Vilniaus universiteto leidykla – didžiausia universitetinė leidykla Baltijos šalyse

Sukurta: 21 vasario 2019

VUL Knygu muge

Pastarajame Vilniaus universiteto Senato posėdyje buvo pristatyta, kokie praėję metai buvo Vilniaus universiteto leidyklai (VUL), o taip pat – naujovės, planai ir idėjos ateičiai.

Tęsdama knygų leidybos tradicijas nuo 1575 metų, VUL 2018 metų pradžioje užbaigė veiklos pertvarką ir performavo komandą. VUL savo veikloje vadovaujasi 2018 metų pabaigoje parengto VUL 2018-2020 metų strateginio veiklos plano strateginėmis kryptimis, taip prisidėdama prie VU strateginių tikslų įgyvendinimo. Siekiant įgyvendinti atviros prieigos principus, svarbiausias dėmesys skirtas mokslo periodikos sklaidos didinimui ir knygų platinimo kanalų plėtrai.

Veiklos poveikis visuomenei ir kultūrai

Skleidžiant VU mokslininkų mokslo rezultatus, VUL save mato vienoje gretoje su pirmaujančiomis Rytų ir Vidurio Europos regiono universitetų leidyklomis. VUL yra akademinių leidyklų lyderė ne tik Lietuvoje, kur pagal išleidžiamų knygų pavadinimų kiekį patenka į didžiausių visų Lietuvos leidyklų dešimtuką (įskaitant komercines), bet ir Baltijos šalyse. 2018 metais VUL išleido 52 naujas knygas (iš jų – 20 monografijų ir mokslo studijų, 11 mokomųjų leidinių, 5 šaltinių publikacijas, 5 reprezentacinius leidinius ir kt.).

2018 metais padidintas fizinių knygynų, kuriuose galima įsigyti VUL knygų, skaičius Lietuvoje, pradėta platinti spausdintas ir elektronines knygas (dažniausiai – anglų kalba) Amazon.co.uk ir Amazon Kindle Store internetiniuose knygynuose, imtas kurti VU internetinis knygynas. Nuosekliai gerinama leidžiamų knygų estetinė kokybės bei formatų įvairovė, pradėta vykdyti sisteminga komunikacija ir informacijos sklaida socialinėse medijose apie išleistas naujas knygas.

VUL yra didžiausia mokslo periodikos leidėja Baltijos šalyse. 2018 metais, bendradarbiaujant su VU Informacinių technologijų paslaugų centru, iš esmės pertvarkyta ir įdiegta naujausios kartos atviro kodo VU mokslo periodikos publikavimo sistema (journals.vu.lt), kuri šiuo metu visiškai atitinka atviros prieigos principus. Šiuo metu platformoje publikuojami 27 mokslo periodikos žurnalai, per 2018 metus publikuota 40 mokslo periodikos numerių (6507 puslapiai). Platformos puslapių peržiūrų skaičius 2018 metais viršijo 700 tūkst.

VUL išleidžia ir daugiausia disertacijų Lietuvoje. 2018 metais išleista apie 150 disertacijų.

Prisijungta prie Lietuvos leidėjų asociacijos ir Europos universitetų leidyklų asociacijų veiklų, VUL autorių knygos pristatytos didžiausiose pasaulyje Frankfurto ir Londono knygų mugėse.

2019 metų pagrindiniai uždaviniai: išbaigti VU mokslo periodikos platformą, pradėti teikti knygų redagavimo (ne kalbos, bet koncepciniu požiūriu) pagalbą autoriams ir svarbiausia – atidaryti VU internetinį knygyną.

 

Artimiausio laikotarpio tendencijos

Europos tyrimų universitetų lyga (League of European Research Universities, LERU) savo pateiktuose 2019 metų rekomendacijose Plano S (Europos Komisijos ir asociacijos Science Europe parengtas ateities mokslinių tyrimų publikavimo planas) įgyvendinimui, akcentuoja universitetų leidyklų svarbą, užtikrinant mokslo rezultatų atvirą prieigą ir skatina joms skirti finansavimą inovacijų diegimui.

 

VU bendruomenės nariai, norėdami pasikonsultuoti:

 

  • dėl leidinių įsigijimo leidyklos kainomis, licencijų, leidinių pristatymo renginių, autoriaus egzempliorių atsiėmimo – pardavimų vadovė Asta Urbanavičiūtė, el. p. 
  • dėl mokslo žurnalų leidybos – mokslo periodikos vadovas dr. Vincas Grigas, el. p.
  • dėl knygų leidybos – projektų  vadovė Žydrė Černiūtė, el. p. 
  • dėl disertacijų leidybos – administratorė Diana Leleikienė, el. p.
  • visais kitais klausimais – leidykla.vu.lt, phone +370 5 268 7184 , el. p. ; facebook.com/vuleidykla/