„DuoDi“: duomenų dienos – pirmąkart Vilniaus universitete  

Sukurta: 14 birželio 2018

duodi

Vilniaus universiteto (VU) biblioteka, siekdama ugdyti mokslininkų ir tyrėjų mokslinių tyrimų duomenų (MTD) valdymo kompetencijas, skatinti duomenų viešinimą ir gerąją mokslinių tyrimų duomenų valdymo praktiką, gegužės 10 – birželio 7 dienomis pirmąkart VU organizavo „DuoDi“ – duomenų dienas ir pradėjo nuo VU Gyvybės mokslų centro (GMC).

 „DuoDi“ tikslas – supažindinti VU GMC mokslo bendruomenę su mokslinių tyrimų duomenų valdymu ir Nacionalinio atviros prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvo (MIDAS) galimybėmis, skatinti juos talpinti duomenis į MIDAS bei viešinti, publikuoti, t. y. duoti.

Per mėnesį trukusias „DuoDi“ buvo surengti penki susitikimai, o jų metu – trijų žingsnių (kartų) edukacinės dirbtuvės. Visų renginių metu GMC mokslininkai ir tyrėjai sužinojo apie MTD valdymą, duomenų valdymo planus, nacionalinį mokslo duomenų archyvą MIDAS, kaip saugiai tvarkyti mokslinių tyrimų duomenis ir juos viešinti. GMC mokslininkai ir tyrėjai pirmieji susipažino su VU bibliotekos interneto svetainėje naujai pristatoma „Mokslinių tyrimų duomenų valdymas“ skiltimi, kurioje pateikiama aktuali informacija mokslinių tyrimų duomenų valdymo klausimais, o šios skilties „Mokslinių tyrimų duomenų valdymo planavimas“ potemėje – mokslinių tyrimų duomenų valdymo plano šablonas ir mokslinių tyrimų duomenų valdymo plano rengimo elektroninė priemonė. Be to, mokslininkams buvo teikiamos individualios konsultacijos MTD valdymo klausimais.

Pasak organizatorių, neabejotinai „DuoDi“ renginių metu GMC mokslininkų ir tyrėjų įgyta geroji patirtis ir kompetencija leis plėtoti atvirojo mokslo idėjas ir kurti mokslinių tyrimų duomenų valdymo ekosistemą, naudojantis MIDAS infrastruktūra ir viešinti mokslinių tyrimų duomenis bei jų rinkinius, o bibliotekai – plėtoti akademinės bendruomenės mokslinių tyrimų duomenų valdymo poreikius atitinkančias paslaugas.

VU GMC yra pirmasis VU padalinys, kuriame vyko VU bibliotekos inicijuotas „DuoDi“ duomenų dienų renginių ciklas, kurių metu Biblioteka pakvietė GMC mokslininkus ir tyrėjus žengti tris žingsnius: PRIIMTI iššūkį – susipažinti ir įvaldyti bibliotekos siūlomus visus mokslinių tyrimų duomenų valdymo instrumentus, VEIKTI – išmokti aktyviai ir efektyviai tvarkyti savo mokslinių tyrimų duomenis ir jų metaduomenis mokslo duomenų archyve MIDAS ir PRASIVERŽTI – publikuoti-viešinti-dalintis savo mokslinių tyrimų duomenimis ir jų metaduomenimis.

Pirmąją edukacinių dirbtuvių „Trys žingsniai, tvarkant mokslinių tyrimų duomenis“ dieną mokslininkai sužinojo apie mokslinių tyrimų duomenų valdymo planus, jų struktūrą, būtinus elementus juos rengiant, duomenų valdymo principus ir rengimo priemones, taip pat ir mokslinių tyrimų projektus finansuojančių institucijų keliamus reikalavimus valdymo plano sudarymui. Antroji ir trečioji edukacinių dirbtuvių dienos buvo skirtos supažindinti mokslo bendruomenę su mokslinių tyrimų duomenų valdymu ir MIDAS galimybėmis bei teikiamomis paslaugomis. Pastarąsias pristatė dr. Žibutė Petrauskienė, mokslininkas dr. Saulius Maskeliūnas MIDAS demonstravo praktiškai, o prof. dr. Olga Kurasova pristatė duomenų analizės DAMIS įrankio funkcionalumą ir galimybes.

„DuoDi“ duomenų dienų renginiuose dalyvavo 26-ši VU GMC mokslininkai ir tyrėjai, iš jų aktyviausi buvo vyresnieji ir jaunesnieji mokslo darbuotojai.

Pirmosios „DuoDi“ renginių „Pažinties“ dienos VU GMC proga apdovanoti VU bibliotekos 2017 m. organizuotos akcijos „Rinkis MIDAS – laimėk dvigubai“ pirmojo etapo laimėtojai: lektorius Giedrius Trakimas (VU GMC Biomokslų institutas) ir doktorantas Andrius Merkys (VU GMC Biotechnologijos institutas), pateikę ir publikavę MIDAS mokslinių tyrimų duomenis.

Kodėl kiekvienam mokslininkui svarbu tinkamai tvarkyti mokslinių tyrimų duomenis?

 Efektyvus mokslinių tyrimų duomenų valdymas:

  • didina MTD matomumą, cituojamumą ir sklaidą,
  • didina mokslininkų ir tyrėjų karjeros galimybes,
  • įgalina ilgalaikį bei patikimą MTD saugojimą ir mažina jų praradimo riziką,
  • plečia daugiadalykio, tarptautinio bendradarbiavimo ir bendradarbiavimo su verslu galimybes.

2016 m. „Wiley“ leidyklos atliktos mokslininkų ir tyrėjų apklausos duomenimis (Wiley Open Science Researcher Insights Survey 2016) daugiau nei du trečdaliai (69 proc.) mokslininkų atveria (viešina) savo mokslinių tyrimų duomenis ir teigia, kad tai yra svarbu jų srities tyrimams.

Jeigu norėtumėte duomenų dienas organizuoti savo padalinyje, sužinoti daugiau informacijos apie mokslinių tyrimų duomenų valdymą, MIDAS archyvą ar duomenų valdymo planus – kreipkitės!

Informacija pasiteiravimui: dr. Žibutė Petrauskienė, tel.: (8 5) 219 5059, el. paštas , Saulėtekio al. 5, A412 kab., Vilnius.

VU biblioteka visus VU mokslininkus ir tyrėjus kviečia kurti atvirojo mokslo bendruomenę ir puoselėti mokslinių tyrimų duomenų valdymo kultūrą universitete!