Spalį senato nariai rinkosi į du posėdžius bei dalyvavo pirmą kartą organizuotuose mokymuose

Sukurta: 24 spalio 2019

Mieli mūsų bendruomenės nariai,

spalis Senate buvo intensyvus bendraujant ir bendradarbiaujant: Senato nariai rinkosi į du posėdžius bei dalyvavo pirmą kartą organizuotuose mokymuose, kurių poreikį aptarė dar pavasarį.

senatomokymaiPasibaigus kandidatų į Tarybos narius kėlimo etapui, rinkomės neeiliniam susitikimui, kuriame buvo susipažinta su bendruomenės iškeltais kandidatais į Tarybos narius ir priimtas sprendimo dėl jų  tinkamumo. Pagal Tarybos rinkimų tvarką, būtent Senatui tenka pareiga ir atsakomybė aptarti kandidatų reputaciją ir įvertinti, ar jų veikla liudija, jog asmuo suvokia VU misiją, puoselėja vertybes, yra motyvuotas rūpintis veiklos kokybe ir turi žinių, patirties bei gebėjimų, reikalingų Tarybos nario pareigoms vykdyti. Šiuo metu mūsų bendru sutarimu Centrinė rinkimų komisija yra įregistravusi 16 vidinių ir 16 išorinių kandidatų. Iš jų lapkričio 4 - 5 dienomis rinksime 9, o dar 2 nariai skiriami VU Studentų atstovybės nustatyta tvarka. Šią savaitę dar vyksta agitacinis laikotarpis, todėl kviečiu įsijungti į debatus arba su kandidatais susipažinti VU puslapyje

Šios savaitės posėdyje Senatui buvo pristatyta naujos Vilniaus universiteto dėstytojų ir mokslo (meno) darbuotojų konkursų pareigoms eiti atestavimo organizavimo tvarkos įgyvendinimo apžvalga. Šiemet pirmą kartą konkursai ir atestacijos akademiniam personalui buvo organizuoti pagal naująją tvarką, todėl Senato nariams rūpėjo aptarti jos privalumus ir galimus taisytinus aspektus, įvertinti  atsiliepimus iš skirtingų padalinių. Analizė parodė, kad procesas iš esmės vyko laikantis numatytos tvarkos, jame aktyviai dirbo kelių lygmenų komisijos, susidūrusios ir su naujai tvarkai būdingais iššūkiais. Dalis konkursų neįvyko pretendentams neatitinkant nustatytų kokybės reikalavimų, vienur kitur didėja ir konkurencija. Sveikintinas konkursų ir atestacijų atskyrimas, tačiau pastebėta, kad reikalavimai padaliniuose nėra vienodi ir kai kuriems žemiausius reikalavimus taikantiems padaliniams laikas juos įvertinti ir peržiūrėti. Buvo išsakytas poreikis aiškiau apibrėžti kriterijus, kuriais remiantis aukštesnio lygmens komisija, o vėliau ir galutinį sprendimą dėl aukščiausių akademinių pareigybių priimantis rektorius, nusprendžia nesutikti su teikimu. Kadangi procedūra gerokai pailgėjo, padaliniai raginami nuosekliau informuoti pretendenus apie procesą, jo etapus ir trukmę. Taip pat pastebėta, kad daugelyje padalinių pasigesta atgalinio ryšio: mokslininkai nori ne tik formalaus patvirtinimo apie konkurso ar atestacijos rezultatus, bet ir apibendrinto savo darbo įvertinimo. Atsižvelgiant į šias ir kitas Senate išsakytas pastabas, rekomenduota atnaujinti kai kuriuos su tvarka susijusius dokumentus.

Mokslo reikalų prorektorius prof. Rimantas Jankauskas Senatui pristatytė mokslinės informacijos sklaidos iššūkius, kurie yra susiję tiek su mokslo informacijos prieinamumu akademinei bendruomenei, tiek su kokybiška mūsų pačių mokslo rezultatų sklaida. Pastarasis aspektas aktualiausias gausiai socialinių ir humanitarinių mokslų periodinių ledinių grupei, kuri yra nevienalytė ir susiduria su įvariomis problemomis. Prorektorius pristatė kai kuriuose Vakarų Europos universitetuose jau įgyvendinamą suvienytos žurnalų platformos su atvira prieiga idėją, kuri sukėlė nemažai diskusijų. Pastebėta, kad tokio modelio detales reikėtų aptarti ir įvertinti atsakingai ir labai gerai pasirengus. Žurnalams, kurie jau yra registruoti Scopus ar C/A jungimosi perspektyva gali pasirodyti nepatraukli dėl pavojaus prarasti turimą įdirbį, tačiau nuo nulio startuojanti platforma galėtų būti perspektyvi į duomenų bazes neįtrauktiems žurnalams. Nuspręsta, kad idėją reikia nuodugniau svarstyti suburiant ja susidomėjusių universiteto leidinių atsakingus asmenis ir redakcines grupes.

Taip pat šį mėnesį dvi dienas vykę Senato narių mokymai bendradarbiavimo ir interesų derinimo klausimais daugumos senatorių nuomone buvo naudinga, įtraukianti ir pozityvi patirtis. Bendros pastangos atliekant užduotis vienijo mokslininkus, studentus ir rektoriaus komandos dalyvius. Senatas diskutavo apie savo veiklos turinį ir vienijančias vertybes, vertino interesų ir bendrųjų tikslų santykius, lavino derybų ir kolegialių sprendimų priėmimo įgūdžius.

Su visais Senato priimtais nutarimais, kaip visada, galite susipažinti VU puslapyje.

Jūsų Senato pirmininkė –

prof. Dainora Pociūtė - Abukevičienė