Akcija „Aukštojo mokslo laidotuvės“ - ar buvome išgirsti?

Sukurta: 14 gruodžio 2017

 

Šį pirmadienį, gruodžio 11 d. nuo pat ryto Vilniaus universiteto Filosofijos ir Istorijos fakultetų langai buvo dabinami gedulo kaspinais, skambėjo laidotuvių muzika. Taip mūsų akademinė bendruomenė Seimo nariams perdavė žinią - nesiėmus veiksmų, aukštąjį mokslą teks laidoti. Bendruomenės naujienlaiškiui trumpai pakalbinome šios akcijos iniciatyvinės grupės "Paskutinis prioritetas" narius dr. Donatą Petružytę, dr. Rūtą Žiliukaitę, dr. Antaną Kairį ir dr. Liutaurą Gudžinską.

laidotuvėsKokiais tikslais buvo įkurta iniciatyva Paskutinis prioritetas? Gal galite išvardinti tris pagrindinius?

Iniciatyva buvo pradėta siekiant sutelkti mokslininkus protesto akcijai dėl nepakankamo mokslo ir studijų finansavimo ir reikalauti iš politikų atsakomybės dėl (priimamų ir nepriimamų) sprendimų, kurie su vis didesniu pagreičiu naikina šalies mokslo ir universitetinių studijų sektorių.

Kiek žmonių iš VU bendruomenės dalyvauja šioje iniciatyvoje. Ar ši iniciatyva apjungia akademikus ir iš kitų universitetų?

Iniciatyva gimė seniausiame VU fakultete - FsF. Mes nesame suskaičiavę tiksliai, kiek mūsų bendruomenės narių joje dalyvauja. Tačiau įsitraukusių yra tikrai nemažai. Išskirtinai daug prie iniciatyvos prisidėjo VU FsF profesinės sąjungos ir Humanitarinių ir Socialinių mokslų asociacijų sąjūdžio nariai.

Iniciatyva palaipsniui pritraukia vis daugiau žmonių. Mezgasi bendradarbiavimo ryšiai su kitais mūsų universiteto fakultetais bei kitomis akademinėmis institucijomis ar mažiau formaliomis akademinėmis bendruomenėmis, susivienijimais ir t.t.

Kokio palaikymo tikitės iš VU bendruomenės plėtojant šią iniciatyvą? Kuom galėtų būti naudingi studentai ir administracija?

Tai ko labiausia reikia, siekiant ilgalaikių tikslų ir esminių pokyčių, tai visuotinio akademinės VU bendruomenės susitelkimo, įsitraukimo. Neabejotinai reikalingas (viešas) administracijos palaikymas. Studentų  palaikymas ir pagalba taip pat reikalinga - jie yra mūsų problemų dalininkai ir būtent jie tiesiogiai patiria žemo mokslo finansavimo ir nepakankamų dėstytojų atlyginimų padarinius. Mes jau matome ir studentų bendruomenės “budimo” apraiškų, prisidedant prie problemos viešinimo ir konkrečios pagalbos mūsų veikloje.

Kokio atgarsio VU bendruomenėje sulaukė akcija „Aukštojo mokslo laidotuvės“? Gal teko girdėti, ką apie tai mano studentai?

Akcija sulaukė didelio palaikymo iš įvairių akademinės bendruomenės sluoksnių. Studentai taip pat dalinosi palaikymu, tiek tiesiogiai išsakydami savo pritarimą akcijai susitikimuose su dėstytojais, tiek dalindamiesi žinute apie akciją socialiniuose tinkluose.

Akcija „Aukštojo mokslo laidotuvės“ buvo organizuota gana žaibiškai. Gal ateity vertėtų pagalvoti apie platesnį VU bendruomenės įtraukimą? Kokius žingsnius planuojate ateity?

Taip, mes iš tiesų paskutinėmis savaitėmis dirbome labai dideliu tempu, daugeliu krypčių (vyko susitikimai su Seimo nariais ir frakcijomis, su ŠMM atstovais, bendradarbiavome su žurnalistais ir t.t.). Be to, Laidotuvių akcijos organizavimo būdas tam tikra prasme atskleidžia bendruomeninės veiklos spontaniškumą, gaivališkumą ir gyvybingumą. Manyčiau, kad tai ir yra stiprioji mūsų iniciatyvos pusė - mes galime greitai, spontaniškai veikti. Turbūt, kaip jau anksčiau minėjome, svarbus būtų ne tik ir ne tiek akademinės bendruomenės organizavimas iš viršaus, bet bendruomenės telkimasis iš apačios - vykstantis galbūt ir stichiškai, bet su natūraliems procesams būdinga tvarka ir jėga.

 Ačiū