Profesoriui Domui Kaunui – literatūrinė I. Simonaitytės premija

Sukurta: 23 sausio 2019

As esu Etmes Eve 1920x1080Sausio 23 d. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesoriui habil. dr. Domui Kaunui buvo įteikta literatūrinė I. Simonaitytės premija. Mokslininkas, knygotyrininkas, bibliofilas, edukologas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas premija pagerbtas už parengtą ir Vilniaus universiteto leidyklos išleistą simonaitistikos šaltinių publikaciją „Aš esu Etmės Evė. Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“.

Ieva Simonaitytė (1897–1978) ‒ viena žymiausių XX amžiaus lietuvių rašytojų, savo kūriniuose talentingai įamžinusi Mažosios Lietuvos krašto tragišką likimą ir jo gyventojų ‒ lietuvių etninį savitumą. Atsiminimų knygą „Aš esu Etmės Evė“ sudaro 1978–1983 m. užrašyti 57 asmenų liudijimai apie I. Simonaitytės gyvenimo kelią, būdą ir kūrybą. Knygoje taip pat skelbiamos archyvinės nuotraukos, kai kurie dokumentai. Veikalo paskirtis ‒ įprasminti socialines ir kultūrines naujoves pralenkusios garsios asmenybės kūrybinių idėjų tęstinumą. „Ievos Simonaitytės gyvenimas – kova už egzistenciją, išlikimą, už galimybę liudyti, kas buvo ir kaip buvo. Ji ne tik rašytoja ir savitos lietuvių literatūros tradicijos tęsėja, bet ir Mažosios Lietuvos lietuvių kultūros gyvybingumo saugotoja ir gaivintoja, jos įprasmintoja sparčiai besikeičiančioje, prieštaringoje, dažniausiai nepalankioje aplinkoje. Ji pati tapo tos kultūros dalimi, sąmoningai, kartais ir intuityviai su ja susiliejusi“, – knygos „Aš esu Etmės Evė“ pratarmėje rašo  profesorius Domas Kaunas.

Literatūrinė I. Simonaitytės premija, šiemet jau 33-ioji, teikiama už darbus, susijusius su Klaipėdos krašto, Mažosios Lietuvos tyrinėjimais, taip pat pagerbiančius I. Simonaitytės kūrybą ir atminimą. Profesorius Domas Kaunas šią premiją pelno antrą kartą. Pirmą kartą mokslininkas ja buvo apdovanotas 1998 metais už knygas „Klaipėdiškė“ ir „Mažosios Lietuvos knyga“.

Šių metų I. Simonaitytės literatūrinei premijai pelnyti, be profesoriaus Domo Kauno leidinio, buvo pristatyta dar 11 knygų.

Premijos teikimo ceremonijoje Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje dalyvavo laureatas profesorius habil. dr. Domas Kaunas, Klaipėdos universiteto Baltų filologijos katedros prof. dr. Roma Bončkutė, rašytojas Juozas Šikšnelis. Garbią premiją įteikė mecenatas – UAB „Mūsų laikas“ valdybos pirmininkas Rimantas Cibulskas.