Komunikacijos fakultetas pirmasis fakultetas Vilniaus universitete pasitvirtinęs Lyčių lygybės planą

Sukurta: 15 balandžio 2021

Šia proga apie lyčių lygybės plano svarbą kalbiname fakulteto prodekanę ir projekto SPEAR specialistę doc. dr. Lijaną Stundžę

Lijana

Su kokiais pagrindiniais iššūkiais susidūrėte kurdami lyčių lygybės planą?

Visų pirma lyčių lygybės planas buvo parengtas projekto komandos rėmuose bei pristatytas fakulteto administracijai bei katedrų vedėjoms. Jų išreikštas pritarimas ir palaikymas, įkvėpė pasitikėjimo ir tikėjimo plano reikalingumu fakultete. Po pristatymo Dekanate, siekiant parengti galutinį LLP variantą ir į jo rengimą įtraukti daugiau kolegų (ių), buvo nuspręsta fakultete suburti darbo grupę iš įvairių fakulteto padalinių atstovų.

Dirbant grupėje daugiausiai diskusijų kilo dėl plano priemonėmis siekiamų konkrečių tikslų ir rezultatų įvardijimo, čia buvo labai svarbios kritiškos kolegių (ų) pastabos, į kurias buvo atsižvelgta rengiant planą. Svarbu akcentuoti tai, kad kalbant apie lyčių lygybės įgyvendinimą svarbu ne tik kiekybinių pasiektų rezultatų išraiška, bet ne ką mažiau svarbūs yra ir kokybiniai rodikliai, kuriuos lyčių lygybės kontekste kartais sunku apibrėžti. 

Plano rengimą palengvino ne tik palaikantis ir skatinantis administracijos požiūris, bet ir kolegių, dirbusių prie plano rengimo, kompetencijos, patirtis bei įdirbis lyčių lygybės siekyje (Komunikacijos fakultete yra mokslininkių grupė,  dirbanti lyčių studijų srityje).

Parengtas LLP 2021 m. kovo 29 d. buvo sėkmingai patvirtintas ir Fakulteto taryboje. Smagu pasidžiaugti, kad mūsų fakultetas yra pirmasis fakultetas universitete parengęs ir pasitvirtinęs lyčių lygybės planą. Manau, kad kur kas didesnis iššūkis laukia priešakyje įgyvendinant planą, nes jis palies visus Fakulteto bendruomenės narius.

 Kodėl toks lyčių lygybės planas reikalingas universiteto bendruomenei?

Šis planas yra skirtas Komunikacijos fakulteto bendruomenei, nes parengtas atsižvelgiant į fakulteto specifiką lyčių aspektu, juo siekiama užtikrinti lyčių lygybę penkiose srityse: personalo, fakulteto valdymo, mokslo, studijų bei komunikacijos. Plane kiekvienai sričiai yra numatytos priemonės, kurių pagrindu bus parengtos gairės užtikrinančios lyčių lygybę ar jos siekį įvairiose srityse.

Lyčių lygių galimybių politikos diegimas bet kurioje organizacijoje užtikrina gerą darbuotojų savijautą, skatina ir užtikrina gerus santykius tarp darbuotojų, užkerta kelią diskriminacijai, sudaro lygias sąlygas pvz., kylant karjeros laiptais ar derinant darbo ir šeimos įsipareigojimus. Organizacijos kontekste lyčių lygybės planų įgyvendinimas skatina institucinius, struktūrinius, kultūrinius pokyčius bei formuoja patrauklią organizacinę kultūrą ir tokiu būdu gerina organizacijos reputaciją. Lyčių lygybė svarbi ir bendruomenės aspektu, nes skatina ir palaiko gerus santykius tarp darbuotojų, o geras organizacijos klimatas lemia tai, kaip darbuotojai jaučiasi.

Kokio reikia bendruomenės indėlio, kad lyčių lygybės planas neliktų tik oficialiu dokumentu, o būtų instrumentas lyčių lygybei įgyvendinti?

Įgyvendinant lyčių lygybės planus svarbu yra tai, kad fakultetuose atsirastų lyčių lygybės koordinatoriaus (ės) pareigybė arba šios funkcijos būtų įtrauktos į kitos  pareigybės  aprašymą ir kad tai būtų padaryta neformaliai. Kitas labai svarbus aspektas yra žmogaus atsakingo (os) už LLP įgyvendinimą jautrumas lyties problematikai, kuris yra glaudžiai susijęs su žiniomis apie lyčių lygybę bei gebėjimas įgyvendinti lyčių lygybės veiklas.

Kalbant apie lyčių lygybės plano įgyvendinimą, svarbu atkreipti dėmesį, kad čia ypatingas vaidmuo tenka bendruomenei, kuri taip turi būti įsitraukusi į lyčių lygybės veiklas ir jų užtikrinimą. Todėl čia itin svarbiais veiksniais tampa bendruomenės sąmoningumas bei įsitraukimas, kadangi plane numatytos priemonės bei veiklos tiek tiesiogiai, tiek ne tiesiogiai palies visą bendruomenę  bei užtikrins teigiamus pokyčius.