Šiaurės ir Baltijos šalių universitetų geografijos studentai ir dėstytojai tiria kaimo vystymosi perspektyvas žaliosios ir sidabrinės ekonomikos sąlygomis
2018 m. balandžio 22 – gegužės 5 d. VU CHGF Geomokslų institute vyksta intensyvūs dvisavaitiniai tarptautiniai kursai NORDPLUS Baltijos ir Šiaurės šalių aukštųjų mokyklų studentams. Taip kuriamos galimybės susitikti, bendrauti, keistis žiniomis ir megzti ryšius tarp universitetų, aptarti nagrinėjamas problemas su verslo, valstybės, savivaldybių, NVO atstovų ekspertais ir praktikais visame regione. Tęstinis Lietuvos (VU, KU) Latvijos, Islandijos, Suomijos, Norvegijos (Bergen), Estijos (Tartu) universitetų projektas šiemet nagrinėja Lietuvos situaciją: studentai mažose grupėse vykdys empirinius kaimų ir mažų gyvenviečių tyrimus Rytų Lietuvoje, susipažins su mūsų šalies UNESCO saugomais pasaulio paveldo objektais.
Manoma, kad ateitis priklauso žaliajai ir sidabrinei ekomomikoms – vystysis atsinaujinančios energetikos ir vietos identitetą kaip išteklių naudojančios sritys, atsiras radikalios verslo ir vietos valdymo inovacijos, didėjantis vietos bendruomenių aktyvumas ves prie naujų verslo modelių susikūrimo. Ar teritorijos, iš kurių šiandien gyventojai bėga taps vėl patraukliomis gyventi ir dirbti?
VU CHGF Geomokslų institute ir “Corner” viešbučio konferencijų salėje kaimo vystymosi, inovacijų, urbanistinių transformacijų teorines ir metodologines paskaitas skaitė Suomijos, Islandijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos vedantieji profesoriai. Svečiai lankėsi Vilniaus ir Trakų rajonų savivaldybių administracijose, privačiuose senelių namuos Smalininkuose, Tauragės vystymo agentūroje, Mingės kaimo ekologiniame ūkyje Nemuno deltos regioniniame parke. Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centre studentai ir dėstytojai susipažino su parko direkcijos vykdomais projektais, krantų tvirtinimo ir baltųjų kopų buveinių tvarkymo aktualijomis, klausėsi paskaitų Klaipėdos universitete, pabuvojo Telšių meno akademijoje ir verslo inkubatoriuje, Varnių regioninio parko direkcijoje.
Nuo šio pirmadienio prasideda intensyvūs studentų ir dėstytojų susitikimai su turtingų gamtiniais rekreaciniais ištekliais bet nepalankiose žemdirbystei žemėse esančių Varėnos, Lazdijų, Zarasų, Ignalinos, Anykščių, Rokiškio rajonų vietos savivaldos ir bendruomenių, verslo ir NVO atstovais. Dirbdami 6-iose tarptautinėse grupėse studentai ieškos galimybių, kaip atsinaujinančios energijos gamyba, vietos organiško maisto turgeliai, sveikatos ir senjorų priežiūros veiklos gali pakeisti vietovių veidą ir kurti maža CO2 emisija pasižyminčią infrastruktūrą ir didinti gerovę.
Kursų dalyviai studentai jau turi būti gerai susipažinę su savo šalies kaimo vystymosi ir regioninės politikos ypatumais. Vadovaujami ekspertų, jie parengs ir penktadienį, gegužės 4 d. VU CHGF GI pristatys savo tyrimų rezultatus.
Šiuos kursus, vadovaujant Rytų Suomijos universitetui organizuoja 6 universitetų tinklas GEONORD (Bergen (UB), Iceland (UI), Tartu (UT), Latvia (UL), Vilnius (UV) and Eastern Finland (UEF).
Pernai mūsų studentai dalyvavo šios programos veiklose Latvijoje. Šiemet pagrindinis tarptautinių kursų organizatorius yra VU CHGF Geomokslų institutas, jį koordinuoja Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros profesorius Donatas Burneika. Daugiau info: https://wiki.uef.fi/display/Geonord2/Geonord