Gruodžio 3-ioji – Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena
Turimais duomenimis Vilniaus universitete studijuoja daugiau nei šimtas negalią turinčių studentų ir dirba per trisdešimt negalią turinčių darbuotojų.
Viena jų – vokiečių filologijos antrakursė Ugnė Žilytė – dalijasi savo patirtimi ir įspūdžiais: „Nuo vaikystės turiu regėjimo negalią, bet šis sutrikimas netrukdo man studijuoti. Šiais laikais daugelis knygų ir kitos medžiagos yra internetinėje erdvėje, o jei ir nėra, tai galima nusiskenuoti ir, dirbant kompiuteriu, viską perskaityti, naudotis juo atsiskaitymams. Po auditorijas ir koridorius vaikštau su baltąja lazdele, kad nepražiopsočiau kokio nors laiptelio ir kiti studentai mane pastebėtų. Universitete žmonės geranoriški. Svarbiausias dalykas – neslėpti savo sutrikimo ar jo nesigėdyti. Džiaugiuosi savo studijomis Universitete.“
Šiais metais Universitete pradėjusi dirbti neįgaliųjų reikalų koordinatorė Indrė Širvinskaitė nuolat ir įvairiais būdais stengiasi sužinoti, kuriems negalią turintiems žmonėms ir kaip Universiteto bendruomenė galėtų padėti. Poreikiams išsiaiškinti sukurtos apklausos studentams ir darbuotojams, vyksta renginiai pirmakursiams bei vyresniems studentams, taip pat – administracijos darbuotojams, nauji dėstytojai supažindinami su priemonėmis, kuriomis būtų galima užtikrinti studijų prieinamumą.
Vykdomi asmeniniai susitikimai su negalią turinčiais studentais, padedantys išsiaiškinti individualius poreikius, imamasi priemonių, kad šie poreikiai būtų atliepiami.
Kalbant apie negalią, svarbu pabrėžti, jog ne visi negalios tipai ir formos yra matomi. Universitetas siekia sudaryti sąlygas studijuoti ir psichikos sutrikimų, mokymosi sunkumų turintiems studentams, išsiaiškinti jų poreikius, pripažinti mokymosi sunkumus kaip negalią. Tokį poreikių nustatymo iššūkį padeda spręsti Psichologinio konsultavimo ir mokymų centras (PKMC) prie Filosofijos fakulteto. PKMC dirba specialistai, atliekantys psichologinį įvertinimą bei konsultuojantys mokymosi sunkumų turinčius studentus.
Negana to, studentai patys buriasi tam, kad atstovautų savo poreikius, keltų klausimus, diskusijas. Filologijos fakultete negalią turinčių studentų susitikime buvo nuspręsta kurti neįgaliųjų studentų draugiją. Tai tikrai netruks įvykti ir neabejotinai praturtins mūsų Alma Mater!