Rektoriaus komanda - 2017/05

Sukurta: 01 gegužės 2017

Bendruomene VU mMielos kolegės ir mieli kolegos,

pavasaris tiek kasmetiniame akademiniame kalendoriuje, tiek šiuometiniame mūsų Universitete – labai intensyvus, gana įtemptas, o tuo pat metu – įdomus ir viltingas metas.

Balandžio pirmosiomis dienomis, minint Universiteto gimtadienį, pradėta moksliniu tyrimu paremta iniciatyva „Grįžtanti atmintis – Recovering Memory“. Imantis drąsiai ir atsakingai vertinti praeitį, siekiant gaivinti Universiteto bendruomenės istorinę atmintį, skatinti prisiminti ne tik šviesius ir garbingus universiteto istorijos puslapius, bet ir niūrius, neretai skausmingus įvykius, pakeitusius asmeninius likimus, simboliniais Atminties diplomais pagerbti pirmieji keturi asmenys. Tuo pat metu pradėjo veikti speciali platforma su galimybe teikti užklausą dėl artimų žmonių pagerbimo Atminties diplomu, užpildant anketą lietuvių ar anglų kalbomis.

Gimtadienio proga, kaip ir pernai, būrėmės šventiniams pietums po skaisčios saulės spinduliais net šešiose Universiteto bendruomenę jungiančiose vietose, kur išsidalijome daugiau, kaip 2,5 tūkstančio porcijų jėzuitiškos sriubos.

Tęsiant Universiteto 2015–2017 m. strateginio veiklos plano įgyvendinimą, paskutinėmis kovo mėnesio dienomis, Universiteto Taryba patvirtino pateiktą naują akademinio personalo darbo užmokesčio tvarką. Susitarta dėl pagrindinių etapų jai įgyvendinti, pradedant nuo 2017 m. gegužės 1 d. Kadangi su visų akademinių darbuotojų atlyginimais nieko nebuvo daroma daugiau kaip dešimtmetį, susiklostė sudėtinga ir labai skirtinga situacija. Tad patvirtinus naują tvarką, nuspręsta išjudėti kiek įmanoma greičiau, susitelkiant ir kartu dedant pastangas, kad bent jau jaunieji mūsų kolegos nebūtų verčiami dar ilgiau laukti. Visgi Universiteto resursai riboti, savo vidiniais ištekliais galime situaciją pradėti keisti tik palaipsniui ir tam tikrais etapais. Ir vis dėlto, apsispręsta geriau pradėti judėti į priekį, nei nedaryti nieko. Tarybos nutarime priimtas sprendimas, pirmą kartą bazinės mėnesinės algos (BA) dydį peržiūrėti jau labai greitai, priimant 2017 m. biudžetą, tikintis, kad BA bus galima didinti. Antrą kartą BA bus peržiūrimas iki 2017 m. spalio 1 d., kai jau bus aišku, ar studijų krepšeliai šiemet bus indeksuojami. Tokiu būdu BA 1200 Eurų (profesoriaus alga) yra atskaitos taškas pradžiai, bet jokiu būdu ne pabaigai.

Kartu su akademinio personalo darbo užmokesčio reforma, parengtas ir naujas Vilniaus universiteto dėstytojų darbo laiko apskaitos tvarkos aprašo projektas. Jo tikslas – sudaryti prielaidas racionaliam finansinių išteklių naudojimui ir dėstytojų atlyginimų didinimui taip pat, užtikrinti vienodą kontaktinio darbo su studentais standartą atitinkamoms pareigybėms kamieniniuose akademiniuose padaliniuose ir efektyviai naudoti Universiteto turimą intelektinį potencialą, siekiant mokslo ir studijų vienovės. Planuojama, kad artimiausiu metu, po diskusijų su padalinių vadovais (dekanais, prodekanais), Senato atstovais, atsižvelgiant į gautus bendruomenės narių siūlymus ir anksčiau minėtą naujos darbo užmokesčio tvarkos aprašą, dokumentas bus tvirtinamas rektoriaus įsakymu. Norime pažymėti, kad tokio dokumento atsiradimas – tai tik šios reformos pradžia. Tad ir krūvio normų subalansavimas, pagal naujai traktuojamas pareigybes vyks palaipsniui, numatant tam kelerių metų pereinamąjį terminą, ir toliau vertinant kylančius iššūkius bei mūsų padalinių specifiką. Vis dėlto, tai labai reikalingas žingsnis, vykdant vidines reformas ir siekiant didinti studijų bei mokslinių tyrimų kokybę.

Žinoma, turime pripažinti, kad ne viską galime padaryti vieni bendruomenėje, todėl labai svarbu plėsti dialogą su valstybės sprendimų priėmėjais. Tad valdžios sprendimų dėl aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimo kontekste ir toliau pagrindiniu tikslu keliame studijų ir mokslo kokybę bei geresnes darbo sąlygas mūsų žmonėms, kurie būtų motyvuoti šio tikslo siekti kartu.

Štai apie tai šis pavasaris mūsų bendruomenėje. O ir ne tik! Besibaigiantis akademinio kalendoriaus pusmetis primena akademinius įsipareigojimus. Visą pavasarį šurmuliuoja vienos už kitą išradingesnės studentiškos dvasios kupinos fakultetų dienos. Ir dar daug svarbių ir smagių dalykų kasdien vyksta mūsų Universitete. Ačiū už tai! Ir toliau – būkime aktyvūs, diskutuokime, siūlykime ir abejokime, organizuokime ir organizuokimės, klauskime ir klausykimės.

Produktyvios ir kūrybingos gegužės mums visiems –
Rektorius ir komanda