Gabrielė Stupurienė: „Viešinti mokslinių tyrimų duomenis turėtų būti privaloma“

Sukurta: 07 gruodžio 2017

 

stupuriene photo2Viena iš akcijos „Rinkis MIDAS – laimėk dvigubai“ laimėtojų – Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto doktorantė Gabrielė Stupurienė. Su ja kalbamės apie dalijimosi duomenimis naudą, jos paviešintų duomenų rinkinį, susijusį su tarptautinio mokinių informatikos ir informatinio mąstymo konkurso „Bebras“ užduočių sprendimo rezultatais, ir kitus vykdomus tyrimus.

Ar sunku buvo pasiryžti ir paviešinti duomenis? Kaip manote, kas motyvuoja tyrėjus dalintis duomenimis ar, priešingai, juos stabdo?

Mano požiūriu, duomenų viešinimas turėtų tapti privalomas. Man asmeniškai visai nesunku juos paviešinti, gal kaip tik atsiras bendraminčių ir kartu bus galima įvykdyti naujų tyrimų. Manau, tai yra mokslo kultūros dalykas, kai kiekvienas galvoja, jog kažką paviešinęs po to liks it musę kandęs, jei kitas pasinaudojęs tais duomenimis gaus geresnius rezultatus.

Kokio mokslinio tyrimo duomenis publikavote MIDAS? Kas labiausiai paskatino rinkis MIDAS?

MIDAS publikavau bendro mokslinio tyrimo su užsienio mokslininkais duomenis, kurie susiję su tarptautinio mokinių informatikos ir informatinio mąstymo konkurso „Bebras“ užduočių sprendimo rezultatais Lietuvoje, Italijoje, Suomijoje, Švedijoje, Australijoje ir Pietų Afrikos Respublikoje. Tyrimu „Exploring Bebras tasks content and performance: a multinational study“ buvo siekiama įsitikinti, ar skirtingų šalių mokyklų sistemos ir ugdymo programos turi įtakos sprendžiant vienodus uždavinius. Iš viso buvo analizuota 115 400 mokinių rezultatų. Viešai paskelbti duomenis nutariau galbūt vedina smalsumo ir vis daugėjant informacijos ir reklamos apie MIDAS. Nors jau buvau girdėjusi apie šį duomenų archyvą dar prieš paskelbiant akciją „Rinkis MIDAS – laimėk dvigubai“, niekada nesinaudojau.

Kokius kitus mokslinius tyrimus šiuo metu vykdote arba planuojate vykdyti ateityje?

Kiti mano tyrimai taip pat susiję su mokomosiomis informatikos užduotimis bei informatinio mąstymo ugdymu. Planuojamas bendras tyrimas su Didžiosios Britanijos tyrėjais, kuriuo siekiama išsiaiškinti, kokią įtaką informatikos mokymui turi mokomieji informatikos uždaviniai kortelių pavidale, ar tokia veikla be kompiuterio mokinius motyvuoja.

MIDAS – tai didžiausias ir moderniausias Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų archyvas, kuriame galima sukaupti iki 3 petabaitų duomenų. MIDAS registruotiems naudotojams skiriama 100 GB erdvės mokslinių tyrimų duomenims tvarkyti. Taip pat sudaroma galimybė naudotis įdiegta duomenų analizės (valymo, filtravimo, normavimo, statistinio apdorojimo, dimensijos mažinimo, klasifikavimo, grupavimo, grafinio vaizdavimo ir kt.) priemone DAMIS; publikuojant mokslinių tyrimų duomenis nemokamai gali būti priskiriami unikalūs skaitmeninių objektų identifikacijos numeriai DOI (angl. Digital Object Identifier) ir kt.