Studijų pasiekimų vertinimas
Universitete gali būti atliekamas nuolatinis, tarpinis ir galutinis studijų dalyko (modulio) studijų pasiekimų vertinimas.
Dalyko (modulio) studijos baigiamos galutiniu studijų pasiekimų vertinimu – egzaminu arba studijuojančiojo savarankiškai atlikto darbo (projekto) įvertinimu.
Galutinis studijų dalyko (modulio) studijų pasiekimų įvertinimas gali būti sukauptas pažymys, kurio sudėtis apskaičiuojama pagal proporcijas, numatytas studijų dalyko (modulio) apraše. Pirmosios tęstinio dalyko (modulio) dalys gali būti vertinamos įskaita. Egzaminai ir įskaitos vyksta raštu arba raštu ir žodžiu. Kompiuteriu ar kitomis elektroninėmis priemonėmis atliekamas vertinimas prilyginamas vertinimui raštu.
Studijų rezultatus vertina dalyką (modulį) dėstęs, studijoms vadovavęs dėstytojas arba tos srities specialistų komisija, į kurią įeina ir dalyką (modulį) dėstęs, studijoms vadovavęs dėstytojas. Komisija studijų rezultatams vertinti gali būti sudaroma ir kitais atvejais, studijuojančiųjų motyvuotu prašymu.
Studijuojančiųjų įgytos kompetencijos dalyko (modulio) studijų pasiekimų galutinio vertinimo metu vertinamos dešimbale sistema – nuo 1 iki 10 balų, o per įskaitas – įskaita ar neįskaita.
Galimi ir kiti vertinimo principai (daugiau apie vertinimo sistemą Vilniaus universitete).
Studijų pasiekimų vertinimo laikas
Egzaminai ir įskaitos laikomi Vilniaus universiteto studijų kalendoriuje numatytu egzaminų laikymo laikotarpio metu.
Studijuojantysis, negalintis į galutinį dalyko (modulio) studijų pasiekimų vertinimą atvykti tvarkaraštyje nurodytu laiku dėl ligos arba kitos svarbios priežasties, kamieninio akademinio padalinio vadovui gali pateikti prašymą leisti galutinį dalyko (modulio) studijų pasiekimų vertinimą rengti kitu laiku, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo naujo studijų semestro pradžios.
Studijuojantysis, negalintis atvykti į tarpinį dalyko (modulio) atsiskaitymą nustatytu laiku dėl ligos arba kitos svarbios priežasties, gali, susitaręs su dalyką (modulį) koordinuojančiu dėstytoju, kamieninio akademinio padalinio vadovo leidimu laikyti atsiskaitymą kitu, su koordinuojančiu dėstytoju sutartu, laiku.
Apie neatvykimo į galutinį dalyko (modulio) studijų pasiekimų vertinimą ar tarpinį atsiskaitymą priežastį studijuojantysis privalo per tris darbo dienas nuo egzaminų laikymo laikotarpio tvarkaraštyje numatytos egzamino (įskaitos) datos pranešti kamieninio akademinio padalinio administracijai bei pateikti pateisinamąjį dokumentą, o jei dėl objektyvių priežasčių negali to padaryti, studijuojantysis privalo apie neatvykimo priežastį informuoti atsiradus pirmai galimybei.
Skolos, akademinės skolos ir jų likvidavimas
Neišlaikytus egzaminus (įskaitas) galima vieną kartą perlaikyti ne vėliau kaip per pirmas 2 naujo semestro savaites, o jei egzaminų laikymo laikotarpis buvo pratęstas, – per 2 savaites po pratęsto termino pabaigos. Per egzamino (įskaitos) perlaikymą neišlaikytas egzaminas (įskaita) yra skola.
Studijuojančiajam, neišlaikius dalyko (modulio) egzamino perlaikymo (t. y. gavus žemesnį nei 5 balai įvertinimą), yra fiksuojama skola, kuri gali būti likviduojama šiais atvejais:
- pakartojus iš naujo dalyką (modulį) – norint pakartoti iš naujo dalyką (modulį), studentas turi ne vėliau kaip likus 14 kalendorinių dienų iki semestro, kuriame yra vykdomas kartojamas studijų dalykas (modulis), pradžios pateikti VUSIS prašymą dėl leidimo kartoti studijų dalyko (modulio) studijas;
- perlaikius dalyką (modulį) eksternu po savarankiško kartojimo – norint perlaikyti dalyką (modulį) eksternu po savarankiško kartojimo, ne vėliau nei semestro, kuriame yra vykdomas perlaikomas dalykas (modulis) eksternu po savarankiško kartojimo, pirmojo mėnesio pabaigos studentas turi VUSIS pateikti prašymą dėl leidimo perlaikyti studijų dalyką (modulį) eksternu po savarankiško kartojimo. Svarbu pažymėti, jog studijų programos komitetas gali nustatyti dalykus (modulius), kurių negalima kartoti eksternu;
- dalyką (modulį) pakeitus kitu – norint dalyką (modulį) pakeisti kitu, studentas turi ne vėliau kaip likus 14 kalendorinių dienų iki semestro, kuriame yra vykdomas kartojamas studijų dalykas (modulis), pradžios pateikti VUSIS prašymą dėl leidimo pakeisti studijų dalyką (modulį) kitu studijų dalyku (moduliu). Svarbu pažymėti, jog studijų programos komitetas gali nustatyti dalykus (modulius), kurių negalima keisti kitais dalykais (moduliais).
