Šiuolaikiniai vartai į LDK lobynus

2015-05-17 10:00
Istorija nenuobodžiai

Jeigu kažkam dar vis atrodo, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorija – tai kunigaikščių vardai, istorinių mūšių datos ir Lietuva iki Juodosios jūros, tai tiesiog privalu aplankyti „Orbis Lituanie“ internetinę svetainę http://www.ldkistorija.lt/. Čia atsiskleidžia daug intriguojančių detalių, kaip, pavyzdžiui, seniausio SPA centro Lietuvoje istorija ar kaip valgyti žolę, midaus gamybos technologija ar kuo nelengva pilies kasdienybė, ir, žinoma, iš istorijos vadovėlių žinomos asmenybės, tačiau dažniausiai – mažiau girdėtam amplua.

Visa tai – oficialiai prieš metus pabaigto projekto „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ rezultatas. Tačiau ir šiandien šio tinklapio populiarumas neblėsta tiek eilinių istorijos mylėtojų, tiek besimokančiųjų tarpe. Netikėto dėmesio sulaukia atskiros temos, kaip, pavyzdžiui, teismų, medicinos, maisto istorija. Tad visuomenės patogumui visai neseniai buvo sukurta ir mobili web aplikacija http://m.ldkistorija.lt/. Programėlė net praplečia svetainės funkcijas: ją galima naudoti kaip informacijos apie lankomą istorinį objektą šaltinį arba domintis tam tikra tematika susidėlioti maršrutą iš anksto.

Istorija nenuobodžiai

Pasak „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ projekto vadovo Žilvino Jančoro, norėjosi sukurti kitokį, inovatyvų, nestandartinį produktą, kur kiekvienas užsukęs pasidomėti „užkibtų“, o jame patrauklios informacijos rastų tiek jaunas, tiek ir vyresnis Lietuvos gyventojas. Juk tai istorija iš kiek kitokios perspektyvos, bandant suprasti, kuo ir kaip jie gyveno.

Į projektą įsijungė net keletas Vilniaus universiteto padalinių. Istorijos fakulteto dekanas dr. Rimvydas Petrauskas atkreipia dėmesį, kad tai patraukli, tačiau kartu ne vien pramoginė, bet ir visiškai istoriniais faktais pagrįsta svetainė: „Galima tik pasidžiaugti, jog į projektą įsijungė beveik visi LDK laikus tyrinėjantys Lietuvos istorikai. Tai buvo apie 50 žmonių komanda, kuri šio darbo ėmėsi labai entuziastingai: nuo originalių istorinių, bet laisvesniu stiliumi parašytų tekstų iki, kiek įmanoma, autentiką atspindinčių tuos tekstus papildančių iliustracijų ar video medžiagos. Tai savotiška LDK enciklopedija, kur tradicinius faktus praplėtė neretai tik istorikų tekstų išnašose pasirodančios žavios įdomybės.“

Šiame projekte pagrindiniu uždaviniu LDK istorikams buvo skaitytojų sudominimas. O svetainės lankomumas ir kūrėjus pasiekiantys atsiliepimai byloja, kad tai pavyko pasiekti. Istorikų parengta beveik 800 tekstų sankaupa, temos ir potemės tapo praplečiančio akiratį laisvalaikio skaitiniais tiek išmanantiems LDK istoriją, tiek ir beveik nieko apie ją nežinantiems. Pasak dr. R. Petrausko, šiuo projektu tarsi užbėgta į priekį – tik pastaruoju metu daug pradėta kalbėti apie mokslinių tyrimų populiarinimą, o „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ nuo jo sumanymo pradžios būtent ta idėja ir buvo paremtas.

„Kai kalbame apie šį projektą, tai dažniausiai turime minty tik svetainę. Tačiau jis turi ir antrąją savo dimensiją – suskaitmenintą J. Lelevelio kartografijos kolekciją. Pastaroji labiau skirta tikslinei auditorijai, bet taip pat svarbi ir kaip rimtas įrankis žemėlapiams analizuoti, juos apžiūrėti, palyginti ir pan. Taip tie žemėlapiai šiuolaikiškais būdais pirmą kartą tapo prieinami platesnei auditorijai“, – projekto antrąjį dėmenį primena Ž. Jančoras.

