Atviras neįgaliesiems Vilniaus universitetas: kryptis, kuria einame
Vilniaus universitetas nuosekliai dirba, siekdamas sukurti tinkamas studijų ir darbo sąlygas turintiems negalią bendruomenės nariams. Šiuo metu – tai viena prioritetinių krypčių puoselėjant bendruomeniškumą, į studentą orientuotas, kokybiškas studijas bei organizaciją, kurioje gera dirbti.
Neįgaliųjų reikalų koordinatoriaus pareigybė Universitete atsirado beveik prieš metus. Pasak šias pareigas einančių Linos Garbenčiūtės ir Indrės Širvinskaitės, pagrindinis jų tikslas – kurti sąlygas, kad negalią turintys bendruomenės nariai Universitete jaustųsi oriai ir galėtų būti savarankiški.
Vienas svarbiausių darbų – strategija ir veiksmų planas „Atviras neįgaliesiems universitetas 2017 – 2020“. Šiame dokumente išsikeltas esminis tikslas – užtikrinti lygiavertes studijų ir darbo sąlygas žmonėms su negalia. Neseniai su juo supažindinta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pažymėjo, kad strategija savo turiniu atliepia Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo bei Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas. Taip pat buvo pasveikinta Vilniaus universiteto iniciatyva skirti daugiau dėmesio pažeidžiamų grupių integracijai bei lygių galimybių studijų organizavimo ir darbo santykių srityje užtikrinimui (su dokumentu galite susipažinti čia).
Dokumento projektas rengtas į pagalbą pasitelkus šios negalios srities specialistus, ekspertines neįgaliųjų organizacijas, studentus bei kitus bendruomenės narius.
Šiame etape strategijos projektą teikiame platesnės bendruomenės dalies vertinimui (su projektu galite susipažinti čia). Tikimės, jog, susipažinę su šiuo dokumentu, pateiksite savo pasiūlymus ir pastebėjimus.
Šiuo metu toliau tęsiami darbai, skatinantys žmonių su negalia įtrauktį Universitete. Nuolat siekiama išsiaiškinti studentų ir darbuotojų, turinčių negalią, poreikius – vykdomos apklausos, individualios konsultacijos.
Neįgaliųjų reikalų koordinatorės jau per šių metų pirmąjį pusmetį gali įvardinti ne vieną veiklą. Po susitikimo su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga Universitetui buvo pateiktos rekomendacijas, kaip pagerinti VU senųjų rūmų aplinką regos negalią turintiems asmenims. Specialaus renginio, skirto sensorinės negalios pažinimui, metu Universiteto bendruomenės nariai turėjo galimybę išgirsti, kaip geriausiai pritaikyti mokymosi aplinką regos ar klausos negalią turintiems asmenims. Kartu su Informacinių technologijų taikymo centro darbuotojų pagalba parengtas taktilinis VU senųjų rūmų kiemelių žemėlapis, kuris, tikimasi, padės geriau orientuotis regos negalią turintiems studentams. Nuo rudens planuojama parengti rekomendacinę informaciją dėstytojams, kaip pritaikyti savo paskaitas skirtingą negalią turintiems asmenims.
Taip pat jau parengtas būtiniausių Universiteto aplinkos pritaikymo darbų sąrašas, kartu su Turto valdymo ir paslaugų centru šiuo metu atliekami paruošiamieji darbai. Vienas didžiausių laukiančių iššūkių – Universiteto senųjų rūmų pritaikymas riboto judumo asmenims. Tad siekiama bendradarbiauti su Kultūros paveldo departamentu, neįgaliuosius atstovaujančiomis organizacijomis bei kitomis suinteresuotomis pusėmis, ieškant geriausių sprendimo būdų.
Jeigu turite pastebėjimų, pasiūlymų ar klausimų negalios reikalų koordinatorėms, galite susisiekti: tel. 8 5 2193161, 8 673 16577; el. paštu ar