Rektoriaus sveikinimas Finis Anni Academici metu

Sukurta: 28 birželio 2018

Rektorius A Zukauskas 002Gerbiami Vilniaus universiteto bendruomenės nariai,

kaip ir kasmet, Finis Anni Academici metu simboliškai užveriame Vilniaus universiteto duris, nuleidžiame universiteto vėliavą, pažymėdami mokslo metų pabaigą. Nors universiteto istorijoje yra buvę kitokių atvejų, tačiau tradiciją stengiamės išlaikyti jau keturis amžius.

Džiaugtis šiuo cikliškumu galime tik mūsų Alma Mater bendruomenės dėka – kolegų, studentų, alumnų, universiteto partnerių. Esu dėkingas visiems ir kiekvienam, už kasdien kuriamą Vilniaus universitetą; didžiuojuosi jumis visais, kurie savo laiką atiduodate mokslui, pažangai, mūsų valstybės augimui: kurie joje pasiliekate, kurie į ją sugrįžtate, kurie ją garsinate svetur.

Akivaizdu, kad universitetas žengia tinkama kryptimi. Čia dirba vis daugiau pasaulinio lygio mokslininkų, jau dabar glaudžiai bendradarbiaujančių su garsiausių pasaulio universitetų tyrėjais, auga laimėtų mokslinių projektų skaičius ir didėja jų vertė. Neseniai išskirtinio profesoriaus kategoriją suteikėme šešiems universiteto mokslininkams, universiteto vėliavnėšiams pasaulyje, tikrajam šalies elitui. Audrius Dubietis, Axel Holvoet, Saulius Klimašauskas, Rolandas Meškys, Virginijus Šikšnys ir Zenonas Norkus – Vilniaus universitete dirbantys mokslininkai, kurie pasižymi išskirtiniais, tarptautiniu ir nacionaliniu mastu žinomais bei vertinamais moksliniais pasiekimais, reikšmingai prisideda prie universiteto tam tikros mokslo srities ir konkrečios studijų krypties kokybės gerinimo, yra vertinami studentų už akademinę veiklą ir sėkmingai formuoja savo mokslo krypties mokyklas.

Ir toliau sieksime Vilniaus universiteto, kaip pagrindinio šalies išsilavinimo centro, vertės didinimo. Tęsime pradėtas permainas, suteiksime vis daugiau galimybių bendruomenei kelti savo kompetencijas ar kvalifikacijas, pritrauksime geriausius šalies mokslininkus, šiemet pradėsime ruošti naujos kartos mokytojus. Mes įrodėme ir toliau nevengiame įsipareigoti dirbti išvien dėl naujo kokybinio lygio mūsų aukštajame moksle, bet taip pat kviečiame imtis atsakomybės valdžios institucijas, dirbant išvien su geriausiais.

Pasinaudodamas proga, noriu dar kartą pasidžiaugti šiemet profesoriaus Šikšnio apdovanojimu elitine Kavli premija už taip vadinamųjų „genų žirklių“ atradimą, taip pat Vilniaus universiteto iGEM studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“ už didžiojo prizo ir aukso medalio laimėjimus prestižiniame, didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse Bostone už lanksčios skirtingų plazmidžių grupių kopijų kiekio valdymo sistemos sukūrimą „SynORI“ bei Vilniaus universiteto mokslininkų aktyvų dalyvavimą CERN – Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos Šveicarijoje – veikloje, su kuria Vilniaus universiteto mokslininkai bendradarbiauja jau 15 metų, tačiau kurios asocijuotąja nare Lietuva tapo šiemet.

Universiteto mokslininkų indėliu, Vilniaus universitetas prisidėjo ir prie dovanų sąrašo Lietuvai šimtmečio proga, padedant atrasti ir patvirtinant kovotojo už Nepriklausomybę, partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago tapatybės palaikus. Vilniaus universitetas šiemet taip pat startavo su prasmingu socialiniu projektu „Kelrodė žvaigždė“, kurio tikslas – užmegzti draugiškus socialinėje atskirtyje gyvenančių Lietuvos vaikų ir Vilniaus universiteto studentų ryšius, padedant jiems mokytis, turiningai leidžiant laisvalaikį ir įkvepiant siekti aukštojo mokslo. Universitetas, bendradarbiaudamas su Izraelio ambasada, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, minėdami Lietuvos šimtmetį, parengė šimtą iniciatyvių studentų ir socialinių partnerių, kurie nėra abejingi savo šalies ateičiai bei nori prisidėti prie jos socialinio gerbūvio kūrimo.

Siekdamas stoti į vieną gretą su pirmaujančiais Europos universitetais, šiemet Vilniaus universitetas pradeda naująjį strateginį laikotarpį, kurio pagrindiniai prioritetai yra: „Europinis universitetas: tarptautiškumo moksle ir studijose plėtra“, „Lietuvą stiprinantis universitetas: šalies ekonominio, socialinio ir kultūrinio kapitalo gausinimas“ bei „Savo bendruomenę motyvuojantis universitetas: darbo ir studijų sąlygų gerinimas“. Įgyvendinant šį planą, Universiteto bendruomenės laukia daug iššūkių, kadangi tuo pačiu metu rūpinsimės ir tinkamu prie Vilniaus universiteto Šiaulių universiteto prijungimu. Tikiuosi, kad visa tai suvaldyti mums pavyks tinkamai.

Šiandienos ceremonijos metu įteikiamos premijos aktyviausiems, pažangiausiems moksle, įvertintiems už ilgametį darbą ar kolegiškumą. Nors jokio atskiro apdovanojimo neturime, tačiau norėčiau bent žodžiu padėkoti šiemet savo ketverių metų kadenciją baigusiems Vilniaus universiteto senato nariams, kurie išmintingai rūpinosi kultūros, mokslo, tyrimų ir dėstymo laisve universitete.

Kaip ir kiekvienos Finis Anni Academici metu, šiandien taip pat sveikinsiu Vilniaus universiteto šauniausius absolventus. Išlydėdamas jus, mieli absolventai, noriu pabrėžti: mes visad lauksime jūsų grįžtant į savo Alma Mater, su kuria neišvengiamai jau esate susaistyti. Galbūt toliau tęsti studijų, plėsti mokslo pažinimo lauką, o gal tiesiog turtinti savo universitetą gaiviomis idėjomis ir novatoriškomis vizijomis. Visad būsite Vilniaus universiteto bendruomenės dalimi, tad jūsų balsas mums labai svarbus. Kviečiu jungtis prie alumnų draugijų universitete ir toliau palaikyti ryšį su savo bendrakursiais ir dėstytojais, juk didžiausias mūsų turtas ir vertybė – bendruomenė: ta, kuri yra, ir ta, kuri vienókiais ar kitókiais būdais sugrįžta.

Ačiū jums visiems, kuriantiems universiteto šiandieną!

Vilniaus universiteto rektorius

Profesorius Artūras Žukauskas