, „Akademinė knyga“, el. knygynuose patogu pirkti.lt, knygos.lt.