MIDAS informacinės sistemos integravimas į Europos atvirojo mokslo debesies portalą skatins mokslinių tyrimų duomenų sklaidą
Nuo š. m. balandžio mėnesio Nacionalinio atviros prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvo (MIDAS) informacinėje sistemoje publikuojami mokslinių tyrimų duomenys jau pasiekiami Europos atvirojo mokslo debesies (angl. European Open Science Cloud) paslaugų naudotojams.
Europos atvirojo mokslo debesies portalas buvo pristatytas 2018 m. lapkričio 23 d. Vienoje. Tą dieną Europa oficialiai ir iškilmingai paminėjo pirmąjį žingsnį, įgyvendinant Europos Komisijos atvirojo mokslo viziją, kuria siekiama sukurti bendrą, veiksmingą, lanksčią ir tvarią, duomenimis grįstų mokslinių tyrimų aplinką – Europos atvirojo mokslo infrastruktūrą, tarpusavyje sutelkiančią nacionalinius ir regioninius mokslinių tyrimų ir švietimo tinklus, apimančius daugiau nei 300 duomenų centrų visame pasaulyje ir 18 visos Europos infrastruktūrų.
Europos atvirojo mokslo debesis jau užtikrina prieigą prie visų mokslo sričių skaitmeninių išteklių, mokslinių tyrimų duomenų, informacinių technologijų ir programinės įrangos tarpvalstybiniu mastu ir išplečia teikiamų paslaugų atvirajam mokslui ir mokslinių tyrimų duomenų valdymui spektrą. Europos atvirojo mokslo debesies infrastruktūra teikia savo paslaugas 1,7 mln. Europos mokslininkų ir 70 mln. mokslo ir technologijų specialistų, kurie gali talpinti savo mokslinių tyrimų duomenis, juos saugoti, tvarkyti, analizuoti ir jais dalytis, gauti naujausią informaciją apie Europos atvirojo mokslo debesies iniciatyvas, teikiamas paslaugas, paslaugų tiekėjus, gerąsias praktikas, valdymo modelius, vartotojų atsiliepimus. Europos atvirojo mokslo debesies portalas suteikia universalią prieigą prie paslaugų, duomenų ir išteklių mokslininkams ir tyrėjams tam, kad bendradarbiaujant būtų kuriami atviri moksliniai tyrimai ir inovatyvūs projektai mokslo ir visuomenės pažangai.
Lietuvos mokslininkų ir tyrėjų mokslinių tyrimų duomenims talpinti yra skirta informacinė sistema MIDAS, kuri pasižymi savo funkcionalumu ir elektroninių paslaugų kokybe, užtikrina saugų mokslinių tyrimų duomenų valdymą, galimybę naudotis įdiegta duomenų analizės (valymo, filtravimo, normavimo, statistinio apdorojimo, klasifikavimo, grupavimo, grafinio vaizdavimo ir kt.) priemone DAMIS, nemokamą ir ilgalaikį mokslinių tyrimų duomenų saugojimą. Tai didžiausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų archyvas, kuriame galima sukaupti iki 3 petabaitų duomenų. MIDAS informacinėje sistemoje registruotiems vartotojams mokslinių tyrimų duomenų tvarkymui skiriama 100 GB erdvės, o juos publikuojant nemokamai priskiriami unikalūs skaitmeninių objektų identifikacijos numeriai (angl. Digital Object Identifier, DOI).
Tapdami Europos atvirojo mokslo debesies paslaugų tiekėju, oficialiu dalyviu, įgyvendiname pagrindinius atvirojo mokslo principus ir sąlygas, skatiname Lietuvos mokslininkų ir tyrėjų mokslinių tyrimų duomenų cituojamumą ir matomumą Europos mokslinių tyrimų kontekste ir pasaulyje, didiname MIDAS archyvo prieinamumą, suteikiame daugiau galimybių Europos ir kitiems mokslininkams bei tyrėjams jau turimus mokslinių tyrimų duomenis pakartotinai panaudoti tolimesniuose tyrimuose, įgyjame daugiau galimybių tarptautiniam bendradarbiavimui.
Galime pasidžiaugti, kad pagrindinis MIDAS informacinės sistemos plėtros siekis – integruoti savo mokslinių tyrimų duomenų paslaugas Europos atvirojo mokslo debesies bendrojoje rinkoje – įgyvendintas.
Tad kviečiame talpinti, tvarkyti ir viešinti savo mokslinių tyrimų duomenis MIDAS ir būti matomiems Europos atvirojo mokslo debesyje.
Naudokitės MIDAS ir Europos atvirojo mokslo debesies teikiamomis galimybėmis!