Taryba informuoja - 2016/05

Sukurta: 12 balandžio 2016

psGerbiami Kolegos,

iš pastarajame Tarybos posėdyje svarstytų dalykų šiandien plačiau Jums norėčiau pakomentuoti itin jautrų klausimą – naujai rengiamus akademinio personalo darbo užmokesčio principus.

Pirmiausia noriu atkreipti dėmesį, kad bendruomenės aptarimui teikiamas dokumentas, kuris nustato bendruosius atlyginimų principus akademiniam personalui – tai Statuto įpareigojimas Tarybai. Kaip jau anksčiau ne kartą minėta, dabar visas akademinis personalas esame įdarbinti pagal Universitetui jau nebetaikomus teisės aktus sudarytas sutartis, t. y. mes nebesame biudžetinė įstaiga, mums nebegalioja biudžetines įstaigas reglamentuojančios teisinės normos, bet veikia tam tikra inercija. Tad Taryba sutarė su Rektoriumi ir jo komanda, kad būtent šis dokumentas būtų rengiamas prioriteto tvarka.

Tai tikrai visai bendruomenei aktualus klausimas. Pastarajame Tarybos posėdyje akademinio personalo darbo užmokesčio principus Universitete turinčio apibrėžti dokumento projektas buvo pristatytas žiniai ir susipažinti. Tai nereiškia, kad Taryba jį jau nuodugniai svarstė ar aprobavo, bet, kita vertus, susirinkę nariai nematė jame nieko, kam kategoriškai nepritartų arba nebūtų linkę siūlyti apie projektą kalbėtis. Atvirkščiai – Taryba pritaria, kad bendruomenė būtų supažindinta būtent dabar su šiuo dokumentu ir – viena ar kita forma, per padalinius ar tiesiogiai – teiktų savo argumentuotas pastabas.

O atsakant į klausimą, kokio pobūdžio pastabų labiausiai lauktume, kas būtų svarbu, norisi pabrėžti keletą esminių momentų.

Diskusijai teikiant pagrindinius akademinio personalo darbo užmokesčio principus Universitete, norima išgirsti padalinių nuomonę apie galimas išlygas, atsirandančias dėl skirtingos patirties ar tam tikros specifikos. Labai svarbu iš karto apsibrėžti tokius atvejus dokumente, laikantis principo – dėl kokių atvejų nebus sutarta, tokie ir neturėtų būti motyvas išmokoms. Pagrindinė to priežastis – šiuo metu egzistuojantis tam tikras priemokų, priedų skyrimo chaosas. Esminis šios naujovės siekinys – aiškumas, skaidrumas, pagrįstumas ir, žinoma, aukštesnis bazinių atlyginimų lygis.

Viena vertus, šiais diskusijai siūlomais principais siekiama pasinaudoti dabartine teisine viešosios įstaigos realybe, kai mes patys viską galime nuspręsti, mūsų bemaž nereguliuoja Vyriausybės nutarimai dėl atlyginimų lygio. Kita vertus, labai svarbu, kad būtų visiems suprantama, kas, kodėl ir už ką gauna vienokį ar kitokį atlygį, priedus ar priemokas.

Tikimės, kad per artimiausius pora mėnesių diskusijose išgryninti principai taps aprobuotu dokumentu. Pagal Rektoriaus sumanymą, tai suteiktų galimybę vykdyti pilotinį projektą keliuose padaliniuose, t. y. pradėti įgyvendinti, pasitikrinti, jeigu reiks, pataisyti, o tik po to – taikyti visai bendruomenei.

Dėl projekto turinio būtų galima pabrėžti dar kelis dalykus. Pirmasis akcentas – akademinio pedagoginio personalo darbas vienu visu etatu. Likęs 0,5 etato, leidžiamas pagal galiojantį darbo kodeksą, būtų rezervuotas mokslo projektams, administraciniam darbui ir pan. Taip siekiama panaikinti atsirandančius netolygumus, kai vieni dirba labai maža etato dalimi, o kiti skaičiuoja virškrūvius. Žinoma, tokios nuostatos dar turės būti suderintos ir su naujai kuriama krūvio apskaitos sistema.

Taip pat ieškoma būdų skatinti darbuotojų lojalumą Universitetui. Pasaulinėje praktikoje labai natūralu ir normalu, kad mokslininkas dirba tik viename universitete. Mes, žinoma, vertiname žmogaus laisvę rinktis ir suprantame pastangas dirbti keliose vietose dėl esamo mažo darbo užmokesčio lygio, bet vis dėlto žmogaus ištikimybė Universitetui, savo visų mokslo rezultatų priskyrimas jam, projektinė veikla čia – šie dalykai turi būti vertinami ir palaikomi. Taigi numatomi žingsniai ilgalaikio ir sistemingo skatinimo modelio link.

Į projektą įtraukta ir Rektoriaus iškelta idėja, kad išskirtiniams aukšto lygio mokslininkams galėtų būti nustatomas individualus atlygis. Tai būtų Rektoriaus sprendimas, daromas dekano teikimu pasitelkus patarėjų komandą. Aukščiausios kompetencijos profesoriai daugelyje universitetų įdarbinami pagal individualias sutartis. Mūsų Universitete ir šiuo metu dalies profesūros atlygis dėl priemokų bei priedų yra aukštas, tačiau būtų sveikiau, kad veiktų aiški ir nuosekli sistema.

Tai tik keli akcentai, raginu visus su dokumentu susipažinti giliau. Tikimės, ši sistema leis bent jau iki padorios ribos pakelti atlyginimus mažiausiai uždirbantiems mūsų žmonėms. Bendruomenei turbūt yra žinoma, kad Taryba jau anksčiau apsisprendė neleisti mokėti Rektoriaus siūlytų pašalpų – Tarybos manymu, tai yra neoru, – ir siūlė kelti mažiausius bazinius atlyginimus. Tad svarstomas projektas turėtų spręsti ir tą tikrai žemų atlyginimų problemą.

Jūsų Tarybos narys –
Paulius Subačius