Intelektinės nuosavybės apsauga kūrybinėse industrijose

Sukurta: 11 birželio 2020

intelektines nuosavybes apsauga 3DNeužtenka tik sukurti naują, tegu ir labai originalų bei patrauklų kūrinį (tai gali būti tinklapis, melodija, fotografija, reklama, drabužis, aksesuaras, įsimintinas logotipas, statinio 3D modelis ir t. t.). Tiek šio kūrinio, tiek jo kūrėjo tolesnis likimas priklauso nuo to, kas galės tokį kūrinį naudoti ir kontroliuoti, gauti už jį pajamų, perleisti kitiems ir panašiai. Tačiau, intelektinės nuosavybės apsauga dėl savo reguliavimo specifikos lieka mažai pažįstama sritis. Neretai kūrėjai stokoja netgi pamatinių žinių apie savo ir kitų teises bei jų įgyvendinimą, o tai ne tik riboja galimybes gauti deramą atlygį už savo darbą, bet ir sukelia nereikalingų ginčų dėl galimų pažeidimų. Taip sutrikdomas kūrėjų darbas ir sėkmingas viso sektoriaus funkcionavimas.

Yra dar viena su nepakankamomis intelektinės nuosavybės apsaugos žiniomis susijusi problema – nepagrįsti stereotipai, apipynę šią sritį. Dalis kūrėjų kritiškai žvelgia į intelektinės nuosavybės apsaugą, neva ji ne tik nereikalinga, bet ir kliudo kūrybai. Patirtis rodo, kad toks požiūris greičiau reiškia nesupratimą ir turimų žinių nepakankamumą, o ne tikrų problemų suvokimą. Kritiškumą, netgi panieką intelektinės nuosavybės apsaugai demonstruojantys kūrėjai greitai pakeičia savo požiūrį, kai susiduria su jų pačių kūrinio plagijavimu. Yra ir kitų mitų – pavyzdžiui, kad labiausiai (ar išimtinai) iš intelektinės nuosavybės pelnosi Valstybinis patentų biuras ar autorių kolektyvinio administravimo organizacijos. Būtina pasakyti, jog knygos autoriai jokiu būdu neteigia intelektinės nuosavybės apsaugos situaciją esant nepriekaištingą. Iš tiesų yra atvirkščiai – dabartinė apsaugos sistema Lietuvoje turi nemažai trūkumų (kai kurie yra universalūs, o kiti nulemti ne itin vykusių nacionalinių įstatymų ar jų taikymo praktikos) ir jiems knygoje yra skiriama daug dėmesio. Tačiau, mūsų požiūriu, taisyti ir tobulinti galima tik suvokiant, kaip veikia pamatiniai sistemos principai. Autoriai viliasi, kad šis leidinys padės geriau suprasti intelektinę nuosavybę ir išsklaidyti bent dalį stereotipų.

Knygoje „Intelektinės nuosavybės apsauga kūrybinėse industrijose“ (autoriai Ramūnas Birštonas, Jūratė Liauksminaitė; VU Teisės fakultetas ir Lietuvos autorių teisių ir gretutinių teisių komisija) paprasta ir glausta forma pateikiama išsamių žinių apie visas su kūrybinėmis industrijomis susijusias intelektinės nuosavybės teises: autorių teises, gretutines teises, dizaino, išradimų, prekių ženklų ir komercinių paslapčių apsaugą bei apsaugą nuo nesąžiningos konkurencijos, detaliau aptariant galimus teisių įgyvendinimo būdus, šių teisių tarpusavio sąveiką, darbo santykių pagrindu sukurtų kūrinių priklausomybę bei kitus reikšmingus klausimus. Autoriai tikisi, kad knyga taps parankine priemone, kuri padės kūrybinių industrijų atstovui ar studentui greitai rasti ir suprasti svarbiausius atitinkamos intelektinės nuosavybės teisės veikimo aspektus, jos privalumus ir trūkumus.

Knygą galite įsigyti internetiniuose knygynuose patogupirkti.ltknygos.lthumanitas.lt, vaga.lt, fiziniuose knygynuose: „Vaga“, „Akademine knyga“, „Versmė“ ir kitur.