Vilniaus universiteto leidykla pristato: „Ignotas Domeika: geologas, mineralogas, kalnų inžinierius“

Sukurta: 21 kovo 2018

DomeikaIgnotas Domeika (1802–1889) – geologas, mineralogas, kalnų inžinierius, pedagogas, etnologas, mokslo visuomenės veikėjas. Juozo Algimanto Krištopaičio teigimu, „Ignotą Domeiką kaip plataus masto asmenybę formavo Vilniaus universitetas (...). Akademinei bendruomenei patraukliai atrodė žmogaus, įsipareigojusio visuomenei, tautai, samprata, aukštinanti stiprias asmenybes, siekiančias nuveikti didžius darbus“. Kiti mokslininko gyvenimo ir darbų tyrinėtojai pastebi, kad Ignotas Domeika pelnytai įvardijamas kaip didysis XIX amžiaus švietėjas ir humanistas. Jis daug dėmesio skyrė geografijos, mineralogijos, etnologijos darbams, tyrė Čilės gamtą, parašė monografiją apie indėnus, sudarė ir paskelbė pirmąjį Čilės geologijos žemėlapį. Santjago universitetui dovanojo savo surinktą unikalią daugiau nei 4 tūkstančių pavyzdžių mineralų kolekciją. Iš viso Ignotas Domeika surado arba prisidėjo surandant maždaug 27 naujas mineralų rūšis arba jų atmainas.

Profesoriaus Algimanto Grigelio sudaryta knyga „Ignotas Domeika: geologas, mineralogas, kalnų inžinierius“ yra skirta 215-osioms mokslininko gimimo metinėms paminėti. Pasak sudarytojo, knygoje atskleidžiami naujausi Ignoto Domeikos biografijos puslapiai, niekada nenutrūkusios sąsajos su Vilniumi, jo šeimos, dabar skaičiuojančios iki 300 palikuonių, istorija, iškeliami jo asmenybės bruožai – patriotizmas, altruizmas, tikėjimas“. Knygoje surinkti daugelio autorių atsiminimai, aprašoma mokslinė Ignoto Domeikos veikla. „Ignoto Domeikos asmenybėje dar ne viena karta ne viename pasaulio krašte regės veiklumo, tarnystės mokslui ir pažangai, begalinio vitališkumo pavyzdį... Laisvės siekio įprasminimas, teoriniai ir praktiniai mokslo darbai, akademinė bei administracinė veikla – viskas, kas šiandien pripažinta ir įvardyta kaip pasaulinės reikšmės paveldas, sietina su orios laisvės dvasia – neatskiriamu senosios Lietuvos valstybės matmeniu“, – yra sakęs Prezidentas Valdas Adamkus.