Studijuojančiajam, pakartojus iš naujo dalyką (modulį), perlaikius pirmą kartą dalyką (modulį) eksternu po savarankiško kartojimo ar dalyką (modulį) pakeitus kitu dalyku, ir neišlaikius dalyko (modulio), o vėliau neišlaikius ir perlaikymo, yra fiksuojama akademinė skola, kuri yra likviduojama analogiškais skolos likvidavimo būdais.
Svarbu pažymėti, kad Vilniaus universiteto studijuojantieji, surinkę daugiau nei 15 ECTS (nuo 2024 m. rugpjūčio 1 d. – 20 ECTS) kreditų skolų ir (ar) akademinių skolų, yra šalinami iš Vilniaus universiteto.
Apeliacijos
Studijuojantysis, nesutinkantis su galutiniu dalyko (modulio) įvertinimu, ne vėliau kaip per septynias kalendorines dienas nuo galutinio dalyko (modulio) įvertinimo paskelbimo dienos, turi teisę motyvuotu raštu kreiptis į kamieninio akademinio padalinio ginčų nagrinėjimo komisiją. Apeliacijos dėl galutinio baigiamųjų egzaminų ar baigiamųjų darbų įvertinimo negali būti teikiamos.
Studijuojantysis dėl tarpinių atsiskaitymų, galutinio dalyko (modulio) studijų pasiekimų vertinimo, baigiamojo egzamino ar baigiamojo darbo gynimo procedūrinių pažeidimų, ne vėliau kaip per tris darbo dienas po tarpinių atsiskaitymų, galutinio dalyko (modulio) studijų pasiekimų vertinimo, baigiamojo egzamino ar baigiamojo darbo gynimo dienos, turi teisę motyvuotu raštu kreiptis į kamieninio akademinio padalinio ginčų nagrinėjimo komisiją.
Apeliacijoje turi būti:
- nurodytas pareiškėjo vardas, pavardė, pagrindinė studijų programa, universiteto suteikto elektroninio pašto adresas ir telefono numeris;
- apibūdintas pažeidimas ir nurodytas pareiškimo pagrindas, t. y. aplinkybės, pagrindžiančios pažeidimo padarymo faktą;
- konkretus pareiškėjo prašymas;
- pareiškėjo parašas, išskyrus atvejus, kai pareiškimas yra pateiktas Vilniaus universiteto studijų informacinėje sistemoje.
Kamieninio akademinio padalinio ginčų nagrinėjimo komisijos sprendimas dėl egzamino (įskaitos) įvertinimo yra galutinis.
Kiti kamieninio akademinio padalinio komisijos sprendimai ne vėliau kaip per septynias kalendorines dienas nuo jų įteikimo dienos gali būti skundžiami Centrinei ginčų nagrinėjimo komisijai.
Kol akademinio kamieninio padalinio ginčų nagrinėjimo komisija nepateikia savo sprendimo, jokie su svarstomais studijų pasiekimų įvertinimais bei egzaminavimo ar baigiamųjų darbų gynimo tvarka susiję kamieninio akademinio administracijos sprendimai studijuojančiojo atžvilgiu nėra priimami, o iki tol priimtų sprendimų vykdymas sustabdomas.
Ginčų nagrinėjimas
Be aukščiau aptartų apeliacijų kamieninio akademinio padalinio ginčų nagrinėjimo komisija nagrinėja ir kitus pareiškimus dėl ginčų, susijusių su mokslo ir studijų veikla, tarp padalinio vykdomus studijų dalykus (modulius) studijuojančiųjų ir kitų bendruomenės narių ginčus. Pareiškimus Komisijai gali teikti kiekvienas Universiteto studijuojantysis, kuris mano, kad jo teisės yra pažeidžiamos.
Pareiškimas gali būti pateiktas ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tos dienos, kurią pažeidimas padarytas ar paaiškėjo. Šis terminas, esant svarbioms termino praleidimo priežastims ir motyvuotam pareiškėjo prašymui, Ginčų nagrinėjimo komisijos sprendimu gali būti atnaujintas, jei nuo pažeidimo padarymo ar paaiškėjimo praėjo mažiau nei 6 mėnesiai.
Kamieninio akademinio padalinio ginčų nagrinėjimo komisija sudaroma iš 6 narių: trys Komisijos nariai yra skiriami iš Padalinio dėstytojų ir mokslo (meno) darbuotojų, kiti trys – studentų atstovai. Komisija dirba pagal Vilniaus universiteto senato patvirtintus nuostatus.
Studijuojantieji, motyvuotu prašymu, gali nesikreipti į padalinio ginčų nagrinėjimo komisiją ir pareiškimą pateikti centrinei ginčų nagrinėjimo komisijai. Plačiau apie tai taip pat galima sužinoti Centrinės ginčų nagrinėjimo komisijos nuostatuose.