Projektas, kurį pastebi ir vertina

Projekto sumanytojai ir įgyvendintojai sutinka, kad projekto didžiausias įvertinimas, kai jis gyvas, kai jo rezultatais naudojamasi. Vis dėlto, ne mažiau malonu sulaukti ir apdovanojimų. O projektas „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ tokių turi ne vieną. Skaitmeninių kūrybinių industrijų apdovanojimuose „PixelAWARDS“ už geriausius projektus, produktus bei sprendimus, kuriuos kuriant panaudota skaitmeninių technologijų ir kūrybiškumo sintezė vos sukurta svetainė pelnė statulėlę „Metų skaitmeninių kūrybinių industrijų projektas“. Finansų ministerijos inicijuota „Europos burių“ statulėlė atiteko už suteiktas e-galimybes. Geriausiame elektroninio turinio sprendimų konkurse „Naujasis knygnešys“ LDK istoriją pristatantis projektas pripažintas geriausiu e. turinio sprendimu Lietuvoje 2013 m. O kaip geriausias mokslo populiarinimo projektas internete jis įvardintas ir pernai vykusiuose LOGIN apdovanojimuose.

„Visos nominacijos ir visi apdovanojimai – tai mus pasiekiantys patvirtinimai, jog pavyko atlikti darbą, kuris buvo pastebėtas, įvertintas“, – sako Istorijos fakulteto dekanas.

Ateityje planuojama svetainę išversti ir į anglų kalbą, kad su LDK istorijos laikotarpiu galėtų susipažinti ir tarptautinė bendruomenė. Taip pat projekto kūrėjai tiki, kad šį portalą galima plėsti net trimis dimensijomis: laiko (pradėta nuo LDK, bet nemažiau įdomios ir kitos epochos), gylio (daugiau straipsnių, medžiagos), temų ir potemių. Galima ir verta kalbėti ir apie integracinius susiejimus. Projekto vadovas Ž. Jančoras pasakoja dėl tolesnio projekto vystymo pradėjęs kalbėtis su Valdovų rūmais: „Būtų gera ir yra galimybių integruoti visą turimą informaciją apie LDK į vieną sistemą bei tapti vartais į LDK istoriją.“

Tad projektas „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ – unikalus ir pavykęs bandymas perteikti šalies istorinį laikotarpį, o darbas jame ir pamokos – tai pamatas tolesnėms panašioms prasmingoms veikloms.

ERPF



Komentarai

  1. Tomas Jurkšas, 2017 lapkričio 11 8:11 #

    laba diena,
    aš esu istorijos mylėtojas, Kai tik turiu laisvą minutę tai vis pavartau puslapį http://www.ldkistorija.lt , kurį kaip suprantu kuriate Jūs. tik labai pasigendu vieno paprasto dalyko – ILIUSTRACIJŲ. Siūlau autoriams truputėlį pasistengti ir papildyti savo straipsnius nuotraukomis iš muziejų, ar rankraščių faksimilėmis ar kažkuo panašiai.
    taip mes labiau susipažinsime su Lietuvos istorija ją labiau pamilsime….
    Prisiminkime, kokia buvo populiari laida BŪTOVĖS SLĖPINIAI. Ji gi atsirado tik po kritikos kad nuobodūs veidai (kalbančios galvos) televizijos ekranuose, Aš pats girdėjau kaip komentavo mano laišką kad tokia idėja yra puiki. tai ir jums linkiu papildyti savo straipsnius įvairia medžiaga kuri būtų patraukli.
    Pabandykime pažiūrėti ir pagalvoti ką veikia mūsų vaikai jaunuoliai ar ir pagyvenę žmonės autobusuose – brauko feisbuą , delfi ir kitokius portalus kur galima susipažinti per kelias minutes. tai ir jums linkiu kažką pagalvoti tokia linkme.
    Tomas Jurkšas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *