Konferencija „Aukštasis mokslas ir negalia: be paslaugų nebus diplomo?“
Kasmet Tarptautinės žmonių su negalios dienos proga Vilniaus universiteto (VU) Bendruomenės vystymo skyrius kviečia dalintis gerosiomis praktikomis ir diskutuoti apie Lietuvos aukštojo mokslo prieinamumą negalią turintiems asmenims.
Šių metų konferencija skirta paslaugų studentams (-ėms) su negalia temai. Kalbėdami apie paslaugas (angl. support services), turime omenyje asmeninio asistento, individualios pagalbos, pagalbos mokantis (angl. tutoring) ir mentorystės, konspektavimo, gestų kalbos vertimo ir kitas paslaugas, kurios leidžia studentams (-ėms) su negalia visavertiškai įsitraukti į akademinį ir socialinį universiteto gyvenimą bei sėkmingai įgyti aukštąjį išsilavinimą.
Nors kituose Europos universitetuose patirtis šioje srityje skaičiuojama dešimtmečiais, Lietuvoje kol kas matome tik kai kurių būtinųjų paslaugų užuomazgas. Asmeninio asistento paslauga nacionaliniu mastu neseniai pradėta teikti pilotinio projekto rėmuose; dėl išaugusios paklausos vis dažniau kalbama apie gestų kalbos vertėjų trūkumą; konspektavimo paslaugų praktikos apskritai dar beveik neturime.
Konferencijos metu kelsime klausimus: kokių paslaugų reikia, kad asmenims su negalia būtų sudarytos tinkamos sąlygos studijuoti ir sėkmingai įgyti aukštąjį išsilavinimą? Kokios priežastys lemia šių paslaugų trūkumą, kaip užtikrinti jų kokybę ir prieinamumą? Galiausiai, ko galime pasimokyti iš užsienio patirties organizuojant paslaugas studentams (-ėms) su negalia?
Konferencijoje gerąja patirtimi dalinsis ARQUS projekto partneris Karl-Franzens-Universität (Gratz, Austrija), pranešimus skaitys VU, Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA), Lietuvos studentų sąjungos (LSS), Valstybinio studijų fondo (VSF), Lietuvos kurčiųjų draugijos (LKD), Lietuvių gestų kalbos vertimo centro, Vilniaus miesto socialinės paramos centro atstovai (-ės).
Konferencijos įrašas: https://www.youtube.com/watch?v=KmbFW_aDwJo&feature=youtu.be
Programa
10:00 |
Įžanginis žodis |
10:10 |
Konferencijos programos pristatymas. VU patirtis teikiant paslaugas studentams su negaliaIndrė Širvinskaitė, Vilniaus universitetas |
10:25 |
Individualių poreikių turinčių studentų pasitenkinimas teikiamomis paramos sistemomisViktorija Žilinskaitė, Lietuvos studentų sąjunga |
11:05 |
Užsienio patirtys studijų prieinamumo didinimui LietuvojeVilius Mickūnas, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė |
11:35 |
Valstybės teikiamos pagalbos studentams su negalia problematikaIeva Rutavičiūtė, Valstybinis studijų fondas |
12:00 |
Asmeninio asistento paslaugos neįgaliesiems: kokią pagalbą gali gauti studijuojantysAnastasija Pydyk, Vilniaus miesto socialinės paramos centras |
12:15 |
Lietuvių gestų kalbos vertėjas švietimo sistemojeRamunė Leonavičienė, Lietuvių gestų kalbos vertimo centras |
12:35 |
Rekomendacijos dėl studijų aplinkos pritaikymo klausos negalią turintiems studentamsKęstutis Vaišnora, Lietuvos kurčiųjų draugija |
13:00 |
Services for students with disabilities at Karl-Franzens-University Graz: Development and experiences in 25 yearsBarbara Levc Karl-Franzens-Universität |
13:40 |
Diskusija: Kaip užtikrinti kokybiškas paslaugas studentams (-ėms) su negalia?Moderatorius: VU SA prezidentas Justas Kvedaravičius |
15:00 |
Pabaiga |
Kontaktai
Diskusija: Kaip užtikrinti kokybiškas paslaugas studentams (-ėms) su negalia?
13:40
Diskusijos metu bus aptarta studentams su negalia suteikiamų paslaugų svarba. Iš skirtingų perspektyvų pažvelgę į dabartinę situaciją ir pagrindinius iššūkius, sieksime apsibrėžti vizijos, kaip užtikrinti tokias paslaugas, kurios atitiktų studentų (-čių) poreikius ir sudarytų sąlygas sėkmingai siekti aukštojo išsilavinimo. Diskusijoje dalyvaus:
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Monika Ošmianskienė;
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vyriausioji specialistė prof. dr. Salvinija Petrulytė;
LSS viceprezidentė Viktorija Žilinskaitė; VU studentas Domantas Čikota;
VDU specialistas negalios reikalams Martynas Vitkus;
VU neįgaliųjų reikalų koordinatorė Indrė Širvinskaitė.
Diskusiją moderuos VU SA prezidentas Justas Kvedaravičius
Individualių poreikių turinčių studentų pasitenkinimas teikiamomis paramos sistemomis
10:25
Ar esamos paramos sistemos tenkina individualių poreikių turinčių studentų lūkesčius?
Viktorija Žilinskaitė pristatys 2020 m. atlikto tyrimo, kurio tikslas buvo išsiaiškinti studentų pasitenkinimą esamų finansinės, akademinės ir psichologinės paramos sistemų veikimu, rezultatus bei LSS siūlymų paketą.
Užsienio patirtys studijų prieinamumo didinimui Lietuvoje
11:15
Pranešime bus pristatyta, kaip, remdamiesi užsienio universitetų patirtimis teikiant paslaugas studentams su individualiais poreikiais, galime kurti visiems prieinamesnę studijų aplinką ir labiau įgalinantį studijų procesą.
Valstybės teikiamos pagalbos studentams su negalia problematika
11:55
Valstybės teikiamos pagalbos studentams su negalia problematika: Pranešime aptariami valstybės teikiamos finansinės paramos studentams su negalia privalumai ir trūkumai, taip pat kaip šios paramos rūšies ryšys su kitomis paramos formomis bei galimas skirtingų paramos rūšių formų derinimas didinant efektyvumą.
Asmeninio asistento paslaugos neįgaliesiems: kokią pagalbą gali gauti studijuojantys
12:20
Pranešėja pristatys, kaip šiuo metu yra organizuojama asmeninio asistento paslauga ir kokią pagalbą asmeninis asistentas gali suteikti. Taip pat ji aptars, kokią pagalbą gali gauti studentai su negalia, jeigu nuspręstų naudotis asmeninio asistento paslaugomis.
Services for students with disabilities at Karl-Franzens-University Graz: Development and experiences in 25 years
13:25
The presentation will give a short overview about the development of services for students with disabilities at Austrian universities, which happened in close relation to the independent living movement.
Further the presentation will focus on the Disability Resource Center at Karl-Franzens-University Graz. It describes the principles of the work of the center, the legal background and then the services the center offers to students and staff.
The focus there will be especially on accessible study material, accessible exams and assistance in courses
Rekomendacijos dėl studijų aplinkos pritaikymo klausos negalią turintiems studentams
13:00
Dažnai kyla klausimai, kodėl tiek mažai aukštosiose mokyklose studijuoja studentų su klausos negalia? Kokie iššūkiai jiems kyla? Kaip tuos iššūkius galima įveikti ir kokių priemonių tam reikia? Savo pranešime pristatysime, kaip tinkamai pritaikyti studijas studentams su klausos negalia, kad ateityje vis daugiau asmenų su klausos negalia rinktųsi studijuoti aukštosiose mokyklose.
Lietuvių gestų kalbos vertėjas švietimo sistemoje
12:15
Lietuvių gestų kalbos vertimo centro pristatymas: kokias paslaugas teikia gestų kalbos vertėjai ir kaip jas užsisakyti? Kiek vertimo paslaugų teikiama švietimo srityje? Į ką reikia atkreipti dėmesį, kai dirbama su gestų kalbos vertėju?