Rugsėjo 16 d. universiteto kapelionai kartu su Vilniaus akademinės sielovados centru rengia vienos dienos išvyką dėstytojams ir aukštųjų mokyklų darbuotojams

Sukurta: 06 rugsėjo 2022

Kultūrinė ir piligriminė kelionė "Neaptikta kronika" Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos keliais.

Kelionės palydovė: dr. Danguolė Gervytė RA

 

Rugsėjo 16 d. universiteto kapelionai kartu su Vilniaus akademinės sielovados centru rengia vienos dienos išvyką dėstytojams ir aukštųjų mokyklų darbuotojams. Šių metų kelionės tema - Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika. Išvyką lydės šio fenomeno istorija besidominti, knygos vaikams apie Kroniką autorė, sesuo Danguolė Gervytė.

Jūsų laukia savotiškas detektyvas, istorijos retrospektyva, nes Kronika atsirado kitaip, negu mes esame įpratę mąstyti šiandien: nuo idėjos iki konkrečių jos įgyvendinimo ir plėtros žingsnių. Ji gimė slapta, perduodant iš rankų į rankas ir stengiantis nežinoti daugiau, negu reikia tavo misijai atlikti. Todėl net patys Kronikos leidėjai nežino visų vietovių, kur ji dauginta arba kaip pasiekdavo vieną ar kitą šalį. 

Visą Lietuvos Katalikų Bažnyčios kroniką sudaro 81 numeris, ji buvo leidžiama nuo 1972-ųjų iki 1989 metų. Jos leidyba, keičiantis politinei situacijai Lietuvoje, nutraukta  bendru leidėjų sutarimu. Kronika – tai užrašyta informacija apie tikinčiųjų gyvenimą Lietuvoje, užfiksuoti tikėjimo, žodžio laivės pažeidimai jos leidimo laikotarpiu. Kronika buvo spausdinama leidinuko (sąsiuvinio formatu), paskui fotografuojama ir taip perduodama į JAV, kur vėl būdavo surenkamas tekstas, verčiama į užsienio kalbas ir pakartotinai leidžiama. Svarbu tai, kad Kronikos tekstai buvo skaitomi per Vatikano radiją, laidoje Užsienio spauda rašo, ir taip vėl pasiekdavo Lietuvą.

Keliausime į Simną, menkai žinomą Sūduvos miestelį, kuriame trisdešimtmetis kunigas Sigitas Tamkevičius, palaimintas tremtyje gyvenančio vyskupo Vincento Sladkevičiaus, pradėjo leisti pogrindžio leidinį „LKB Kronika“. Nesitikėjo, kad net 17 metų saugumas nesugebės jų susekti ir sunaikinti! Pradėdamas žinojo, kad už tokią veiklą gali tekt „sėsti“. Už „Kronikos“ dauginimą ir platinimą buvo nuteista 14 žmonių, įkalinti arba ištremti, dažnai be teisės sugrįžti...

Kybartai. Nors juose turistai ieško upelio, kurį bėgdamas iš Lietuvos perbrido A. Smetona, mes seksime Kronikos pėdsakais: senoji klebonija ir slėptuvės joje, seserų Eucharistiečių namai ir ten redaguojama Kronika, bei po serbentų krūmu pakastas spausdinimo mašinėlės šriftas, bei saugumiečių „regykla“ iš šalia bažnyčios esančio pašto.

Kol kas šiame kelyje mažai atminimo lentų, bet dar yra galimybė susitikti su gyvais liudytojais. Viena jų – Sausio 13-osios premijos laureatė, sesuo Bernadeta Mališkaitė. Ji, jauna lietuvių kalbos mokytoja,  po kunigo S. Tamkevičiaus arešto tapo pagrindine Kronikos redaktore, saugumiečių vadinama Meridiana. Atsiimdama sausio 13-osios apdovanojimą, Bena, kaip ją vadina bičiuliai, sakė: „Kronikos“ stiprybė – faktai. O tiesos, panašiai kaip ir šviesos, po puodu nepavoši. Tiesoje glūdi laisvės galia, o melo kojos trumpos ir molinės. Žinoma, galima žmogų ir tautas pavergti iš išorės – surakinti grandinėmis ar pančiais, bet aukos jauseną, kuri mus daro bejėgius, prisiimame patys – iš vidaus, jos neįsileisdamas žmogus, nors ir gimęs su grandinėmis, gali būti laisvas. Mat laisvė ir tiesa – dovana nuo Dievo… Krikščioniui tai – Jėzus Kristus, liudijęs apie save: „Aš esu Tiesa, Kelias ir Gyvenimas. Tiesa padarys jus laisvus.“

Sunku sekti įvykių chronologiją, bet galima matyti, kur buvo didieji, sovietų saugumui ramybės nedavę „Kronikos židiniai“, juose apsilankysime arba bent jau juos paminėsime. Kronika išsiveržė per geležinę uždangą – šiais laikais pasakytume, kad laimėjo informacinį karą.  Sovietmečiu toks ilgas pogrindinio leidinio egzistavimas ir jo platinimas užsienyje prilygo stebuklui. Geros kelionės Kronikos pėdsakais!

 

Registracijos anketa: https://forms.gle/KhpZGacsRnKw9JqQA

 

Informacija ir registracija: FB Vilniaus akademinės sielovados centras

Telefonu: 867280958